Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Pazarlamada Hedef Kitle Belirleme Yolları
Popüler
0

Reklamlar artık hayatımızın vazgeçilmez birer parçası haline gelmiş durumdalar. Google adwords, Instagram, Facebook, Youtube, Yandex ve Görsel reklamlar olmak üzere dijital ortamda kullandığımız her platformda reklamlar varlıklarını sürdürüyorlar. Reklamların,  ürün/hizmet tercihinde önemli bir yeri olduğunu hepimiz biliyoruz ve reklamların kreatif olması, tekrara düşmemesi, ilgi uyandırması gibi etmenlerin yanında belki de en önemsenmesi gereken tarafı reklamları belli bir hedef kitleye göre tasarlamak.

Peki hedef kitle belirlemek ve buna göre reklamlar oluşturmak bize neler sağlar?

Hedef kitle yapılan tüm çalışmaların yönlendirildiği, bu faaliyetler sonucunda kendilerinden davranış ve görüş değişimi beklenen kişiler ya da gruplardır. Doğru hedef kitle belirlenmesi pazarlamanın iletişimi açısından önemlidir.

Hazırladığımız reklam kampanyası için hedef kitle belirlemek en kısa tanımı ile reklam ile ürün/hizmet artışı için beklediğimiz olumlu sonuçlar almamızı ve süreçteki gayretimizin karşılık bulmasını sağlayacaktır diyebiliriz. Hedef kitle bize karşımızdaki topluluk içinde reklamımızı görmesini istediğimiz insanların; yaş, cinsiyet, yaşam yeri,ilgi alanı gibi bilgilerini veren bir sistemdir. Örneğin Marmara bölgesinde bulunan ve ofis mobilyaları tasarlayan bir firma olarak bizim hedef kitlemiz daha çok Marmara-Ege ve Karadeniz bölgesinde yaşayan ve çalışan insanların olduğu bir grup olacaktır. Lise çağında bir dijital mecra kullanıcısına bizim reklamımız ulaşsa dahi bu reklamdan sonuç alma olasılığımız çok düşüktür. Yani hedef kitle belirlemek bize tasarladığımız reklamın doğru  insanlara ulaşmasında yardımcı olacak bir kaynaktır.

Peki bizim tasarladığımız reklamları doğru insanlara ulaştırmamızı sağlayan, pazarlamanın iletişimini daha doğru hale getiren ve ürün/hizmet pazarlamasında bize sonuçlar verecek olan bu hedef kitleyi biz nasıl belirleyeceğiz?

Hedef Kitle Belirleme Yolları

Hedef kitle belirlemede kullanılan farklı pek çok yöntem olmakla birlikte; ücretsiz olarak bu hizmeti sunan kaynaklar şunlardır;

  1. Google Analytics
  2. Facebook Audience Manager
  3. Twitter Audience Insights
  4. İnstagram İşletme Profili Analizleri

Öncelikli olarak bu kaynaklara başvurmadan bizim nasıl ve neye göre hedef kitle belirleyeceğimizi ve hangi faktörleri bu işin içine alacağımıza bir bakalım.

  1. Tanım Yapın
  2. Gruplandırın
  3. Ürününüzü/Hizmetinizi İyi Tanımlayın
  4. Kitlenizi Tanıyın
  5. Rakipleri Tanıyın
  6. Problemleri Tanımlayın

Tüm bu sorulara cevaplar verdikten sonra kafamızda  bir hedef kitle zaten oluşacaktır. Lakin kesin ve bilimsel sonuçlar edinmek için kullanacağımız kaynaklardan İnstagram İşletme Profili Analizlerine daha önceki yazımda değinmiştim, bu yazımda da bize bu konuda yardımcı olan kaynaklardan en çok kullanılanı olan Google Analytics’e bir bakalım ve diğer kaynaklara da daha sonraki makalelerimizde değinelim.

Google Analytics İle Hedef Kitle Belirleme

Google Analytics ile analytics ekibinin İnterneti kullanım durumlarınızın büyük çoğunluğunu kapsayacak şekilde geliştirdiği önceden yapılandırılmış kitleleri kullanabilir, en baştan yeni kitleler oluşturabilir veya yeni bir kitlede temel olarak kullanmak üzere mevcut verilerinizi Google’dan kendinize aktarabilirsiniz. Bir kitle geliştirdikten sonra bu kitle hesaplarınızda kullanılabilir hale gelir ve bir kampanyanın veya denemenin parçası olarak hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Hedefleriniz ve değiştiğinde mevcut hedef kitleyi silebilir, yenisini oluşturabilir veya aynı hedef kitle ile devam edebilirsiniz.

Peki nasıl?

Google analizlerini kullanmak için öncelikli olarak bir Google mail hesabımızın olması gerekiyor. Bunu edindikten sonra Google Analytics sayfasına gidiyoruz ve Google Analytics’i web sitemiz ile eşleştirerek Google’ın otomatik olarak bizim için hazırladığı analizlerden yararlanabiliyoruz.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
76%
Güzel
8%
Fena Değil
16%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın