Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Medya Planlama ve Satın Alma
0

Medya planlama günümüzde en önemli pazarlama, aracı olarak, nitelendirebiliriz. Firmaların daha fazla ön planda kendilerini göstermesi, firmanın, ürün ve hizmet kalitesini pazarlamasının en önemli yolu, medya üzerinden pazarlama yapmasıdır.
Tabii ki günümüzde dijital medya ve satınalmanın yeri büyük bir önem kazandı, bu önemin göstergesi olarak markaların birbiriyle reklam rekabetine girdiğini kolaylıkla söyleyebiliriz fakat firmaların bir çok reklam aracını kullanmalarına karşın dijital dünyada ön planda olaması gerektiğini de çok iyi biliyorlar. Gün geçtikçe dijital pazarlamanın daha önemli bir boyut kazanacağı öngörülüyor.

Başarılı bir medya planlaması

Başarılı bir pazarlama ve medya planlama süreci oluşturmak için ,Reklamcılar, reklam verenler ve medya kurumlarının reklam bölümleri için kuşkusuz büyük önemi olan medya planlama ve satın alma işlemlerini araştırmaya dayalı, yoğun bilgi odaklı, stratejik planlama, analiz ve uygulamadan meydana gelen süreçler silsilesi olarak tanımlayabiliriz. Temel amaç, reklam verenin reklamıyla ulaşmayı istediği hedef gruba en doğru zaman, yer, mesai ve fiyatla, iyi bir maliyet ile etkili bir şekilde ulaşabilmek, medya planlamasını başarılı bir etkileşim oluşturması açısından önemli bir yer tutmaktadır.

Dijital Pazarlamanın Avantaj ve Dezavantajları

Medya planlanlaması oluştururken dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlara, değinecek olursak bir marka dijital medya planlaması oluştururken rakiplerini iyi tanıması ve rakip analizini iyi yapması gerekiyor. Rakip analizi markanın medya planlamasını nasıl oluşturulacağının temel ilkelerinden biridir.Hedef kitle oluşturulması tespit edilmesi çok önem arz etmektedir hedef kitlenin belirlenmesi firmaların faaliyet göstermiş olduğu sektöre göre değişik planlama ve stratejilere yönelmesine olanak sağlayacaktır. Doğru zamanlama ve uygun bütçeli zamanlama ile hareket etmek marka için önemli bir tasarruf ve gelir de sağlayacaktır.
Son günlerde dijital medya pazarlama’ Mobil cihazların ve sosyal medyanın kullanımının dünya çapında gözardı edilemez yüksek bir orana ulaşması, markaların mobil ugulamalara ve reklamlarına ağırlık vermesini sağlamıştır.
Potansiyel müşterilerin büyük çoğunluğu akıllı telefon sahibi ve günlük hayattaki birçok işlerini mobil cihazlarından gerçekleştiriyorlar. Sosyal medyanın da günlük hayatın bir parçası haline geldiğini düşünürsek, potansiyel müşteriye ulaşmanın en etkili yöntemlerinden biri olarak mobil kullanıcılar üzerinden sosyal medya ve pazarlamayı gösterebiliriz.

Dijital pazarlamanın sosyal medyadaki önemi

Dijital pazarlamanın sosyal medyada markanın faaliyet göstermiş olduğu sektöre göre doğru içeriklerle mükemmel sonuçlar çıkarması müşterilerin beğenisini alması ve kitlesini geliştirmesi medya planlamanın dijital platformda uygun maliyetler ile çok doğru sonuçlar elde edilebilmesine imkan sağlaması firmalar açısından bir avantaj olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanı sıra medya planlamalarınızı bir çok anlamda sektörel takip olmak üzere bir çok sektörü ve gündemi de takip etmek gerekir. Mobil kullanıcıların sürekli çıkan reklamlardan içerik ve anlamsız yönlendirmelerden rahatsız olduklarını ve o marka’ya karşı sert bir tepki oluşturabildikleri de bir gerçek.

Latest posts by Erhan Pakaştiçalı (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Erhan Pakaştiçalı

Bir Cevap Yazın