Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
İstatistikler ile Dijital Reklamcılık Neden Daha Avantajlı
Guru
0

Her geçen yıl internet kullanımının bir önceki yıllardan bir sonraki yıllara oranla hızlı bir şekilde artış göstermesi, markalar için de geniş yelpazeli, düşük maliyetli tanıtım olanaklarının gerçekleşmesine neden oldu. We Are Social ve Hootsuite tarafından her yıl hazırlanan sosyal medya istatistiklerinin 2018 Türkiye ilk Ayı için hazırlanan analizlerini gözlemlediğimiz zaman ise Türkiye’deki dijital dünyayı ve değişim oranlarını çok net bir şekilde görebiliyoruz.

2018 Türkiye Ocak Ayı İnternet Kullanımı Verileri;

Mobil kullanıcı istatistikleri,internet kullanım istatistikleri

We Are Social 2018 Türkiye İnternet, Sosyal Medya ve Mobil Kullanıcı istatistikleri

81,33 milyon nüfusa sahip ülkemizde; nüfusunun %67’sini oluşturan 54,33 milyon kişinin internet kullanıcısı, nüfusun %51’ini oluşturan 51 milyon kişinin aktif sosyal medya kullanıcısı ve tamamının %54’ünü oluşturan 44 milyon kişinin ise aktif mobil sosyal medya kullanıcısı olduğunu görüyoruz. Bu sonuçlar; dijital medyanın hem kullanıcıya  ulaşmada gerekliliğini hem de dijital pazarlamanın vazgeçilmez olduğunu ortaya çıkarıyor.

2018 Türkiye Yıllık Dijital Değişim istatistikleri;

Dijital Değişim,Yıllık istatistik

We Are Social 2018 Türkiye Yıllık Dijital Değişim İstatistikleri

Türkiye’de internet kullanımının bir önceki yıla oranla %13, yani 6 milyon kişi arttığını görebiliyoruz.Toplamında ise bugün 54,3 milyon aktif internet kullanıcı sayısına tekabül ediyor.

 

Aktif sosyal medya kullanıcısında da 3 milyonluk bir artış ile toplamında 51 milyon aktif sosyal medya kullanıcısı olduğunu ve %5 artış ile, yani 2 milyonluk kişi artışıyla aktif mobil sosyal medya kullanıcısının 44 milyona ulaştığını görüyoruz.

2018 Türkiye Elektronik Cihaz Kullanım İstatistikleri;

Elektronik,elektronik cihaz istatistikleri,mobil,telefon

We Are Social 2018 Türkiye Elektronik Cihaz Kullanım Istatistikleri

Verilerimiz yine We Are Social 2018 Türkiye Elektronik Cihaz Kullanım İstatistikleri üzerinden.

Yetişkin bireylerin %98’i cep telefonu kullanıyor ve bunların %77’si akıllı telefon kullanıcısı. Laptop veya masaüstü bilgisayar kullananların oranı ise %48 iken, tablet kullananların oranı %25 ve takiben %99 oranında da televizyon kullanıcısı görüyoruz.Peki reklam maliyetleri ve ulaşılabilirlik seviyesi ?

Devamında kalan %9’luk oranımız ise giyilebilir teknoloji ürünlerine ait yani isiminden de anlaşılacağı gibi üzerimize giydiğimiz teknoloji içeren her türlü elbise ve nesne. Nedir bunlar ? Akıllı saatler, akıllı bileklikler, akıllı gözlükler, akıllı kulaklıklar, sanal gerçeklik VR gözlükleri vs.

Peki insanlar internette günde ortalama ne kadar vakit geçiriyorlar ?

Zaman istatistiği.sosyal medya,Türkiye

We Are Social 2018 Türkiye’de Medyada Harcanan Zaman Istatistikleri

We Are Social 2018 Türkiye İstatistiklerine göre Medyada harcanan zaman 7 saat ve televizyon başında harcanan zamanımız ortalama 2 saat 44 dakika, son olarak ise günde ortalama 1 saat 22 dakika da müzik dinliyoruz.

 

Birde kısaca 2018 Türkiye İnternet Kullanım İstatistiklerine bakalım

Türkiye,internet kullanım,dijital medya reklam

We Are Social 2018 Türkiye’de Internet Kullanım Istatistikleri

Nüfusumuzun %67’sine karşılık gelen 54 milyon internet kullanıcısı mevcut ve bunların 51 milyonu akıllı telefonlarından internete bağlanıyorlar yani her zaman her yerde bağlanabilirlik ve ulaşılabilirlik anlamına da gelmiyor mu ? Sanırım güzel bir sayı.Hatta muazzam!

 

İnternete Bağlanmak İçin Kullanılan Cihazların İstatistikleri

İnternete bağlanmak için kullanılan cihazların istatistikleri ve verilerin bir önceki yıla göre artış ve azalış oranlarına da bakalım;

Tablet,akıllı telefon,oyun konsolu,masaüstü bilgisayar

We Are Social 2018 Türkiye’de Internete Bağlannmak Için Kullanılan Cihaz Istatistikleri

İnternet kullanıcılarının %36’sı Laptoplarından veya masaüstü bilgisayarlarından internete bağlanırken %62’si mobil cihazlardan bağlanıyor ve %3’lük bir oranda tabletlerinden bağlanıyor.Endekste çok büyük bir artış gözlemlenmese de mobil cihazlar için %1 oranında bir artış söz konusu.

 

Şimdi de Türkiye’de ki Sosyal Medya İstatistiklerine Bakalım;

Türkiye’de 51 milyon sosyal medya kullanıcısı olduğunu istatistikleri incelediğimizde görmüştük ve bu değerin 44 milyonluk diliminin ise sosyal medya mecralarına mobil cihazlar ile bağlandıklarını artık biliyoruz ve raporda görüldüğü gibi en aktif sosyal medya platformu Youtube, devamında ise Facebook, geri kalanlarını ise incelemenizi öneririm.

Youtube,Facebook,Twitter,Instagram,Pinterest,Snapchat,skype,google+,whatsapp

We Are Social 2018 Türkiye’de En Çok Kullanılan Sosyal Medya Platformları Istatistikleri

81.33 milyon nüfusa sahip ülkemizin 54,33 milyon mevcut internet kullanıcısı söz konusu.Bu değer ise Türkiye’nin dijital pazarlama için Avrupa’nın en önemli ülkelerinden birisi haline geldiğini açıkça gösteriyor. 2018 de firmalar, potansiyel müşterilerinin bir arada bulunduğu bu mecralar üzerinde daha çok internet reklamcılığı ( Dijital Reklamcılık ) yapmak zorunda kalacaktır.Firmalar ürettikleri ürün ya da hizmetin dijital medyada nasıl bilindiğini ve bireylerin bu hizmet ya da ürünleri birbirine nasıl aktardıklarını takip etmek ve kontrol altında tutabilmek için dijital pazarı iyi tanımak, dijital reklamcılığı iyi bilmek ve iyi yönetmek zorundadırlar.

  • İstatiklerimiz ile beraber artık bir reklam yol haritasına, en azından fikrine sahibiz.

Peki Dijital Reklam Nedir ? Hangi Araçlar ile Kullanılır ve Avantajları Nelerdir ?

Dijital Reklam Nedir ?

Dijital reklam bir satış yapma stratejisinden daha çok ; sonuçlarıyla bilinirlik yönünde artış yaratan yeni nesil etkileşim ve iletişim şeklidir. Dijital Reklam, rekabette getiri sağlayabilmek için potansiyel hedeflere doğru mesaj ile doğru zamanda direkt aracısız bir şekilde ulaşan, tedarik zincirinin optimizasyonunu sağlayan, ulaşılmamış alt segmentleri hedefleyebilme kolaylığı sağlayan, pazarı daha verimli kullanma stratejileri temin eden daha objektif  ve şeffaf pazar döngüsünü artılayan bir reklamcılık bir ulaşılabilirlik çeşididir.

Hangi Araçlar ile Kullanılır ?

Google Adwords Reklamları

Adwords, dijital reklam ve pazarlamada hedef kitlelerine yönelik doğru kelimeler ile iyi bir yönetim göstererek bir çok potansiyel müşterimizi hedeflemeyi sağlar.

Sosyal Medya Reklamları

Hedef kitlelerimize ulaşmak için Facebook, Instagram, Twitter, Messenger, Pinterest vb. Sosyal etkileşim ortamlarında işletmemizin üretimleri üzerine reklam kampanyaları, ziyaretçi çekme stratejileri oluşturmak hedef kitle amaçlarını genişletecektir.

Youtube Reklamları

İşletmemiz için hazırlanan reklamları, Youtube üzerinden geniş kitlelere ulaşmasını sağlayabiliriz bu süreçte daha fazla marka bilinirliği yaratabiliriz. Ayrıca; Youtube üzerinden yapılabilecek çeşitli yöntemler ile hedeflerimize yönelik farklı stratejilerde oluşturabiliriz.

Görüntülü Reklamlar 

Banner reklamları ile işletmemizde üretilen ürün ve hizmetleri gruplayarak,kampanyalar oluşturabiliriz. İşletmemizin dijital ortamda mevcut olan web sitesi ile daha çok kazanç elde etmesini dijital reklam ve pazarlamaya yönelik kampanyalar ile sağlayabiliriz.

Dijital Reklamcılık Neden Daha Avantajlı

Düşük maliyet, esneklik ve zaman yönünden bağımsızlık;

hedef kitlemize ulaşım maliyetini ve süresini oldukça düşürebiliriz ve daha ekonomik reklam ya da tanıtım bütçeleriyle daha çok insana doğru ve net bir şekilde ulaşabiliriz.Hızlı hazırlanabilmesi, hızlı bir şekilde yayına sokulabilmesi ve reklamda bir değişiklik yapılmak istendiğinde çok hızlı bir şekilde değişim yapılabilmesi de esneklik dahilinde sürece ve süreye bir avantajdır.

Hedef kitlemize sorunsuz bir şekilde direkt ulaşabilir, online kullanıcıya bulunduğu yerde doğrudan iletişim sağlayabilir ve iletişim kurabiliriz.

Marka imajımızı güçlendirerek daha güçlü ve daha güvenilir bir marka bilinci oluşturabiliriz.

Kampanyalarımızın ve reklamlarımızın kaç kişi tarafından, nereden görüntülendiğini görebiliriz. Kaç kişinin internet sitemizi ziyaret ettiğini görebiliriz. Tanıtımlarımıza ve faaliyetlerimize ilgi gösteren kitlenin demografik yapısını ve kampanyalarımıza dönüşüm oranlarını ölçüp raporlayabiliriz. Bunlar ise  konvansiyonel reklamcılığa göre oldukça dönüşümlü avantajlardır.

Dijital Reklamcılık ile konvansiyonel reklam stratejilerinin aynı amaçlar  taşımasına karşın dijital reklamcılığın ölçümlenebilir ve hedef kitleyle ilk elden iletişime geçilebilmesi ve de hedef kitleyi bulunduğu ortamda yakalayabiliyor olması satış pazarlama hedeflerimizi oldukça genişletip yüksek avantajlara dönüştürecektir.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
88%
Güzel
12%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın