Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Depresyon Terapisinin Superman’i; Woebot
0

Günümüzün yaşam koşullarında depresyona girmek bir hayli kolay olmaya başladı. 9 saat süren mesailer, mesaiye eklenen her gün bitmek bilmez 2 saatlik trafik serüveni ve ay başlarındaki alacak verecek matematiği derdini çeken insan sayısı artmakta. Bu durumda ise insanların kendine zaman ayıramaması ve içine kapanır bir hal alması kaçınılmaz oluyor. Ülkemizde psikiyatri vakalarının yüzdeye oranla çok azı için destek alınıyor. Bunun sebebi muhtemelen doktora ya da terapiste gitmekten çekinmemizden kaynaklanmaktadır. Doktor hadi neyse de terapiste gitmek seans ücretlerini göz önünde bulundurursak normal gelirli insanlar için ayrılamayacak bir bütçe olması sebebiyle aklımıza bile gelmiyor çoğu zaman. Bunu farkeden bir psikolog ablamız, Woebot uygulamasını geliştirmeye karar vermiş ve Chatbot’lardan nasıl faydalanabiliriz  sorusuna çok güzel cevap vermiştir.

chatbot

Stanford’ta klinik psikoloğu olan Alison Darcy, insanların yaşadığı maddi durum sebebiyle yaşadığı psikolojik vakalarda “bir de ona mı para vereceğiz!” düşüncesindeki ve yaşadığı durumun bilinmesini istemeyen kişileri düşünerek Woebot tasarlamaya karar vermiştir. Woebot test için başlangıçta depresyonda olan 70 öğrenciyi iki gruba ayırarak başlıyor. Gruplardan biri Ulusal Ruh Sağlığı e-kitabından medet ummaya diğer grup ise her gün olmak üzere sadece bot ile derdini paylaşmaya yönlendiriliyor. Bir süre sonra Woebot ile terapi gören grubun diğer gruba göre depresif belirtilerinde ciddi bir düşüş olduğu ortaya çıkıyor.

Woebot ile terapi düşüncesinde bilişsel davranışcı terapi sistemi bulunmakta. Bulunduğunuz durumu sırrınızı tutabilecek bir arkadaşınız ya da sizi anlayışla karşılayabilecek bir aileniz yoksa Woebot ile dertleşmek, içinde bulunduğunuz durumdan kurtulmak için bir çıkış kapısı olabilir. Tabiki bu arkadaş bir bot yani size klinik düzeyinde tam bir tedavi ya da terapi sunamaz, en azından şimdilik. Woebot size sorunu ya da durumu kendi kendinize çözebilme olanağı sağlıyor.

Mevcut durumda sadece Facebook Messenger Uygulaması üzerinden faal durum çalışmaktadır. Lisanslı terapist olma gibi bir durum olmamasından kaynaklı tıbbi prosedür niteliğinde bir bilgi güvenliği şuan için söz konusu değildir. Gerçi Alison Darcy bunun için çok uğraşmış olsa da Facebook tarafından bilgilerin saklamasını engelleyememiştir. Depresif Chatbot’ı yaklaşık 150 düzenli hastasıyla gelişmesine devam etmektedir.

Woebot, Chatbot mantığının hangi amaçlar için kullanacağı ve geliştireceği konusunda yalnızca örneklerden biri. Chatbot’lar hali hazırda bir çok marka tarafından müşteri yönetimi konusunda işe yaramaktadır ve bu durum hem iş hızı hem de iş maliyeti kısmında büyük değere sahiptir. Chatbot’lar ileri ki dönemde çok daha büyük işler için önemli bir araç olacak.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Samet Berk Şenleten

Bir Cevap Yazın