Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Medyanın Futboldaki Yeri
1

Dijital medyanın futboldaki yeri gün geçtikçe artmaya başladı. Günümüz teknoloji çağını yaşıyor. Son 20 senede teknoloji hiç görülmemiş bir hızla gelişti. Bu gelişim ise hayatlarımıza yepyeni terimler soktu. 20 yıl önce birine sosyal medyadan bahsetsek derdimizi anlatamazdık. Google diye bir arama motoru olacağını ve arama yaptığınız her konunun önünüze listeleneceğini anlatsak değişik tepkiler alabilirdik.

Dijital medya ve teknoloji ülkemizde nasıl gelişti?

Dijital çağ’ın gelişimini yakından takip edebilme şansı elde ettim. Ben 80’lerin en sonunda doğmuş biri olarak aslında tam olarak hem geleneksel bir dönem hem de şuanki kuşağın yaşadığı teknoloji çağını yaşadım diyebilirim. Bu yüzden kendimi şanslı adlediyorum. Bugünün klasik deyimi “çocuklar artık mahallede top oynamıyor” deyiminin dışında kalan bir çocukluk geçirdim. Hem mahallede top oynadım, hem de “İxir” ile “Superonline” ile internete bağlandım. Hem saklambaç oynadım hem de Icq ve Mirc32 kullanıcısı olarak sosyal medyanın ataları diyebileceğimiz programları kullandım. Mahallede top oynamak demişken yazının asıl konusuna geçmek istiyorum..

Ülkemizde futbol

Futbol hem ülkemizde hem de dünyadaki en popüler spor dersek yanlış olmaz. Bu spor günümüzde artık sadece 22 adamın bir topun peşinde koşması olarak görülmemekte, Zira geçtiğimiz transfer sezonunda Fransa’nın Paris Saint Germain takımı Barcelona’nın Brezilyalı yıldızı Neymar Jr için Katalan kulübüne tam tamına 222 Milyon Euro para ödeyerek aslında futbolun başlı başına bir sektör olduğunu bizlere bir kez daha gösterdi. Ülkemizde de bu alanda astronomik rakamlar dönmekte. Örneğin geçen hafta kapanan transfer sezonunda Galatasaray aldığı yeni oyunculara yaklaşık 50 milyon Euro civarında bir bütçe ayırdı. Ülkemiz ekonomik şartlarını göz önüne aldığımızda ödenen yaklaşık 200 milyon TL’nin oldukça fahiş bir mebla olduğunu söylemeden geçmemek lazım. Rakamların eskiye nazaran bu kadar yüksek seviyelere çıkmasını ise ben yine tek bir şeye bağlıyorum o da gelişen internet teknolojisi..

Kendi yorumumla internetin ve dijital medyanın futboldaki yeri

Futbol sektörünü bu kadar büyüten en büyük etken bana göre hiç kuşkusuz internet. İnternet işin içerisine girince pazarlama yöntemleri değişti. Dijital medyanın futboldaki yeri bu noktada devreye giriyor. Örneğin çocukken, desteklediğim takım Fenerbahçe’nin formasını bulmakta güçlük çektiğimi hatırlıyorum. Ancak şu anda dünya üzerindeki hemen hemen her profesyonel futbol takımının kendine ait bir internet sitesi, bu internet sitelerinde ise online bir mağazası var. Bu online mağazalar için ayrı pazarlama departmanları kuruluyor. Bu sebeple dijital medyanın futboldaki yeri oldukça önemli bir hal aldı. Düşünsenize bundan 20 yıl önce ben sokakta dolaşıp kendi takımımın formasını satan dükkan bulamazken, bugün istersem tek bir tık ile Brezilya’nın Vasgo de Gama takımının formasını satın alabiliyorum. İşte bunun adı küreselleşme. Artık kulüpler marketing stratejilerini de bunun üzerine yapıyor. Yine örnek vermem gerekirse eskiden Brezilya’nın Vasgo de Gama takımı hedef kitle olarak yalnızca Brezilya’nın bu bölgesinde yaşayan insanları görürken artık İstanbul’da yaşayan bir futbolseveri de bu kitleye dahil ediyor. Bunun anlamı daha çok satış, daha çok satışın anlamı ise daha büyük bütçeler..

Kulüplerin sosyal medya hesapları

Dünyada Facebook, İnstagram, Twitter, Pinterest gibi sosyal mecraların kullanımı giderek artmakta. Artık bu platformlarda sadece gerçek kişiler yok. Tüzel kişiler de var.. Yapılan bir araştırmaya göre

Türkiye İnstagram kullanımında dünyada ilk 5 ülke içerisinde bulunuyor. Facebook ve Twitter kullanımında ise 7. yiz.

80 milyonluk nüfusumuzun %46’sı internete bağlanıyor. Bu %46’nın %77’si ise hergün online oluyor. En çok girdiğimiz mecralar ise Facebook, Twitter ve Instagram. Durum böyle olunca yukarıda da belirttiğim gibi bu sosyal medya mecraları artık tüzel kişiler için de oldukça çekici platformlar haline geldi. Türkiye’deki spor kulüpleri de sosyal medya mecralarındaki yerlerini almış durumda. Bu alandaki lider ise Galatasaray. Sarı kırmızılı kulübün Facebook hesabını 13 milyon kişi takip ediyor. Galatasaray’ın Twitter’daki takipçi sayısı ise 7.5 milyon civarında. Fenerbahçe ezeli rakibine en yakın kulüp konumunda. İstanbul’un Anadolu yakası temsilcisinin Facebook’da 10 milyon, Twitter’da ise 6 milyon takipçisi bulunuyor. Bir diğer kulübümüz Beşiktaş’ın takipçi sayısı iki ezeli rakibine nazaran biraz daha gerilerde. Siyah beyazlı kulübün Facebook hesabını takip edenlerin sayısı 6 milyon, Twitter’daki takipçi sayısı ise 3 milyon civarlarında.

Bu rakamların hepsinin Türkiye’den olmadığını düşündüğümüz zaman kulüplerin aslında ne kadar büyük hedef kitleleri olduğunu bir kez daha hatırlatmak istiyorum. Önümüzdeki yıllarda internetin getirdiği küreselleşme ile Paris Saint Germain’in yaptığı gibi birçok kulübün tek bir oyuncu için çok daha büyük meblalar ayıracağı kanaatindeyim.

Latest posts by Rıfat Karaköy (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
100%
Yazar Hakkında
Rıfat Karaköy
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın