Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Dijitalde İkon Kavramı Ve İkonların Geleceği
Popüler
0

Dijital bir çok alışkanlığı, bir çok terimi değiştirdi. Bir çok terimin nitelikleri üzerinde ciddi aşınmalar yaşattı. Bu kavramlardan biri de “ikon”dur. İkon kelimesinin tarihi gayet eskidir. Antik Yunan döneminde filozoflar, Fransız devriminde jakobenler, Reform ve Rönesans dönemlerinde sanatçılar birer ikondu. Siyasî değişimlerin önderleri birer ikondu, sosyolojiyi dizayn edenlerin hepsi birer ikondu. Klasik müzik sanatçıları, bilim adamları birer ikondu. Her şeyden önce aileleri var eden anne ve babalar birer ikondur. Bu ikonlar tarih boyunca iyi ve kötü olarak ikiye ayrıldı.

İyi İkon-Kötü İkon

Tarih boyunca ikonların çoğu tarihsel ilerleme ve toplumsal sıçramalarda etkili oldu. Doğanın diyalektiği gereği tarih ileri doğru gider ve değişimler kaçınılmazdır. Bu yüzden ikonların kalıcı olabilmesi için, yaşadığı döneme iyi veya kötü iz bırakması gerekir. Hitler bir ikon olmasına karşın tarihe karşı yenilmiş, ve ikon olarak yıkıma uğramıştır, çünkü tarihte kötü bir şöhrete sahiptir. Tarihin en güzel yanı budur. Kötü bir ikonsanız, tarih sizi yargılar ve mutlaka sizi yeryüzünden siler.
Diğer bir taraftan iyi bir ikonsanız, tarih sizin isminizi ve başardıklarınızı asla unutmaz ve unutturmaz. Einstein bunun için doğru bir örnektir.

Diğer bir yandan ikonlar aynı zamanda birer pazarlama aracıdır. Bir ürünün, bir markanın veya bir sistemin pazarlamasında ikonlar büyük derecede etkili oldu. Yeri geldi ikonlara göre reklam stratejileri yaratıldı, yeri geldi reklam stratejilerine uygun ikonlar yaratıldı. Yani ikisi de birbirini dengeledi zamanla. Bir zamana kadar da bu böyle gitti.

Lakin yıllar geçtikçe, kapitalizm bir çıkmaza girdi. Var olan ikonlar, pazarlama konusunda inandırıcı olamadı. Sosyolojik açıdan, kitleyi etkileyemeyen ikonlar tahtını kaybetti. Televizyonda ikon olanlar, dijital değişime en iyi şekilde ayak uyduramadı. Dijital de onlara pek ısınamadı. Çünkü bu ikonlar, beşeri hayattan gelen, ve dijital ayak izlerini düzgün atamayan insanlardı. Çünkü bu ikonlar, beşeri hayatta ki lüks ve statülerini dijital hayata da taşımaya kalktı. Lüks hayatlarını dijitale taşıyan televizyon ikonları, televizyonla bağı zayıf olan farklı düşünce yapısında ki insanların tepkisiyle karşılaştı. Bu kaçınılmazdı, çünkü etki-tepki doğanın kanunuydu.

Post-Modern İkon Devri

Televizyonda ikon olmak devri hem rekabet, hem de gelecek açısından pek iç acıcı bir durumda değildi. Bir yenilik lazımdı ve dünya da ikon kavramı bir çıkmazdaydı. Bir konunun dejenere etmek, bunu da makyajlamak için bir kavram tüketildi ;

“Post-Modernizm”

Dijitalin ortaya çıkmasından hemen sonra olmasa dahi, sosyal medya nüfusu arttıkça, önce cin fikirli bireyler bu işe soyundu. Sonra bu cin fikirli beyinler, kendilerine ait dijital bir cemaat yarattılar. Bu dijital cemaat onlarla yatıp, onlarla kalkar hale geldi. Çünkü ilk defa kendi içlerinden bir ikon çıkıyor ve bu ikonlar tıpkı kendilerinin yaptıklarını yapıyordu.
Bu bir zaman sonra şirketlerin ilgisini çekti. Televizyon ikonların satış kitlelerinden uzak yaşamları, inandırıcılıklarını yitirmesi kapitalizmi bu cin fikirli bireylerle çalışmaya ve onları ikonlaştırmaya yöneltti. Dijital çağın ikonları ile televizyon ikonlarının tek bir ortak noktası vardı ;

” İkisi de meta işlevi görmektedir”

Bu dijital ikonlar çoğaldıkça, ikon kavramı da post-modern bir yenilenme yaşadı. Eski ikonların aksine, bu yeni ikonlar çok zeki değildi. Ama ilgi çekiciydi. Bu ilgi çekicilik, finansal iş birliklerine döndükçe birer vitrin mankeni haline geldi. İkonluklarının temeli sağlam olmadığından, bu hale gelmeleri de olağandı.

İkonlar Ne Zamana Kadar İkon Olarak Kalacak?

Bugün hala bu ikonlar istedikleri ilgiyi görüyorlar. Ama bu geçecek bir ilgi bu. Çünkü ikonların üretimi bir süreden sonra normalleşecek, yüzleri eskidikçe de onlara olacak ilgi de azalacak. Çünkü kiteleler de yaşayan insanlardır, ve onlarda zamanla yaşlanır. İkonun hedef kitlesi sürekli yenilenmek zorundadır, eğer yenilenmezse sonuç kaçınılmaz olacaktır. Sonunda dijital çöplüğü er yada geç boylayacaklardır başarısız ikonlar.
Çünkü yüzü eskiyenin yerine, yenileri gelmek zorunda, anlayışlar ve fikirler gelişim göstermek zorunda. Ve bu dijital ikonlar koca bir kültürel boşluk içerisinden kurtulmak zorundadırlar.

Toplumlar ikonların ne verdikleri ile ilgilenir, ve verdikleri ilgiye göre onların ömürlerini belirler. Dijital çağın ikonlarının üretim fakiri oldukları, bu üretim fakirliğinde gelecek de onları tahtından edeceği görülecek.
Dijital de ikonlara karşı değilim, ama dijital çağda insanları etkileyen ikonların zeki olması taraftarıyım.
İnsanları etkileyen ikonların zeki olması taraftarıyım.
Reklam kokan hareketlerle kalitelerini düşüren, bir seviye sahibi olmaktan uzak ikonların çöküşü uzak değil. İkonlar kitlelerin kendilerinden sıkıldığı korkusunu yaşamalıdır. Tarihte bir çok ikon vardır ki, kitlesini önemsemek yerine statüsünü önemsedi. Bunun sonucunda da kötü hayat sonları, biten şöhretler, dağılmış hayatlar yaşadılar.

İkonlar Nasıl Kurtulur?

İkonluk bir moda akımı gibidir. Ve akım moda olabildiği sürece, ikonlarda işlevlerini yerine getirir. Moda olan akımların sonu acımasız bir şekilde sonlandı. Ama bu durum değiştirilebilir, ve ikonların ömrü uzatılabilir. Bunun için izlenecek yollar şöyle çizilebilir;

 • Akımları net olarak takip edecek, mümkünse bir akımın öncüsü olabilecek şekilde kendini konumlandırma.
 • Kültürel donanım ve onu insanlara aktarabilmeyi öğrenmek.
 • Sosyolojik yapıyı anlayabilmek, ve o yapıya ait içerik üretimleri yapabilmek.
 • Değişime açık olmak.
 • Para kazanmak için yüzünü eskitmemek.
 • Daha fazla kitle için, saçma içerikler üretmekten vazgeçmek.
 • Kitle ilgisi sayesinde ego şişkinliği yaşamamak, ve kitle ile iletişimi koparmamak.
 • İçeriklerde bir seviye yakalamayı öğrenmek.
 • Bir kısır döngü içerisine girmemek.
 • Çalışılacak projeler de seçicilik.
 • Yaratıcı ve değerli içerikler üretebilmek.

Ülkelerin kültürel gelişimi, ikonlarında niteliklerini ve işlevlerini belirleyecektir. Bu gelişimler zaman içerisinde ikonların evrimleri konusunda da yön belirleyici olacaktır. Diğer bir taraftan ikonların yaşayacakları evrimleşme, aynı zamanda dijitalin evrimleşmesi anlamına gelecektir.

Geçmişin ikonları, gelecekte yıkılabilir. Şimdi sıradan insanlar da, gelecek de birer ikon haline gelebilir. Bu da değişimin ispatı olarak her zaman aklımızın bir köşesinde kalacaktır.

Umarım ikonlar da kendi kaderlerini, kendilerinin tayin edeceğini de unutmazlar.

Emrah Sarıgöl

Emrah Sarıgöl

1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çokfirmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.
Emrah Sarıgöl
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Emrah Sarıgöl
1984 İstanbul doğumluyum. 10 Sene kadar bir çok firmanın Fotoğraf,E-ticaret,Pr kısımlarında görev yaptım.

Bir Cevap Yazın