Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlama Uzmanı Ne İş Yapar?
Popüler
1

İnternet, 2000’li yıllardan sonra bir takım teknolojik gelişmeler ile birlikte gelişerek yaygınlaştı ve bugün dünyadaki internet kullanım oranı We Are Social 2016 raporuna göre %46, Türkiye’de ise %58. İnternetin hayatımıza bu kadar hızlı penetre olması sonrasındaysa e-ticaret oldukça hızlı yaygınlaştı.

İnternetin hayatımızın her alanında yer alması, sosyal medya mecralarının ortaya çıkmasıyla birlikte kullanımının yaygınlaşması, online alışveriş oranının giderek artması hem ihtiyaçları hem de davranışları değiştirdi. Bu davranış değişiklikleriyle birlikte markalar da dijital eko sistemde rakiplerinden önce yer almak, daha fazla görünür olmak ve daha çok müşteriye ulaşarak cirolarını artırmak üzere dijital platformlara ayırdıkları bütçenin payını artırdılar.

Dijital Pazarlama Nedir?

Dijital Pazarlama; pazarlama faaliyetlerinin dijital mecralarda yapılması faaliyetidir. Bunu yapabilmesi için bir takım dijital araçlara ihtiyaç duyar. Web sitesi, online marka iletişim ve itibar yönetimi, internet reklamları ve tüm bunların analizi ile değerlendirilmesi süreci ise Dijital Pazarlama Uzmanının görevini oluşturur.

Markalar; geleneksel olarak planladıkları pazarlama faaliyetlerine paralel olarak Dijital Pazarlama faaliyetlerini yürütürler ve birbirinin tamamlayıcısı niteliğindedir. Dijital ekranlarda yapılan çalışmaların geleneksele göre en büyük avantajı ise ölçümlenebiliyor olmasıdır. Bunun yanı sıra çift yönlü bir iletişim olduğu için tüketicilerden geri dönüşler anlık olarak alınabilir, daha kişisel hedefleme ile doğru müşterilere ulaşma şansı fazladır.

Dijital Pazarlama yapılabilen cihazlar; bilgisayar, cep telefonu, tablet, oyun konsolu, televizyon, dijital ekranlı billboard, wending machine ve daha bir çok teknolojik cihaz.

Dijital Pazarlama Uzmanının Bilgi Sahibi Olması Gereken Konular

Dijital pazarlama oldukça geniş olmakla birlikte dijitalin ve teknolojinin sürekli gelişmesi, dijital pazarlamada da bilgi sahibi olunması gereken konuların çeşitliliğini artırıyor. Bu sebeple Dijital Pazarlama Uzmanı sürekli gelişime açık olmak zorundadır. Örneğin; bir sosyal medya mecrası olan Periscope, yayın hayatın başlayalı 2 yıl bile olmadı ( Mart 2015). Kullanıcıların hızlı şekilde bu mecrayı benimsemesi ile birlikte de markalar tarafından çeşitli kampanya kurguları oluşturulmaya başlandı.

Dijital Pazarlama Uzmanı, temelde her konuda bilgi sahibi olmalı. Ancak; çalıştığı kurum veya sektöre göre ağırlık verdiği konular değişebilir. Bir Dijital Pazarlama Uzmanı ilgi alanına göre bir alanda uzmanlaşabilir. Dijital pazarlamada kritik öneme sahip bir takım çalışmaları ve kısa açıklamalarını aşağıda bulabilirsiniz.

SEM (Arama Motoru Pazarlaması): Ağırlıklı olarak Türkiye’de Google Adwords aracılığıyla yapılan arama motoru reklamlarıdır. Google’ın yanı sıra Yandex, Bing gibi arama motorlarında da ücretli reklamlar verilebilir. Bu reklamların temel özelliği; kullanıcıların arama yaptıkları anahtar kelimelerde karşılarına çıkmasıdır ve ücretlendirme, tıklama gerçekleştiğinde yapılır. Kısa sürede sonuç almak ve tüketiciye ulaşmak isteyen markalar en başta yüksek bütçelerle AdWords reklamları yapabilirler. Ancak; daha sonra bir strateji doğrultusunda düzenli reklam çalışmaları yapılmalıdır.  Dijital Pazarlama Uzmanının sadece Google değil Yandex, Yahoo, Bing, vb hakkında da bilgi sahibi olması gerekmektedir.

dijital pazarlama uzmanı adwords

SEO (Arama Motoru Optimizasyonu): Arama motorlarında belirli anahtar kelimeler ile yapılan aramalarda çıkan organik sonuçlar, bir takım SEO çalışmaları sayesinde çıkmaktadır. Sayfanın üst sıralarda çıkmasındaki etkenlerin başında orijinal içerik gelirken, URL yapısı, domain yaşı, meta etiketi ve diğer etiketler, site hızı, anahtar kelime geçmesi, görseller ve birçok faktör rol oynar. Dijital Pazarlama Uzmanının görevi; tüm bu çalışmaların yürütülmesinden sorumlu olmak ve süreci yönetmektir. Bu ve benzeri çalışmalar genellikle bir takım dijital pazarlama araçları (Search Console, Ahrefs, Moz, Searchmetrics, Semrush, Deepcrawl, vb) ile gerçekleştirilmektedir. SEO hakkında daha fazla bilgiyi Yeni Başlayanlar İçin SEO yazımızda bulabilirsiniz.

Sosyal Medya Pazarlaması: Sosyal medya hesaplarının doğru açılması, içerik pazarlaması stratejilerinin doğru oluşturulması, monitoring, vb konular Dijital Pazarlama Uzmanının takibindedir. Sosyal medya kullanım oranının %53 olduğunu göz önünde bulundurursak, marka iletişiminde dikkat edilmesi gereken alanlardan biridir.

Facebook Reklamları: Facebook, en çok kullanılan sosyal medya mecralarının başında geliyor. Facebook reklamları ile uzun süreler sosyal medyada vakit geçiren kişilere doğrudan ulaşma şansı vardır. Facebook’ta reklamlar haber kaynağında veya sağ sütunda olmak üzere 2 konumda gösterilir. Haber kaynağı reklamları, kullanıcılar tarafından en çok kullanılan alan olduğu için ve normal post şeklinde olduğu için daha fazla geri dönüş getirmektedir. Ancak elbette markanın reklam yapmadaki amacına, stratejisine ve bütçesine bağlı olarak yapılmalıdır.

dijital pazarlama uzmanı facebook reklamları

Mobil Pazarlama: Son yıllarda mobil kullanımının yaygınlaşması ile birlikte mobil pazarlama faaliyetleri de çeşitlendi. Markalar; kullanıcıya 7/24 yanlarından ayırmadıkları mobil telefonları aracılığıyla kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Artık sadece mobil uygulama olarak var olan markalar da yer alıyor. Örneğin; Getir, BiTaksi.

E-Mail Pazarlama: Türkiye’de markaların gönderdiği e-maillerin açılma oranı yaklaşık %3 seviyelerinde. Ancak bu elbette her markaya göre değişiyor. Son zamanlarda ise kişiselleştirilmiş e-mail pazarlaması çalışmalarının bu oranları artırdığı gözlemleniyor. Şunu söyleyebiliriz ki kullanıcılar artık yalnızca ilgi alanlarına zaman ayırıyor. Dolayısıyla kişiselleştirilmiş pazarlama faaliyetleri de tüm dijital pazarlama çalışmalarında önemli hale geliyor.

Affiliate Pazarlama: Afilliate; en bilinen tanımıyla satış ortaklığıdır. Daha detaylı açıklarsak; dijital mecralarda, bir markanın reklamlarının yayınlanması sonrasında görüntülenmesi veya satış işlemi gerçekleşmesi ile birlikte, aracı firma reklamını yayınladığı markalardan komisyon almasıdır. Reklam veren markalar, yayıncılar aracılığıyla reklamlarını bir takım web sayfalarında yayınlarlar. Örneğin; otellerin yer aldığı bir tatil sitesi, tatil haberlerinin yayınlandığı bir haber sayfasında banner reklam olarak yer alabilir.  

Retargeting: Yeni müşteri kazanmak, mevcut müşterileri elde tutmaktan daha maliyetlidir. Markayı tanıyan, ürünleri tanıyan ve halihazırda alışveriş yapma kararı vermiş kişiler, tekrar satın alma işlemi gerçekleştirebilirler. Daha önce alışveriş yapmış kişiler ise davranışsal olarak tanındığı için daha kişisel hedefleme yapılabilir. Retargeting kampanyaları için sadece müşterinin alışveriş yapması gerekmez; web sitesinde yaptığı ziyaretler, form doldurmalar ile elde edilen e-mail listesine Facebook retargeting çalışmaları da diğer yöntemlerdir. Bunların arasında en büyük payı web sitesine yapılan ziyaretler almaktadır. Sayfa ziyaretleri, ürün ziyaretleri, üyelik ile yapılan ziyaretler, vb çeşitlendirilebilir.

Temel Web Tekonolojileri: HTML, AJAX, JavaScript, CSS, vb konularda uzmanlık sahibi olmak gerekmez. Ancak; temel düzeyde bilgi sahibi olup yazılım ekibini yönlendirebilmelidir.

İçerik Pazarlama: Markalar, tüketiciler ile iletişim ve etkileşimin artırmak üzere planlı bir şekilde içerik üretmelidir. İçerikleri oluştururken de orijinal, ilgi çekici ve net olmasına özen gösterilmeli, kaliteli içerik ortaya çıkarılmalıdır.

Dijital Pazarlama Uzmanının Sahip Olması Gereken Yetenekler

dijital pazarlama uzmanı yetenekleri

 • Sunum yapma becerisi
 • Sonuç odaklılık
 • Çözüm yeteneği
 • Analiz yeteneği
 • Raporlama yeteneği
 • ROI odaklılık
 • Microsoft Office
 • Yabancı dil
 • Planlama
 • Türkçe’ye hakimiyet
 • Monitoring
 • Pazar araştırması
 • Medya planlama ve daha fazlası

 

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
80%
Güzel
20%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın