Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Çağın Trendlerinden Kahve Sektöründe Pazarlama
0

2017’nin başında yapılan bazı anketlere göre Türkiye’deki kahve işletmelerinin neredeyse %70’i pazarlama için 350 TL altında para harcamaktadır. %40’ı ise pazarlama için herhangi bir bütçe ayırmamaktadır. Uluslararası Kahve Organizasyonu’nun istatistiklerine göre Türkiye’de kahve tüketimi ortalama %15,6 oranında artış gösteriyor. Türkiye’de 2013-2014 döneminde kişi başına 595 gr olan kahve tüketimi, 2016-2017 döneminde 920 gr’a ulaşmıştır. Bu verilere dayanarak söyleyebiliriz ki hem tüketimi artmakta hem de gün geçtikçe trend olan bir sektör haline gelmiştir.

Günümüz işletmelerinde alkollü işletmelerinin yerini artık kahve hizmeti veren işletmeler artan bir ivmeyle devralmaya başlamıştır. Reklama yüksek derecede bütçe ayıran kahve sektöründeki büyük markalar, müşteri kitlesini daha da genişletirken, bağımsız küçük işletmeler pastadan dilimini nasıl alabilir? İşte burada sosyal medyanın gücü ve önemi devreye girmektedir.

Bilirsiniz ki sosyal medya yönetimi için çok yüksek meblağda bütçe ayırma ihtiyacı söz konusu değildir. Bu konuda önemli olan içeriğin nasıl belirlendiği, müşteri kitlesine nasıl hitap edilmesi gerektiği ve markayı sosyal kitleye nasıl yansıtıldığıdır. Söz konusu küçük işletmeler için de hedef kitlesine göre belirlenen bazı sosyal mecralarda ekstra paylaşım ve reklam vermek daha geliştirici olabilir.

Kahve Sektöründe Pazarlama adına İzlenmesi Gereken Adımlar

 • Farklı ve göz alıcı bir dükkan konsepti
 • Referans ve müşteriler arası bilgi aktarımı (Yapılan araştırmalara göre yeni müşterilerin ikinci en popüler geliş sebebi tanıdık tavsiyesi! )
 • Sosyal Medyada Aktif Olma (Şikayet ve önerilerin mutlaka paylaşılabileceği ve reklamların verilebileceği bir sosyal medya hesabı)
 • Kurumsal yürümenin yanında daha çok butik ve samimi politikayla ilerleme (Sadece online sosyal medyada aktif olmak yetmez, günümüz çağında hala her iş insan ilişkileriyle yürümektedir)
 • Paralı reklam ve indirimler (Aylık bir bütçe belirleme ile ciddi geri dönüşler alınabilir)

Bahsedilmiş olan adımları belki de en verimli şekilde uygulayan bununla birlikte kahve ve tadım anlamında kahve severlere ulaşmış, trend olan ilk 10 butik kahve markası sıralaması  şöyledir;

 1. Petra Roasting Co.
 2. Moc
 3. Coffee Sapiens
 4. Coffee Manifesto
 5. Federal Coffee Company
 6. Kronotrop
 7. Kropka Coffee&Bakery
 8. Walter’s Coffee Roastery
 9. Coffee Gutta
 10. Espresso Perfetto Cafe&Showroom

Bu markalara bakıldığında şu görülmektedir ki hepsinin ortak özelliği; kaliteli kahve, konsept mekan, kitlenin taleplerini karşılayabilme, aktif sosyal medya kullanımı ve müşteri odaklılığın getirdiği iyi iletişim.

Kurumsal ve büyük çaplı markalara bakıldığında ise Türkiye için sıralama şöyle devam etmekte;

 1. Starbucks
 2. Kahve Dünyası
 3. Kahve Diyarı
 4. Robert’s Coffee
 5. Caffe Nero
 6. Tchibo
 7. Gloria Jeans
Ceren Eroğlu

Ceren Eroğlu

Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi ÜniversitesiEndüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.
Ceren Eroğlu
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Ceren Eroğlu
Ben Ceren Eroğlu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Endüstri Mühendisliği'nden mezun oldum.

Bir Cevap Yazın