Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlama Uzmanlarını İşsiz Bırakmayacak Kaliteli CV Nasıl Hazırlanır?
0

Dijital pazarlama uzmanı CV ‘si hazırlarken nelere dikkat etmeniz gerektiğiniz hiç düşündünüz mü? Belki de nereden başlayacağınızı bile bilmiyorsunuz. Gelin iyi bir CV hazırlamanın ipuçlarına birlikte göz atalım.

Kariyer Sitelerini Unutun!

kariyer siteleri

Her şeyden önce siz, dijital bir platformda çalışcağınız için en büyük rakiplerinizin freelancerlar olacağını aklınızın bir köşesine kaydedin. Bu da demek oluyor ki rakipleriniz, tamamen network üzerinden iş sahibi oluyor. Siz de tamamen size özel hazırlanmış, hiçbir kariyer sitesinin hazır formu niteliğinde olmayan, özgün bir CV hazırlamalısınız. Çünkü dijital medya uzmanı CV ‘nizi PDF halinde özel olarak mail atıyor olacaksınız, unutmayın.

adimsoyadim.com Çağına Atlayın

kişisel website

Bırakın Word dosyalarını, Ppt sunumlarını, Photoshop çıktılarını… Gün, adınıza özel site sahibi olma günü! Siz dijital pazarlama uzmanısınız ve yeteneklerinizi kanıtlamanın en etkili yolu sizin elinizden çıkmış taptaze bir internet sitesi olalacktır. Bir dijital medya uzmanı olarak en azından wordpress bir site kurmayı, düzenlemeyi, kaliteli bir biyografi yazmayı, iyi bir içerik oluşturmayı biliyorsunız demektir. Aktif olarak kullanıyor olmanız gereken sosyal medya hesaplarınızı da sitenize bağlayın ve güncel bir fotoğrafınızı koymayı da unutmayın. Eğer daha önce yaptığınız işler ve aldığınız referanslar varsa, bunları öne çıkarmaya özen gösterin. Dijital medya uzmanı CV ‘nizi, yani internet sitenizi başvuru yapmasanız dahi güncel tutmaya özen gösterin. Davetsiz misafirler size ummadığınız tekliflerle gelebilir.

Peki Klasik CV Formatı Nasıl Olmalı?

klasik cv formatı

İnternet sitesi fikri oldukça etkileyici ve yaratıcılığa açık duruyor, ancak başvurmak istediğiniz bazı yerler sadece kendi sistemleri üzerinden başvuru alıyor olabilir ya da görüşmeye çağrıldığınız yere giderken dijital medya uzmanı CV’nizin çıktısını almak isteyebilirsiniz. Böyle durumlarda fırsatları kaçırmamanız için mutlaka klasik formatta da bir güncel özgeçmişiniz bulunsun.

  • Kişisel bilgilerinizden bahsedin, adınız, doğum yılınız, iletişim bilgileriniz burada yer alsın ve bir fotoğrafınız mutlaka olsun.
  • Eğitim bilgilerinizle devam edin. Ama kimsenin kreşte ne yaptığınızı öğrenmek isteyeceğini sanmıyorum. Liseden başlamanız yeterli olacaktır. Devam eden bir eğitim programınız varsa bunu da mutlaka ekleyin.
  • Geçmiş yeteneklerinizden bahsedin. Ancak CV’nizin bu kısmını başvuru yapacağınız her şirket için güncelleyin. Başvuru yapacağınız pozisyon ile ilgili olanları eleyin. Sadelik her zaman işe yarar. Bir dijital medya uzmanı için üniveriste 1’de yaptığı İK stajını CV’sine eklememek çok da büyük kayıp olmayacaktır, değil mi?
  • Kullandığınız programlar varsa bunlara yer verin. Hangi programı hangi seviyede kullanabildiğinizi de belirtin.
  • Daha önce tamamlanmış projeleriniz varsa bunları kısaca ne yaptığınız, amacınız ve elde ettiğiniz sonuçlar şeklinde yazın. Varsa link veya ek dosya şeklinde CV’nizin yanında gönderin.
  • Katıldığınız eğitim programları, seminerler, kurslar, workshoplar varsa adı, tarihi ve ne yaptığınıza dair kısa bir  açıklamayla birlikte ekleyin. Tanınmış kişilerden aldığınız eğitimler varsa eğitmenlerden de mutlaka bahsedin.
  • Yeteneklerinizi anlatın. Sizinle görüşecek kişiye, nasıl bir çalışan olduğunuz konusunda ipuçları verin. Grup çalışmasına yarkınım, çözüm odaklıyım vs…

cv hazırlama

Son olarak, referanslarını ekleyin. Dijital medya sektöründe en önemli şeylerden birinin de referans olduğunu unutmayın. Referans olarak ekleyeceğiniz kişilere bu durumu haber verin ki bir iş görüşmesi sonrasında bu kişilerden hakkınızda bilgi almak istenirse, referanslarınız duruma hazırlıklı olabilsin. Ve deneyimler… İş başvurunuzda gösterebileceğiniz herhangi bir deneyim yoksa hızlı sonuç alamayabilirsiniz. Bu nedenle, küçük büyük demeden işler yapın, gerekirse hayali müşterilerinize çalışın ve örneklerini CV’nize eklemeye devam edin. Yaratıcılığınızı geliştirmeye özen gösterin ve sektöre dair güncel haberleri yakında  takip etmeye özen gösterin. Böyle hızlı değişen bir sektörde geri kalmayı emin olun istemezsiniz.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
50%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın