Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Medya Nasıl Gelir Kaynağımız Oldu?
0

Dijital medya ile iç içe bir hayat yaşamaya bir süredir yedinden yetmişe hepimiz alışmıştık. Peki nedir bu dijital medya, dijital dünyadan neler oluyor?

Dijital Medya Günlük Hayatımızda Ne İşe Yarar?

Dijital medya kampanyaları, markaların bilinirliğini artırmak ve hedef kitleleri üzerinde sürdürülebilir bir etki yaratmak amacıyla dijital ortamda gerçekleştirilen etkinlikler olarak tanımlanıyor. Son zamanlarda popülerliği giderek artmaya devam eden dijital varlık aktiviteleri, günümüzde bireylerden markalara sıçramış durumda. Bugün dijitalde var olmayan bir markaya yok olmaya mahkum gözüyle bakılıyor. Fiziksel bir varlığı koruma kampanyaları bile bugün artık dijital medya üzerinden yönetiliyor. Yakın bir gelecekte dijital medyanın hayatımızdan çıkması pek de mümkün gözükmediğine göre; onu daha doğru kullanmaya çalışmak bizim lehimize olur gibi duruyor.

Dijital Medya Beraberinde Hangi Avantajları Getiriyor?

Markalar, her şeyden önce, dijitalin avantajını reklam maliyetlerinde hissetti. Televizyon, radyo, yazılı yayınlar hatta açık hava reklamları ile karşılaştırılamayacak kadar düşük bütçelerle uygulanabilen reklam kampanyalarının hatırı sayılır geniş bir kitleye ulaştığını keşfeden markalar bu tarafa daha fazla yönelmeye başladı. Elbette diğer reklam araçlarını bir anda terk etmek hiçbir markanın içine sinmiyor; ancak dijital reklam kampanyalarına her geçen gün daha fazla önem verildiği de bir gerçek. Dolayısıyla “olması gereken” reklam kampanyası tiplerini klasikleşmiş araçlar üzerinden yürüten markalar daha yaratıcı ve ilgi çekici fikirlerini ise dijitale saklıyor. Burada, dijital medyanın bir avantajı daha bizi karşılıyor: Özgürlük. Markalar kampanya fikirlerini çok daha özgür bir şekilde dijital medyada uygulayabiliyor. Belli bir sınırı olmayan dijital medyada kampanya yürütürken markalar daha verimli kampanya süreçleri geçirebiliyor. Bunun yansıması olarak da başarılı sonuçların gelmesi de kaçınılmaz oluyor.

Dijital medyanın bir başka avantajı olarak daha doğru hedefleme yapmaya izin veriyor olması diyebiliriz. Hedef kitleyi tanımak ve hitap etmek istenilen kitleyi en dar çembere kadar sınırlandırabilmek iyi bir dijital medya planlaması ile mümkün oluyor. Sonuçları ölçümlemek de yine bunun bir diğer sonucu olarak karşımıza çıkıyor. Dijital medya üzerinde yürütülen kampanyaların hedefe ne kadar ulaştığını gerçeğe en yakın değerler ile ölçmek mümkün oluyor.

Sonuç olarak, dijital medya sayesinde artık bireyler de markalar kadar devleşebiliyor. Benzer bütçelerle bir kişi ile bir marka benzer rakamlarda kişilere ulaşabiliyor. Bir bireyin kendi çabaları ile bir marka kadar geniş kitlelere ulaşabilmesi de ancak dijital medya sayesinde mümkün olabiliyor. Elbette doğru bir strateji ve disiplinli bir uygulama süreci ile… Dijital medya, varlığını bu denli kanıtlamışken yarın görsel ve işitsel medyanın önce önüne sonra da yerine geçerse hiç şaşırmayalım!

 

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.

Bir Cevap Yazın