Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Daha Fazla Dönüşüm için “Remarketing”
Guru
2

Remarketing çalışmaları; temelinde web sitesini ziyaret etmiş veya mobil uygulamayı kullanmış kişileri, ziyaret ettikleri farklı sitelerde hedefleyerek görüntülü reklam olarak karşılarına çıkmasıdır. Remarketing yani yeniden pazarlama faaliyetleri; markanın kullanıcıya sürekli kendini hatırlatma imkanını sağladığı için marka farkındalığıyla birlikte daha fazla dönüşüm elde etmeyi de sağlar. Çünkü bu kullanıcılar, halihazırda ilgili markayı tanıyordur. Ayrıca; kullanıcılara özelleştirilmiş reklamlar gösterildiği için de kişi doğrudan hedeflenmiş olur.

Remarketing yapılabilecek bir kaç yöntem mevcut. Google AdWords yeniden pazarlama, Facebook remarketing reklamları, Google AdWords arama ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (ARYPL), 3. parti reklam yayıncıları yöntemlerini bunlar arasında sayabiliriz. Bu reklamları yapabilmek için web sitesine bir takım kod parçaları eklenir. Böylece; kullanıcının sitede yaptığı davranışlar ve edinilebildiği kadar demografik bilgiler, siteye bırakılan çerezler yardımıyla kayıt altına alınır. Google hiçbir şekilde kişileri isim, TC no, vb bilgiler ile kayıt altına almaz; yalnızca her kişiye bir ID atar. İşte bu hedeflenecek listeler de bu ID’lere göre oluşturulur.

daha fazla dönüşüm için remarketing

Başarılı Remarketing Çalışmaları için İpuçları

Segmentasyon

Öncelikle hedefleme yapılırken kullanıcılar segmente edilerek davranışsal veya demografik olarak ayrıştırılır. Böylece doğru reklam yanlış kişilere gösterilmemiş olur. Segmentasyon, doğru hedeflemedeki en önemli kriterdir. Ayrıca; yeni müşteri kazanmak mevcut müşterilere göre daha maliyetli  ve zahmetli olduğu için markayı tanıyan kişilerle tekrar iletişim kurmak da dönüşüm ihtimalini artırmaktadır. Örneğin; hepsiburada.com gibi bir sitede çok fazla kategori vardır. Oto, Bahçe, Yapı Market kategorisini ziyaret edenleri ele alırsak Oto, Bahçe, Yapı Market > Bahçe > Bahçe Makineleri > Çapa Makinesi alt kırımlarla, daha sonra da Çapa Makinesi Başlığı, Benzinli Çapa Makinesi, Dizel Çapa Makinesi, vb sayfaları ziyaret edenler olarak farklı farklı segmentasyonlar oluştutulabilir. Bu işlem elbette her kategori için ayrı ayrı uygulanır. Kategoriler dışında ürün sayfalarını ziyaret edenler de ayrı bir segment olarak hedeflenebilir. Başka bir örnekte; belirli bir sayfayı ziyaret etmiş 25-35 yaş arası erkekler hedeflenebilir. Diğer bir örnekte; Dizel çapa makinelerini ziyaret edip Adana’da yaşayan erkekler ayrıştırılabilir.

daha fazla dönüşüm için remarketing

Ziyaret Süresi

Google genellikle web sitesini son 30 günde ziyaret eden kişileri hedeflemektedir. Ancak bu, işin sektörüne göre 540 güne kadar ayarlanabilir. Örneğin; ev, araba, tatil, vb mali değeri yüksek ürün satın alımlarında genellikle satın alma kararı 30 günden uzun sürer. Bu tür  ürünler için yapılan remarketing reklamlarında süre 30 günden uzun tutulmalıdır.

İletişim Dili

Remarketing reklamlarında kullanıcılar hali hazırda markayı veya ürünleri bilen kişiler olduğu için standart metinler yerine daha ilgi çekici bir iletişim mesajına yer verilebilir ve kendi ürünlerini satın alması gerektiğine inandırmaya çalışılır. Örneğin; X ürününü inceleyen kişilere “Karar vermek zor biliyoruz. Farklı renklerine de göz atmak ister misin? Üstelik bugün Kargo Bedava” mesajı verilebilir.

Call To Action

Kullanıcıları tekrar web sitesine çekmek için ya da dönüşüm gerçekleştirmeleri için “Hemen al” “Ziyaret et” “Üye ol” “Hemen indir” “Üye ol” gibi Call To Action (CTA) ifadelerine yer verilebilir. Bu tür çağrılar, dönüşüm oranlarını artırmaktadır.

Görsel Çalışmaları

Kullanıcının dikkatini çekmek adına kişinin ziyaret ettiği sayfaya göre ürün veya hizmetleri hatırlatıcı ve renkli olmalı.

daha fazla dönüşüm için remarketing

Google AdWords Remarketing Reklamları

AdWords remarketing reklamları 6 türden oluşuyor. Bunlar; Standart yeniden pazarlama, Dinamik yeniden pazarlama, Mobil uygulamalar için yeniden pazarlama, Arama Ağı reklamlarına yönelik yeniden pazarlama listeleri (ARYPL), Video yeniden pazarlama, E-posta listesiyle yeniden pazarlama.

1- Standart Yeniden Pazarlama: Google Arama Ağı İş Ortaklarına dahil web sitelerinde, daha önce web sitesini ziyaret etmiş veya mobil uygulama kullanmış kişilere görüntülü reklam olarak gösterilir.

2- Dinamik Yeniden Pazarlama: Kullanıcıların web sitesindeki görüntüledikleri ürünler direk olarak diğer sitelerde görüntülü reklam olarak gösterilir.

3- Mobil Uygulamalar için Yeniden Pazarlama: Mobil uygulamayı kullanan kişilere, Google görüntülü reklam ağına dahil diğer uygulamalarda görüntülü reklam olarak gösterilir.

4- Arama Ağı Reklamlarına Yönelik Yeniden Pazarlama Listeleri (ARYPL): Daha önce web sitesini ziyaret etmiş kişilere arama ağında yaptıkları aramalara yönelik olarak oluşturulan remarketing reklamlarıdır. Örneğin; web sitesinde belirli kategorileri ziyaret etmiş ve henüz satın alma işlemi gerçekleştirmemiş kişilere, arama ağında reklamlar gösterilir. Bu kişiler satın alma niyetinde olan ve belli ki henüz karar vermemiş kişiler olduğu için dönüşüm ihtimali yüksektir. ARYPL hakkında daha fazla bilgi için Google AdWords yardım sayfasına göz atabilirsiniz.

5- Video yeniden pazarlama: Bir Youtube videosunu izleyen kişiler hedeflenerek farklı video reklamları gösterilebilir.

6- E-posta listesiyle yeniden pazarlama: E-posta listesine Gmail hesabı ile üye olan kişilere, oturum açtıkları sırada görüntülü reklam olarak gösterilir.

Facebook Remarketing Reklamları

Türkiye’de günlük sosyal medyada geçirilen süre 2016 verilerine göre yaklaşık 2,5 saat. Markalar için ise kullanıcılara ulaşmak adına sosyal medya, ek bir kanal oluşturuyor ve 2,5 saat  bunun için oldukça iyi bir süre. Facebook dinamik yeniden hedefleme reklamları; Google Dinamik Remarketing reklamlarıyla aynı mantıkta çalışan bir reklam türüdür. Bunun için Facebook reklam yöneticisinden alınan piksel kodunun web sitesine yerleştirilmesi gerekmektedir.

daha fazla dönüşüm için remarketing

3. Parti Remarketing Toolları

Bir çok farklı web sitesinde görüntülü reklam alanlarında remarketing reklamlarını yayınlamak için bazı aracı toollar ile çalışmak gerekir. Bu toolların avantajı; remarketing reklamınızın yayınlanacağı alanları seçebiliyor olmaktır. Türkiye’de kullanılabilecek tollara Criteo, Sociomantici Adroll, Netafilliation firmalarını örnek verebiliriz.

Remarketing Yapılabilecek Aksiyonlar

Oluşturulabilecek aksiyonlar her markaya göre farklılık gösterir ve çeşitlendirilebilir. Aşağıdaki listelenenler, tamamen örnek amaçlıdır.

Ana sayfa ziyaretleri, Belirli bir sayfa veya ürün ziyaretleri, Ürünü sepete atanlar, Ürünü sepete atıp ödeme sayfasını görenler, Ürün satın alanlar, 5 kez ürün satın alanlar, Fiyatlandırma sayfanızı ziyaret edenler, Bloga abone olanlar, Sosyal hesaplarınızı tıklatanlar, Ankete katılanlar, Video izleyenler, Satış videonuzun 30 saniyeden fazla zamanını izleyenler, Satış sayfanızı 30 saniyeden fazla süre geçirenler, Sitenizde 5+ sayfayı görüntüleyen kullanıcılar, Satış hunilerinde belirli adımları takip edenler, 100 TL’den fazla ürünü satın alanlar, Belli bir ürün kategorisinde alışveriş yapanlar, E-postayla belirli bir bağlantıyı tıklayan kullanıcılar.

Ölçümleme

Remarketing yapılan segmentlere göre görüntüleme, tıklama, ürün inceleme, sitede geçirilen süre, vb kriterler ayrı ayrı incelenerek değerlendirilmeli, kararlar buna göre alınmalıdır. Örneğin; belli bir siteden gelen ziyaretlerde dönüşüm oranı düşükse veya reklam o sitede yayınlanmaya uygun değilse buna göre aksiyonlar alınmalıdır.

Başarılı remarketing örneklerine aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

n11

Media Markt

Gittigidiyor

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın