Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Para Birimi Bitcoin!
0

İnternet dünyasında son yıllarda popüler haline gelen  ve yeni para birimi olarak görülen Bitcoin, birçok tartışmayı ve hukuki olayları beraberinde getiriyor olsa da, son zamanlarda bazı ülkeler tarafından desteklenir hale geldi.

Bitcoin Nedir? ve Nasıl Alınır?

Bitcoin, Satoshi Nakamoto tarafından bir deney olarak başlatılmış, herhangi bir merkez bankası, resmi kuruluş vs ile ilişkisi olmayan ancak ülkenin para birimiyle alınıp satılabilen, herhangi bir üçüncü parti hizmetine aracı kurumuna gerek kalmadan transferi yapılabilen bir tür dijital para birimidir. Küresel piyasalarda, Dolar ve Euro’ya alternatif olarak lanse edilen Bitcoin’in sembolü ฿, kısaltması ise BTC’dir.

Peki gelecek yıllarda çevrim içi ödeme yöntemlerinde oldukça önemli olacak olan Bitcoin’i Nasıl alabilirsiniz? Bitcoin almak için belirli bir kur üzerinden mevcut paranızla değiş tokuş yapabilir veya direk olarak Bitcoin satan birinden temin edebilirsiniz. Bunun yanı sıra ödemelerinizi para transferi veya nakit para gibi alternatifli birçok yol kullanabilirsiniz. Bu yollar sizin kimden aldığınız veya nerede yaşadığınıza bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Bitcoin satın almadan önce ilk yapacağınız iş kendinize bir ”çevrim içi cüzdan” temin etmektir. Bitcoin dünyasında ismi ”wallet’‘olarak adlandırılsa da siz bunu hesap cüzdanı gibi düşünebilirsiniz.

Bitcoin’i Resmi Olarak Kullanan Ülkeler

  • Amerika Birleşik Devletleri: Sayıca en çok kripto paraya sahip olan ve dünya Bitcoin ticaret dünyasının öncüsü Amerika Birleşik Devletleri’dir. Çoğu ülke, kripto paralarının yasallaşması ve düzenlemesi ile ilgili Amerika’nın uygulayacağı politikanın  sonuçlarını beklemektedir.
  • Estonya Hükümeti: Bitcoin’in alt yapısını oluşturan (Blok-Zincir) teknolojisini sağlık, bankacılık ve bir çok alanda fayda sağlaması için kullanmayı tasarlamaktadır.
  • Danimarka: Danimarka, nakit para kullanımını kaldırmak ve dijital para birimine geçmek isteyen ülkelerden bir tanesidir. Kendi merkez bankasından vazgeçmeden, Bitcoin’i günlük hayatta kullanmayı hedef almışlardır.
  • İsveç: İsveç merkez bankasının negatif getiri uygulamasına maruz kalmamak için, İsveç yurttaşları Bitcoin’i kullanabilmektedirler, bu sayede servetlerini savunabileceklerdir. İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’i ödeme metotu olarak yasallaştırmıştır.
  • Güney Kore: Güney Kore’de, Bitcoin’i yasallaştıran bir düzenek olmamasına karşın, Bitcoin ödeme metodu olarak kabul görmüştür ve her geçen gün yaygınlığı fazlasıyla artmaktadır.
  • Hollanda: Hollanda Arnhem, sanki bir Bitcoin şehridir. Şehirde 100’den fazla, Bitcoin’le alışveriş yapılabilen mekanlar vardır. Hollanda’nın ilerleyen yıllarda Bitcoin’i daha çok kullanacağı görülmektedir.
  • Finlandiya: Finlandiya Merkezi Vergi Heyeti, Bitcoin’i bir finansal servis olarak tanımlamış, Bitcoin’i teminini katma değer vergisinden muaf tutmuştur.
  • Kanada: Kanada da pek çok Bitcoin yenilikçi şirketleri sahiplenir ve onlara ev sahipliği yapar.
  • Birleşik Kraliyet: Bitcoin’e özel para muamelesi yapılır, bu sebepten dolayı Bitcoin’le yapılan alışverişlere katma değer vergisi uygulanır.
  • Avustralya: Avustralya, Bitcoin’e uyguladığı çifte vergilendirmeyi kaldırmıştır. Avustralya borsası servislerini iyileştirmek amacıyla, dijital kimlikleri Blok-Zincir metotuyla yapmayı amaçlamaktadır.

 

 

18 Yaşında Dolar Milyarderi Oldu!

18 yaşında olan Erik Finman, Bitcoin’e yaptığı yatırımlar sayesinde bugün dolar milyarderi oldu. 403 adet Bitcoin’i bulunan Finman eğer isterse bu Bitcoin’leri toplam 1,7 milyon Dolar’a satabilir. Fakat genç girişimcinin Bitcoin’lerini satmak gibi bir düşüncesi bulunmuyor. Aksine, Finman şu anda Bitcoin satın almanın çok iyi bir yatırım olacağını düşünüyor.

Üniversite eğitimi almayan ve düzenli bir işte çalışmayan Finman sadece Bitcoin yatırımlarına odaklanmış durumda. Son dönemde Bitcoin’e rakip olabileceği belirtilen Ethereum’un değer kazanması ya da geçtiğimiz günlerde Bitcoin’de yaşanan sert dalgalanma sonucu ortaya çıkan Bitcoin Cash gibi alternatif para birimlerini ciddi bir tehlike olarak görmeyen Finman, gelecekte Bitcoin’in değerinin 10 bin Dolar’ı bile aşabileceğini düşünüyor.

Ethereum’un yaşadığı yükselişin çok önemli olmadığını düşünen ve şu anda tamamen şişirildiğini söyleyen Finman, kısa vadede buradan para kazanılabileceğini ancak balon patladığında Ethereum’un ciddi bir düşüşe geçeceğini iddia ediyor. Finman Bitcoin Cash’i ise deneysel bir para birimi olarak görüyor.

Hızlı Yüsekliyor Fakat Çok Dalgalı

Bitcoin bu yılın başlarında tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmış ve o dönemden beri de sürekli rekor kırarak devam etmişti.

 

Mart ayında bin Dolar civarında değere sahip olan Bitcoin şuanda 4 bin 300 Dolar ‘dan işlem görmektedir.

Bu hızlı yükseliş yatırımcıların da iştahını kabartıyor ancak dijital para biriminin dalgalı kuru yatırımcıların gözünü korkutuyor.

Herhangi bir ülkeye bağımlı olmaması sebebiyle siyasi krizlerden ya da diğer yerel sorunlardan etkilenmeyen Bitcoin, aksine bu tarz problemli durumlar sırasında güvenli bir liman olarak görülebilir Bu özellikleriyle altına benzetilen Bitcoin yine de asla altın kadar güvenli bir yatırım aracı olamadı.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency

Bir Cevap Yazın