Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Portfolyonuzla Kendinizi Pazarlayın!
0

İş dünyasında kıyasıya rekabetin yaşandığı şu dönemlerde “pazarlama” sadece ürünler için yapılmıyor. Eğer bulunduğunuz konum size yetersiz ise ve yeteneklerinizin daha çok kişi tarafından keşfedilsin istiyorsanız kendinizi doğru pazarlamak şart.

Sizinle beraber yarışan onca insan arasından kendinizi pazarlamak için kullanacağınız en önemli silahınız portfolyonuz olacaktır. Peki portfolyo ile farkınızı nasıl öne çıkarabilirsiniz? Güçlü bir portfolyonun tarifini bu yazıda veriyoruz.

portfolyo oluşturmanın sırları

1.Yerini Kap

Öncelikle dijital çağda olduğumuzu ve bu ortamda her şeyin hızla yayıldığını unutma. İnternet üzerinde yayınlanmış bir portfolyo seni her zaman bir adım önde tutacaktır. İyi bir portfolyonun püf noktası ise, her şeyi ile sana ait olmasıdır. Demek istediğim portfolyonuzu hazır kariyer sitelerinden pdf ile paylaşarak amacınıza doğru yaklaşmış olmayacaksınız.En temizinden kendi adınıza özel bir site edinerek başlamak. Tasarımını kendiniz yaparak tasarım yeteneğinizi de göstermiş olursunuz.

dijital portfolyo

2.Merhaba De

İlk adım olarak merhaba sayfası ile başlamalısın. Bu alanda bize biraz kendinden bahsetmelisin, ama unutulmaması gereken bir şey vardır burası cv ile karıştırılmamalı ve kısa tutulmalı. Adın soyadın, mesleğin, iletişim numaran, mezun olduğun üniversite ve bölümü, bulunduğun semt/şehir yeterli olucaktır. Tasarımına uygun olarak ta en sevdiğin resmini koy ve kendini göster. Bu giriş ilk bakışta merak uyandırmalı senin hakkında kreatif  olmaya özen göster.
portfolyo sitesi

3.Yeteneklerini Göster

Bu aşamada alanınızda kullandığınız programları ve ne derecede kullanabildiğinizi belirtin. Bu alanı kelimelerle anlatmayın görsel bir tasarımla vurgulayın. Çalıştığınız alana uygun grafiksel gösterimler daha göze hitap eder. Örneğin dijital medya uzmanı için  twitter sayfasında anket oylaması şeklinde yeteneklerinizi vurgulamak istenilen dikkati çekebilir.

sitede yetenekler bölümü

4.Referansını söyle sana kim olduğunu söyleyelim

Bu alana her önüne gelene ekleyerek telefon rehberine çevirmemek lazım. Senin için önemli ve başarılı işler yaptığınkişileri ekleyerek profesyonel bir imaj yakalamalısın.

5.Show zamanı

Geldik en önemli kısıma. Buraya ekleyeceğiniz her bir iş sizi yansıtacak unutmayın. Ivır zıvırla süsleyip  elde ettiğiniz profesyonelliği zedelemeyin. Süsleyin ama altına gerçekten imzanızı attığınız işlerle, staj projelerinizle değil! Yaptığınız her işi küçük dipnotlarla açıklayın. Bütün varlığınızı sergileyin, basit bir işinizi dahi güzel bir anlatımla pazarlayabilirsiniz. İstediğiniz işi yapabileceğinizin kanıtıdır bu alan.

Dijital portfolyonuzla bu şekilde çok büyük bir kesimde kendinizi sergileyebilirsiniz. Bunun yanı sıra gittiğiniz iş görüşmelerinde de bu pazarlamaya devam etmelisiniz. Her türlü olasılığa hazırlıklı olun, görüşme yaptığınız ortamda bilgisayar olmayabilir bunun için portfolyonuzu bir kitapçık şeklinde bastırarak onun üzerinden gösterebilirsiniz. Pazarlamada seçilen kişi olmak için hiçbir aracı kullanmaktan çekinmeyin. İş dünyası rekabetlerle dolu ve siz her şeyden önce kendinizi pazarlamayı başarmalısınız.

Eda Çiçek

Eda Çiçek

Graphic Designer
İstanbul Üniversitesi
Eda Çiçek

Latest posts by Eda Çiçek (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
50%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Eda Çiçek
Graphic Designer İstanbul Üniversitesi

Bir Cevap Yazın