Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlama Çeşitleri Nelerdir?
0

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet kullanımının artması bir çok sektörü etkilediği gibi pazarlama sektöründe de bir çok yeniliği beraberinde getirdi. Pazarlama gelişen teknoloji ve artan internet kullanımı ile dijital dünyaya taşındı. Dijital pazarlamada firmalar arası rekabetinde artması sonucu bir çok pazarlama tekniği ve yöntemi ortaya çıktı. Peki dijital pazarlama çeşitleri nelerdir?

1)   İçerik Pazarlama

İçerik pazarlama önceden belirlenen hedef kitleye sürekli olarak markayı tanıtma amacıyla ilgi çekici içerikler üretmektir. Bu pazarlama yönteminde doğrudan satış olmaz. Daha çok marka bilinirliğini arttırma, markanın ürün ve hizmetlerinin ile ilgili kullanıcıyı haberdar etmek için faydalıdır diyebiliriz. Burada önemli olan şey özgün ve sürekli içerik üreterek kullanıcının dikkatini canlı tutmaktır.

icerik-pazarlama

 

2)   Mobil Pazarlama

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte günümüzde akıllı telefon kullanan insan sayısı oldukça artmıştır. Burada hedef kitleye mobil cihazlar üzerinden ulaşılıyor. Örneğin; Lokasyona göre hedefleme, QR kod kullanımı, bulunduğu ortamı tanıma ve algılama gibi daha birçok özelliğe sahip olan mobil cihazlar ile hedefleme en iyi şekilde yapılabiliyor.

 

3)   E-Posta Pazarlama e-posta-pazarlama

Ürün veya hizmetler hakkında toplu e-posta gönderimi ile müşteriyi bilgilendirmektir. Diğer dijital pazarlama türlerine göre daha düşük maaliyetlidir. E-Posta pazarlamasında önemli olan nokta müşteriye değişiklik ve yenilik sunarak onu şaşırtmaktır. Sırada reklam mailleri gibi gelen kutusunu temizlemesi değilde içeriğe tıklayarak okumasını sağlamaktır.

 

4)   Sosyal Medya Pazarlaması sosyal-medya-pazarlama

Teknoloji çağında yaşadığımız için artık her marka için sosyal mecralarda bulunmak kaçınılmaz hale gelmiştir. Sosyal medya pazarlaması ürün ve hizmetleri sosyal mecralarda tanıtım ve satış yaparak, sosyal mecralar üzerinden web sitesinin yoğunluğunu arttırmaktır. Sosyal medya pazarlaması markalar açısından ürün satmak, marka bilinirliğini artırmak, müşterileri kampanyalardan haberdar etmek için son derece faydalıdır. Buna ek olarak bu pazarlama türünde ürün ve hizmet kalitesi hakkında müşteriden geri dönüş alma imkanınızda bulunmaktadır.

 

 

5)   Arama Motoru Pazarlamasısem-seo-pazarlama

SEM VE SEO arama motorlarında daha üst sıralarda yer almamızı sağlana iki temel ögedir. SEM ücretli arama motoru reklamcılığıdır. SEO ise arama motoru optimizasyonudur. Bu ikisi arasındaki temel fark SEM ücretlidir. Yani SEM aracılığıyla arama motorlarında yer almak istiyorsanız bir bedel ödemek zorundasınız. Ancak tam tersine eğer SEO ile ücretsiz bir şekilde arama sonuçlarında üst sırada yer alabilirsiniz.

 

6)   Viral Pazarlamaviral-pazarlama

Viral reklam virüse benzetilen ve kendiliğinden yayılan bir çeşit reklam türüdür. Reklamın ilginç olması, haber değeri taşıması ve benzeri özelliklere sahip olması paylaşılmasını ve yaygınlaşmasını sağlar. Bu reklam türünde asıl amaç ürünü tanıtmak değil de olayı anlatmak gibi gösterilir. Bu özelliği ile virüse benzetildiği için adı viral reklam olmuştur.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Bir Cevap Yazın