Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Özel Bir Ürün-Özel Bir Kitle-Zor Bir Pazarlama
Guru
0

Özel bir sektöre veya firmaya hizmet veriyorsanız, işiniz görece herkes tarafından kabul gören firmalara göre daha zordur. Çünkü özel ürünü herkes talep edilmez, herkes tarafından satın alınmaz,  herkesin zevkine hitap etmez. Bu durumda sadece buna özel bir satış stratejisi, buna uygun pazarlama kanalları kullanmanız gerekir. Bu baş ağrıtıcı bir iştir.

” Kolay olanı herkes satar, önemli olan zoru başarmaktır diyorsanız ” bir deneyin. Ama öğreticidir bir yanı da bulunmakta. Deneysel çalışabilirsiniz, deneyimlerinizle ve yanılgılarınızla doğru yolları bulabilirsiniz.

ÖZEL BİR ÜRÜN İÇİN HANGİ PAZARLAMA YOLU DAHA UYGUN ?

Bu pazarlayacağınız ürünün üretim ve satış maliyetlerine, firmanın daha önceki satış deneyimlerine, ve marka olarak sekörde ki konumuna göre şekillenebilir bir durumdur. Herkese her şey satılamaz kuralı, en çok da dijital pazarlama için geçerlidir. Ama diğer bir yandan, marka bilinirliği için her platformda olmanız gerekir. Peki hangi seçimi yapacaksınız ?

Size satış anlamında hiçbir yarar sağlamayan, sadece sayfanızda hayran kitlesi yaratacak bir popülasyonla imajınızı ispat mi edeceksiniz ? Yoksa hedef kitle stratejisi için, bazı platformlardan vazmı geçeceksiniz ?

İşte en can alıcı nokta bu herhalde. Bir tarafta marka bilinirliği için çabalarken, diğer bir taraftan aslında markanızın hiç müşterisi olmayacak insanlar için çabalamak, yada onları görmezden gelerek satış odaklı çalışmak.

Ünlü ve lüks tüketim bir giyim markası olduğunuzu düşünün. Hem giyim olarak herkese hitap ederken, hem de lüks ibaresi ile herkesten ayrılan bir durumu söz konusu.

Bunun için hangi sosyal medya platformu olur ;

 • Facebook
 • İnstagram
 • Linkedln
 • Youtube
 • Pinterest
 • Twitter

Facebook’un ben kendi adıma çok yararlı olacağını düşünmemekteyim. Çünkü Facebook ne yazık ki doğru hedef kitleyi bulmak konusunda ciddi sıkıntılar yaşamakta. İnstagram bu iş için en uygun mecra olma konusunda. Çünkü  görsellik üzerine satılır lüks tüketim ürünleri. Eğer bir görselliğiniz, görselliğiniz de de bir estetiğiniz yoksa, zaten baştan yenilmişsiniz demektir. Diğer taraftan Facebook ise İnstagram kadar önem taşımamakta. O yüzden Facebook için yapılabilecek en iyi çalışma, genelde ülkenize başka ülkeden gelmiş, ve görece daha fazla Facebook üzerinden iletişim kuranlar için özel çalışmalar yapmaktır. Örneğin Türkiye’de ki Arap nüfusunun Facebook reklamlarına olan ilgisi, Türkiye nüfusundan daha fazla.

Ama bir şeyi göze almalısınız. O da bu insanlara yönelik yapacağınız çalışmalarda da doğru hedefleme olmayacak, tıpkı olta balıkçılığı gibi durmadan oltayı sallamak zorunda kalacaksınız. Bu da ekstra maliyet ve sabır gerektiren bir durum.

Diğer bir taraftan Twitter ise bugünlerde şikayet platformuna doğru evrilmekte. Burada ki hedef kitle her geçen gün nitelik olarak düşmekte. Twitter da yapılacak bir pazarlama ise maliyetli bir pazarlama. Birkaç gün topic trend olamazsanız, sadece bir gün sonra unutulursunuz.

Pinterest ise aynı instagram gibi doğru bir mecra bu konuda. Pinterest görselliğe dayalı, sizi gerçekten severek takip edecekleri, ve aynı zamanda sizi tercih etme potansiyeli yüksek insanların olduğu bir yer.

Linkedln şimdi olmasa da, gelecek için doğru pazarlama kanallarından biri olacağını düşünüyorum. Çünkü Linkedln biraz nitelik kayması yaşasa da, biraz Facebook’un son zamanlarına doğru evrilme yaşasa da, hala bu konuda çok büyük umutlar vaad ediyor.

Youtube ise, bu ülke de Facebook dan daha fazla kitlesi olan, ama kitlesel olarak daha karışık olan bir mecra. Bu ülke için konuşursak eğer, bu ülke de Facebook’dan daha fazla zaman geçirilen bir mecra olduğu kesin. Burada yapılacak viral çalışmalar, veya doğrudan tanıtım kampanyaları çok iyi sonuçlar doğurabilmekte.

Buradan şu sonuçları çıkararak devam edelim ;

 • Facebook herkesin tercih edebileceği bir ürün yada marka değilseniz, sizin için kuru kalabalık gibidir. Burada yapabileceğiniz en iyi çalışmalar ülkeye göçlerle gelen insanlar üzerine çalışmalardır. Veya illa çalışılma yapılacaksa, zamanla ve bütçeyle orantılı yapılacak çalışmalardır. Burada yapılabilecek bir iyi çalışma yöntemi ise, siteye trafik çekecek reklamlar verip, site dışı seo çalışmalarına olan katkısıdır.
 • Görselliğin öne çıktığı mecralar olan İnstagram ve Pinterest doğrudan pazarlama ve ürün tanıtımı için harika birer yer. Bu platformlarda niş ürünü pazarlamak için doğru bir nokta, marka evanjelistleri yaratmak içinse olmazsa olmaz bir alandır.
 • Twitter pazarlama amaçlı kullanımından daha çok, geri bildirim alınabilecek bir noktadır. Yalnız Twitter da oluşabilecek krizlere karşı önlem almak, ve olası karalama kampanyalarına karşı her daim hazır olmak gerekir.
 • Linkedln şimdi olmasa dahi geleceğin satış ve pazarlama platformu olmaya aday. Bunun nedeni ise sektörel bazda çalışanların yoğun olduğu, beyaz yakaya yönelik satışların yapılabileceği bir alan olmasından kaynaklı
 • Youtube üzerinden pazarlama, yaratıcılık ve farklı yaklaşımlarla etkili olur. Yapılabilecek çalışmaların geri dönüşleri, firmalar için ciddi anlamda değer taşıyan çalışmalardır. Youtube karmaşık bir kitleye sahip olsa da, kapladığı alan bakımında pazarlama stratejileri açısından hayati bir rol taşımaktadır.

SADECE SOSYAL PLATFORMLAR MI ?

Elbette ki sadece sosyal platformlar etkili bir satış için tek başlarına bir kanal oluşturmazlar. Bunun yanında iyi bir seo çalışması gereklidir. Anahtar kelimelerin doğru seçimi, doğru bir backlink yapılanması da Google sıralamalarında ki kaderinizde ciddi bir yer eder. Bunun yanı sıra kaliteli içerik üretimi, sektörel tarza uygun yazılabilecek bloglar da bir avantaj olarak markaların pazarlamalarında yer tutar. Hele ki niş bir ürün pazarlıyorsanız, bunu yapmanız kaçınılmazdır.

Bunun yanı sıra Remarketing reklamlarına da büyük oranda önem vermeniz gerekmekte. Potansiyel müşterinin aklında kalma, ürünü tüketicinin hafızasına kazımak konusunda ciddi anlamda faydaları vardır.

DAHA FAZLA  PAZARLAMA

Daha fazla pazarlama yöntemi elbette ki gerekir. Bunun için önce ciddi bir rakip analizi gerekmekte. Rakiplerinizin hangi stratejileri uygulayarak başarılı veya başarısız olduğunu anlayabilir ve pazarlama stratejinizi sadece bunun üzerine bile kurabilirsiniz.

Gelişen dijital akımlarla birlikte yeni pazarlama şekilleri bulunmakta. Bunların hepsini tercih edebilirsiniz. Eğer lüks tüketim bir giyim firması iseniz, bunun için İnfluencer kullanabilir, Youtuberlarla projeler yaratabilirsiniz. Özel ürünü pazarlamanın belki de en etkili yolu, dijital veya beşeri hayatta ilgi çekebilecek insanlarla kurulacak bağlantılardan geçiyor.

Bunun yanı sıra iyi bir gerilla pazarlama stratejisi, doğru data kullanımı ile çok iyi hedefsel pazarlama yapabilirsiniz. Bu tamamen sizin hayal gücünüze, sizinle çalışan firmanın size olan güvenine ve açıkçası bütçeye bağlı bir durumdur.

İnsanlar Video İzlemek İstiyor

Bir başka olgu ise insanların tahammül sınırlarının eskisi kadar geniş olmadığı. İnsanlar artık yazı okumaktan sıkılıyor, görsel’le ilgilenme süreleri kısalıyor. Müzik platformlarında çoğu insanlar 1.5 saniyede bir müziği değiştiriyor. Bu da bizim dezavantaj oluşturuyor.

Artık daha nitelikli, daha ilgi çekici ve daha çok video işlere dayalı çalışmalar yapılmak zorunda. Yoksa insanların ilgisi, çok hızlı bir şekilde geçiş yaşıyor. Bir insanın günde binlerce reklama maruz kaldığını düşünürsek, artık daha fazla dikkatli olma zamanı.

YAZIYI BİTİRİRKEN

Özel bir ürünün pazarlaması, onu pazarlayacak insanın startejisi’nin ayaklarını ne kadar sağlam kurduğuna, hedef kitle çalışmasını ne kadar önemsediğine, ne kadar yaratıcı olabildiğine ve elinde ki bütçeye bağlıdır.

Bu yüzden tüccar pazarlamasından çıkıp, gerekirse bir sanatçı gibi pazarlamak gerekiyor. Bu da sürekli bir gelişimi, sürekli bir araştırma ve yoğunlaşmayı da beraberinde getiriyor.

Ama bizim de işimiz tam olarak bu değil mi ?

Emrah Sarıgöl

Emrah Sarıgöl

1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çokfirmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.
Emrah Sarıgöl
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Sarıgöl
1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çok firmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.

Bir Cevap Yazın