Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijital Dünyada Reklam Çeşitleri
Guru
0

dijital pazarlama, dijital reklamcılık,dijital reklam çeşitleriReklam!

Bir ürün ve hizmeti geniş kitlelere tanıtmak, beğendirmek için söz, içerik ya da video gibi araçlarla yapılan her türlü tanıtma çabasına reklam diyebiliriz.

Günümüzde ürün ve hizmet çeşitliliğinin artması ile tüketiciye etkili bir şekilde ulaşmak ve markaları hatırlanabilir kılmak için firmalar reklamlara başvuruyorlar. Reklamlar ile akılda kalıp dikkat çekmek isteyen markalar, özellikle de rekabetin fazlaca göze çarptığı serbest ekonomilerde ellerindeki var olan pazar payını kaybetmemek için reklamlara mecburlar.

Yakın geçmişte, reklam denince aklımıza ilk gelen; televizyon,gazete,dergi gibi reklamlar yani konvansiyonel , diğer bir deyişle ise geleneksel reklamlardı. İnsanların konvansiyonel araçlara olan ilgisinin azalması ve İnternet’te daha fazla vakit geçirmeleri ise dijital reklamların kullanım zorunluluğuna dikkat çekiyor. Dijital reklamlar, markaların İnternet üzerinde yaptıkları tüm aktiviteleri kapsıyor. Dijital reklamcılığın konvansiyonel reklamlara karşı tartışmasız en büyük avantajı; tüketicinin kim olduğunu, nerede olduğunu, neler yaptığını ve nelerden hoşlandığını neredeyse tüm detayları ile biliyor olmamıza olanak vermesi ve ürünlere/hizmetlere geri dönüt verilebiliyor olmasıdır. Sonuç olarak; elde edilen istatistikler dijital reklamcılığı bu kadar önemli hale getiriyorlar. Daha önce istatistikler ile dijital reklamcılık yazımda da bunun öneminden bahsetmiştim.

Peki, Bu Reklamlar Nelerdir?

 dijital reklam çeşitleri, görüntülü reklam,dijital pazarlama

Native Advertising ( Doğal Reklam): 

native ad. dijital pazarlama, dijital reklam çeşitleri,advertising,doğal reklam

Bu reklam türü daha çok haberlerde veya eğlendirici içeriklerle kullanıcıya sunuluyor. Doğal reklamların içerik pazarlamasının bir alt dalı olduklarını düşünebiliriz. Bu reklamın tercih sebebi; kullanıcıyı rahatsız etmemesi ve kullanıcıların markayla karşılaşmasını içeriğin doğallığını bozmayacak şekilde sağlamayı hedeflemesidir. Ve sadeliği ile son zamanlarda diğer reklam türlerine göre daha fazla tercih ediliyor.

 

Interstitial Advertising :

intersititial ad, dijital pazarlama, dijital reklam çeşitleri

Masa üstü bilgisayarlarda, mobil cihazlarda, tabletlerde veya herhangi bir web sitesini açtığımızda karşımıza ekranın tamamını doldurarak çıkan reklam türüdür. Kolay bir şekilde kapatılabileceği içi kullanıcıyı içerikten uzaklaştırmaz.Bu reklam türünde artık, yalnızca sabit görseller değil hareketli bannerlar da kullanılabiliyor.Son yıllarda geliştirilen, formun banner içinde doldurulması da bu reklamlardaki yeni bir özellik halini aldı.

Pop-Up Advertising:

Okurun bir sitede gezerken yeni bir pencere şeklinde aniden karşısına çıkan reklam türüdür. Bir kelime ya da görsel içine gizlenmiş olabilir. Genellikle kelime ve görselle bağlantısı olan ürünler kullanılır. İnternet dünyasında reklam aracı olarak sıkça kullanılmaya başlanılan bu pencereleri pek de hoş karşılamak mümkün olmuyor. Güvenlik açığı da oluşturabilen bu reklam türü prestijli şirketler tarafından pek de tercih edilmeyen bir reklam yöntemi.

Advetorial Advertising:

dijital reklam, advertorial reklam, reklam,dijital pazarlamaBu reklam türünü haber-reklam olarak tanımlayabiliriz. Kullanıcıya ilk bakışta reklam olduğunu hissettirmeyen advetorial reklamlar, sıradan bir bilgilendirici içerik gibi görünür ve özelde ise firmanın verdiği bilgilerle birlikte advetorial reklamlara dönüşür.Firma kendi stratejisine göre reklam içeriğinde; marka, logo hatta slogan bile kullanmayabilir. Advetorial reklamlar, günümüz eğilimleri göz önüne alınarak hazırlandığında etkileşimin de yüksek olması sağlanacaktır.Bu model reklam, doğrudan satışları olumlu yönde etkilediği gibi, şirketlerin kurumsal kimlikleri ve marka stratejileri için de katkı sağlayacaktır.

Mailing Advertising (E-Posta):

Mailing olarak adlandırılan bu reklam türü, toplu halde e-posta gönderilerek kullanıcılara sunulur. Bu reklam türünde önemli olan ipucu ; mail gönderimi yapılan kişilerden izin alınmış olmasıdır. Harici durumlarda tanıtılan ürün, spam olarak algılanacak ve istenmeyen e-posta kutusuna düşüp görünürlüğünü kaybedecektir. E-posta reklamlarında ilgili kullanıcılar , bilgi almak için kendileri de e-posta listesine kayıt yaptırabilirler.

Video Advertising (Video Reklamları):

Videonun öncesinde, ortasında ya da sonunda kullanıcı karşısına çıkan reklamlardır. Video içinde banner olarak da yer alabilen bu reklam türünü genellikle YouTube’da sıkça görmekteyiz. Videonun içinde kullanıldığında kullanıcıyı içerikten uzaklaştıran bu reklam türünün genellikle video öncesinde tercih edildiği göze çarpmaktadır. YouTube reklamları hakkında detaylı bilgiye daha önceki Youtube Reklamları ile Marka Bilinirliği Nasıl Artırılır? yazımdan ulaşabilirsiniz.

Page Skin Advertising:

Web sitelerinin tasarımı dışında genelde sağ ve solda bazen sitenin üzerinde nadiren de aşağı boşluklarını kaplayacak şekilde site arka planına eklenen ve siteyle bütünlük içinde sabit bulunan reklam çeşididir. Banner şeklinde tasarlananları, sayfanın gittiği yön ile aynı bütünlük halinde aşağı-yukarı hareket ederek reklamını yaptığı ürün ya da hizmeti kullanıcıya gösterir.

Rollover Banner Advertising: 

Bu reklam türünde 46860 büyüklüğünde normal bir reklam gibi görünen banner, mouse ile üzerine gelinmesi durumunda ekran üzerinde açılarak 468240 büyüklüğüne gelir ve verilmek istenen mesaj genişleyen bu alanda daha rahat olarak ifade edilir. Bu reklam türünün en büyük avantajı, verilmek istenen mesajı tüketiciyi başka bir siteye yönlendirmeden verilebilmektedir.

Expandable Advertising:

Rollover modele benzeyen Expandable Rollover modeldeki gibi sadece aşağıya değil aynı zamanda sağa, sola, yukarı da genişleme yöntemiyle açılarak, kullanıcıya ürünü bu şekilde de gösterir.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
84%
Güzel
8%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
1%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın