Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir?
0

Bu makalemde Dijital Pazarlama Araçları Nelerdir? Sorusunu ve dijital pazarlamanın tam olarak ne olduğunu anlatmaya çalışacağım. En  iyi dijital pazarlamacılar neler yapıyorlar? Nasıl oluyor da her bir faktörün veya tekniklerin kapsamlı hedeflerini net bir şekilde görüyorlar. İncelemeye çalışalım.

En çok kullanılan teknik ve taktiklerden bazılarının hızlı bir özetini görelim:

Varlıklar

  • Senin internet siten
  • Blog yayınları
  • E-kitaplar ve teknik sözlükler
  • İnfografikler
  • Etkileşimli Araçlar
  • Sosyal medya kanalları (Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram vb.)
  • Kazanılan çevrimiçi kapsam (PR, sosyal medya ve incelemeler)
  • Çevrimiçi broşürler ve ders kitapları
  • Marka varlıkları (logolar, fontlar, vb.)

Taktiklerimiz

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizi, arama motoru sonuç sayfalarında daha yüksek ‘sıralamak’ için optimize etme işlemi yapmak olmazsa olmazlardandır. Bu sebeple web sitenizin aldığı organik (veya ücretsiz) trafik miktarını artırabilirsiniz. Satışlarınız artar, geliriniz artar. SEO’ya emek vermek gerekmektedir.

İçerik pazarlama

Marka bilinci oluşturma, trafik artışı, potansiyel müşteri oluşturma veya müşteriler yaratmak amacıyla içerik varlıklarının oluşturulması ve tanıtımı. İçeriklerin özgün ve kaliteli olması gerekmektedir. Kopya içerik oluşturmak sitenize ve markanıza zarar verecektir.

Gelen Pazarlama

Gelen pazarlama, online müşterileri çekme ve müşterilerinizi sevindirme yöntemlerini kullanarak geri çekebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlamacılığı

Markanın bilincini artırmak, trafik çekmek ve işiniz için potansiyel müşteriler yaratmak için markanızı ve içeriğinizi sosyal medya kanallarında reklam vermek.

Tıklama Başı Ücret (PPC)

Reklamınızı her tıkladığınızda bir yayıncı ödeyerek web sitenize trafik çekmek için bir yöntem. En yaygın PPC türlerinden biri Google AdWords’dür.

Yerli Reklamcılık

Yerli reklamcılık, öncelikle içerik yönlendirmeli ve diğer ücret almayan içeriklerin yanında bir platformda yer alan reklamları ifade eder. BuzzFeed sponsorluğundaki yayınlar iyi bir örnektir, ancak birçok kişi sosyal medya reklamcılığını ‘yerli’ olarak düşünmektedir. – Örneğin Facebook reklamcılık ve Instagram reklamcılık.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu, pazarlama eylemlerini otomatikleştirmek amacıyla var olan yazılım anlamına gelir. Pek çok pazarlama departmanı e-postalar, sosyal medya ve diğer web sitesi işlemleri gibi tekrar eden görevleri otomatikleştirmelidir.

E-posta pazarlama

Şirketler, e-posta pazarlamasını izleyicileriyle iletişim kurmanın bir yolu olarak kullanıyor. E-posta sıklıkla, içeriği, indirimleri ve etkinlikleri tanıtmak için ve ayrıca kişileri iş web sitesine yönlendirmek için kullanılır. Fakat ben kişisel olarak sesli iletişimi tercih ediyorum 🙂

Online PR

Online PR, dijital yayınlar, bloglar ve diğer içerik tabanlı web siteleri ile kazanılan çevrimiçi kapsamı koruma uygulamasıdır. Geleneksel PR’ye çok benzer, ancak çevrimiçi alanda.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Murat Ayırkan

Bir Cevap Yazın