Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Daha Güçlü SEO İçin Dikkat Etmeniz Gerekenler
0

Arama motoru optimizasyonunun(SEO) amacı, işletmenizle alakalı arama sorgularından kalifiye trafik kazanması nihai hedefi ile tıklamalar için ödeme yapmaya gerek kalmadan, görünürlük artırma ve ziyaretçileri çekme ile ilgilidir.

Çoğu kişi bunu SEO‘nun yapabileceğini düşünüyor . Arama motoru optimizasyonu, düzgün bir şekilde yapıldığında site dönüşümlerine ek yararı olabilir. Arama motorları gerçekten mükemmel içeriği değerlendiriyor.

Peki arama motoru optimizasyonunun(SEO) web sitenizin daha iyi sonuçlar almasına yardımcı etkileri nelerdir?

Nitelikli trafiği stratejik anahtar kelime hedefleme yoluyla çekme

SEO stratejinizde , markanızla alâkalı arama terimleri ve cümleler üzerinde yoğunlaşıyorsanız, arama yoluyla web sitenize trafiği çekmekle birlikte , özellikle de nitelikli trafiği çekmekte de oldukça başarılı olmalısınız. Büyük bir ulusal markanız olmadığı sürece SEO çalışmalarınız, muhtemelen çok düşük oranlarda dönüşüm sağlayan popüler ve rekabetçi terimlerin sıralamasına daha fazla odaklanmıştır ve daha fazla markanıza ve alaka düzeyinize uygun uzun kuyruk cümlelerinin hedeflenmesi ile ilgilidir.

Bu terimleri giren kullanıcıların, aradıklarını bulma olasılığı daha yüksektir ve sonuç olarak dönüşme olasılığı daha yüksektir. Bu şekilde, stratejik bir SEO stratejisine sahip olmak, dönüştürülmeye hazırlanan trafiği çekmenize yardımcı olabilir.

Kullanıcı niyetiyle eşleşen açılış sayfaları geliştirme

Arama motorunun amacı kullanıcının en olası sonucu vermesi. SEO ile kullanıcı giriş noktası olarak sitenizin en alakalı sayfasını sunmanız doğal olarak kullanıcı niyetiyle daha iyi eşleşmesine yardımcı olacaktır. Belirli bir arama terimiyle eşleştirmek için iyi bir açılış sayfanız yoksa bu terimleri derecelendirmeniz mümkün olmayacaktır. Anahtar kelimeleri barındıran bir metin ile landing page oluşturmanız önemli.

Sıralamaları ve dönüşümleri etkilemek için yükleme sürelerini artırma

Hepimizin emin olabileceği tek bir şey varsa, kullanıcılar yavaş yükleme sürelerinden nefret ediyor. Yavaş yükleme sürelerinin hemen çıkma oranlarını artırdığını ve toplam dönüşüm oranlarını olumsuz yönde etkilediğini gösteren çok sayıda araştırma var.

Google’ın , yavaş yüklenme süreleri olan siteleri cezalandırması ile birlikte kullanıcıların yavaş bir siteyle karşılaştıklarında dönüşüm olasılığı daha düşük olmakta. Hızlı bir site sunmak, sitenizin dönüşüm kabiliyetine ve sıralama becerisine yararlı olumlu bir kullanıcı deneyimi sunmak anlamına gelir.

Algoritmaları ve kullanıcıları memnun etmek için daha iyi mobil deneyimler sunmak

Kullanıcılara olağanüstü mobil kullanıcı deneyimleri sağlamanızı gerektirir. 2015’ten itibaren, Google aramaları, masaüstü bilgisayardan daha fazla mobil olarak gerçekleştiriliyor. Google, mobil cihazlara uygun olmadığı düşünülen içeriğin, içerik olduğu kadar yüksek bir sıralamaya sahip olmayacağını söyleyerek açıkça belirtti

Dolayısıyla, arama sonuçlarında güçlü organik görünürlük sağlamak için şirketlerin web içeriğini mobil cihazlara uyarlamaya yatırım yapmaları gerektiği açıktır. Tabii ki web sitenizi mobil cihazlara uygun hale getirmenin başka bir nedeni daha var: Geliştirilmiş bir kullanıcı deneyimi, sizin için daha fazla dönüşüm demektir. İster mobil deneyiminizi Google’ı memnun etmek için geliştirmeye çalışın isterseniz kullanıcılarınızı memnun etmek için. Net sonuç sıralamanız ve dönüşümleriniz için olumlu olacaktır.

Arama motoru optimizasyonu ve dönüşümleri geliştirirken, her biri diğerini olumlu bir şekilde etkileme gücüne sahiptir. Arama motorları artık kullanılabilirliği her zamankinden daha çok önemsemektedir, bu nedenle SEO en iyi uygulamalarını takip ederek sitenizdeki kullanıcı deneyimini geliştirirsiniz demektir.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın