Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Değerlendirme Sürecinde Sosyal Medya Pazarlaması
0

Pazarlama Hunisi

Pazarlama hunisi günümüzde pazarlamanın en önemli kavramlarından biridir. Pazarlama hunisi, potansiyel müşteriler ile mevcut müşterileriniz arasında farkı ortaya çıkardığı gibi, aynı zamanda müşterilerinizin ürününüzün farkına varmasından onların düzenli bir tüketici olana kadar geçen serüveni planlar. Hemen hemen her pazarlamacının bir çeşit pazarlama hunisi kullanması nedeniyle, bu olay sosyal medya pazarlamasını anlayabilmemiz için önemli bir çerçeve sunar. Geleneksel pazarlama hunisi genelde beş aşamadan oluşur. Pazarlama hunisindeki aşamalar şirketten şirkete farklılık gösterebilir. Bu beş aşama; farkındalık, değerlendirme, tercih, aksiyon ve sadakattir.

pazarlama-hunisi

Değerlendirme Sürecinde Sosyal Medya Pazarlaması

Değerlendirme aşaması, potansiyel müşterinin satın alma kararı verirken sizin ürününüzü değerlendirdiği aşamadır. Değerlendirme aşamasına dahil olmak ve potansiyel müşterileri ikna edebilmek için ürün karşılaştırmaları, özel promosyonlar, satış iskontoları, karar mekanizmaları ve hesaplayıcılar gibi yöntemler kullanmanız gerekir. Değerlendirme aşaması en önemli aşamalardan biridir çünkü sadık bir müşteriyi bu aşamada yakalarsanız veya tamamen kaybedebilirsiniz.

Sosyal medya pazarlaması bu aşamada önemli rol oynar. Çünkü bu aşamada uzmanlar  potansiyel müşterinin satın alma kararını verip vermemesini belirlemesinde ona yardımcı olurlar. Potansiyel müşteriler farklı ürünler arasında tercih yaparlarken giderek artan oranda birbirlerinden daha fazla tavsiye almaktadır.

Bu aşamada sizin öncelikli göreviniz, potansiyel müşteriler ile bu saygıdeğer bilgi kaynakları arasında bağlantı kurmanızdır. Burada bir potansiyel müşteriyi kötü bir görüşe veya ürünü beğenmemiş bir müşteriye bağlanmanın kötü bir fikir olduğunu veya gerekli olmadığını düşünüyor olabilirsiniz. Potansiyel müşteriler bir ürün ile ilgili en iyi bilgilere ihtiyaç duyar ve bu ürünleri daha detaylı inceleyebilmelerine olanak tanıyan şirketlere saygı duyarlar. İnternetteki kötü görüşlerin gizleyemezsiniz ve sadece iyi görüşleri değil tümünü işaret etmeniz, müşteriniz ile aranızda bir güven inşa edecektir. Bu durumlarda, birkaç kötü yorumun olması hiç olmamasından daha iyidir.

Değerlendirme Sürecinde SMP yöntemleri

  • Kurumsal web sitenizde müşteri derecelendirmeleri ve görüşlerini yayımlayın.
  • Tanınmış uzmanların görüşlerine yer verin.
  • Potansiyel müşterilerinizin ürünlerinizi tartışmalarını sağlayın.
  • Potansiyel müşteriler arasında bağlantı kurun.
  • Bir Twitter hesabı kurun ve müşteri sorularını cevapalyın.
  • Ürünün hedef müşterilerinin vakit geçirdiği web sitelerini, blogları ve tartışma forumlarını takip edin.
Rasim Tüten

Rasim Tüten

Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri
Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
Rasim Tüten

Latest posts by Rasim Tüten (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Rasim Tüten
Anadolu Üniversitesi - Kontrol ve Otomasyon Teknolojileri Anadolu Üniversitesi - Halkla İlişkiler ve Reklamcılık

Bir Cevap Yazın