Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Call To Action! CTA Niçin Gereklidir?
2

Call to action, kısacası CTA . Türkçe ’de ise ; hedef kitlenizi harekete geçirerek kitlenizi uyararak anında cevap vermesini sağlayan etkili fiil içerikli cümleleri CTA olarak tanımlayabiliriz. Peki CTA niçin gereklidir?
Online pazarlama işinde iseniz, e-ticaret alanında bir pazarlamacısınız demektir. E-Ticaret alanınızdaysanız da hedef kitlenizin dikkatini çekecek etkili sesli çağrıların yapılmasının gerekliliğini anlarsınız.
E-ticaret endüstrisi perakende sektörüne odaklandığını düşünebilirsiniz ancak e-ticaret yelpazesinde diğer dijital pazarlama türleri de bulunmaktadır. Bilgi ürünleri üreticileri, bilgi eğitmenleri, servis sağlayıcıları, küçük işletme sahipleri, restoranlar ve diğerleri gibi.

Tüm dijital pazarlamacıların bir hedefi vardır; Potansiyel müşterileri müşteriye dönüştürmek.

Müşterilerin siteye ve alışverişe yönlendirebilmek için çeşitli taktiklerin kullanılması gerekmektedir.

Bu taktiklerden bazıları şunlardır;

Sosyal medya mesajları
E-posta duyuruları
Eğitsel veya eğlenceli içerik(video vb)
PPC reklamları

Bu taktiklerin hepsinin çok etkili bir şekilde işlediğini söyleyebiliriz. Ancak dijital pazarlamada bu taktikleri kullandıktan sonra sormamız gereken soru; “Bir sonraki adımı mantıklı atabilmek için hangi ipuçlarını kullanmalıyım?’’

Neden bir şey yapmanız gerekiyor?

Bir satıcı neden potansiyel müşterileri harekete geçirmek için adım atmalıdır?
Sonuçta tüketicinin bir tedarikçi sitesini ziyaret etmesinin nedeni alışveriş yapmaktı değil mi? Teorik olarak bu doğrudur ancak tüketicilerin bu desteğe ne kadar sıklıkla ihtiyaç duyduğu şaşırtıcı.

1.Çoğu zaman bir site son kullanıcısı kararsız olabilir.

Sadece dolaşmak için ne sıklıkta bir mağazaya girdiniz? Aradığımıza dair bir fikrimiz olabilir, ancak ürün seçiminden emin değilken odak noktamızı çalan başka seçeneklerle karşılaşmışsınızdır. Genellikle mağazaya girdiğimizde karşımızda kelimenin tam anlamıyla bizi cezbeden bir ürünü bulmak istiyoruz. Diğer seçenekleri unutup, bizi satın alma kararı vermeye ikna edecek olan gömlek, takım elbise, kıyafet, ayakkabı vb. görmek istiyoruz. Ancak sanal bir mağazada alışveriş yapan bir kişi, ürün seçimi yapma konusunda daha fazla kafa karışıklığı yaşar.Tüketiciler; gözünün önündeki, dokunabildiği ürünleri seçme konusunda daha tereddütsüz davranmaktadır.

2.Sitenin navigasyonunun iyi olmaması

Tüm e-ticaret sitelerinin benzer olduğunu söylemek yanlış olur. Bazıları aerodinamik bir alışveriş deneyimine izin verirken, bazıları ise gezinmek için kafa karıştırıcı, rahatsız edici, can sıkıcı bir satış süreci yaratıyor. Navigasyon, ziyaretçinin bulunduğu sayfa hakkında bilgi veren bir ögedir. Ziyaretçinin web sitesi içinde kaybolmaması ve daha rahat işlem yapabilmesi için bu ögelerin kullanışlı olmasına dikkat edilmelidir ki bu eylem türünün satışa dönüşmesi mümkün olsun.

Bu nedenle, Harekete Geçirici Mesajlaşma (CTA) olarak bilinen bir sekmenin olması çok önemlidir. CTA, her seferinde belirgin olarak kullanılmalıdır.

Call_to_action_CTA

Bu adımlardan sonra ne yapmalıyız?

Bir satıcının anlaması gereken ilk şey bir alışveriş yolculuğunda bir sonraki mantıklı adımın ne olması gerektiğidir. Başarmaya çalışılan hedef nedir?
1. Müşteriye ait daha fazla bilgiye erişebilmek için siteye kayıt olması
2. Ziyaretin bir satın alma işlemi ile tamamlanması

Satıcılar, bir sonraki mantıksal adım için belirledikleri hedeflerin, müşterilerin bir üründen algıladığı değer ile fiyat noktasına bağlı olduğunu da unutmamalıdır.

Eylem Çağrıları Sofistike bir Pazarlama Taktikleri Mi?

Kesinlikle Hayır! Aslında, en etkili CTA’lar, son kullanıcıya aşağıdakileri yapmalarını söyleyerek yalnızca harekete geçirici etkilere neden olur:
‘’Buraya Tıklayın!’’
‘’Şimdi satın al!”
“Kaydol!”
“Daha fazla bilgi edin!

Web sitelerinde, bir CTA, ziyaretçiyi satış hunisine indirecek bir düğme, afiş veya bir grafik veya metin olabilir. CTA’ların birincil amacı, müşterilerin, ürün veya hizmetinizin bir satın alımını yapmak üzere istediğiniz işlemi yapana kadar tıklayıp bu dönüşüm hunisine devam etmelerini sağlamaktır. CTA’ları ölçmenin etkili bir yolu, daha fazla tıklama aldığını görmek için birkaç grafiğin veya metinlerin sunulduğu A / B testini kullanmaktır. Hangisi daha yüksek başarı oranına sahipse onu kullanmak isabet olacaktır.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
100%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman
2Yorumlar

Bir Cevap Yazın