Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Blog Yazarak Para Kazanmak Mümkün Mü?
0

İnsanın mücadelesi tarih boyunca geleceğe kalmak üzerine kurulmuştur. Kimileri bir şirket kurarak, kimi çocukları vasıtasıyla ismini yaşatmak istiyor. Bunları yapamayanlar şimdiye kadar kitap yazmaya yöneldi. Neyse ki teknolojinin gelişmesiyle birçok şey gibi yazar olmak da çok daha masrafsız hâle geldi. Artık herkesin yazar hissetmesi mümkün. Blogging/ blog yazarı olma, kişilere tecrübelerini paylaşacakları ve benzer düşünen insanlar ile kendilerine bir topluluk oluşturacakları bir alan sunarak, özellikle kendi işini kurmak isteyenler için önemini korumakta.

Blog hazırlamak oldukça zaman ve emek harcayacağınız titiz bir çalışma olduğundan, çalışmanızın karşılıklarını görmek istemeniz çok doğal olacaktır. Bu yüzden sizin için blogging yaparak para kazanma yollarını derledim.

Hangi konuda yazmalıyım?

Meselenin can alıcı kısmı, Google’da en çok aranan konular üzerine yazmaktan geçiyor.

 https://trends.google.com.tr  ile şuanda popüler olan konuları görmek, ya da seçtiğimiz konunun ne kadar popüler olduğuyla ilgili Google size grafikler sunacaktır. Burdan iki terim arasında grafikli karşılaştırma yaparak hangisinin daha popüler olduğunu görmek de mümkün.

Google Keyword Planner kullanarak seçtiğimiz kelimenin ayda 12 bin arandığını gördük. CPS (Cost Per Click) ile tıklama başı para kazanmasının, Google Ads reklamına tıklayan biri için 2.50 $ olduğunu görebiliriz.

SemRush.com ile de sitenizin hangi keywordlerle Google’da çıktığıyla ilgili bilgiler alabilirsiniz. Bunun dışında Sosyal medyada trendleri takip ederek de fikir edinmek mümkün.

 

Öncelikle wordpress ile bir blog alanı oluşturun.

Size bir alan adı sağlayacak örneğin adınız.com olan hosting hizmeti almalısınız. Bunun için Natro.com, BlueHost.com tercih edilebilir. Örneğin Natro’dan Temmuz 2017’de aldığım 12 aylık domain 97,13 TL tutarında oldu.

Nisan 2017’de Bluehost, 36 ay için aylık 2.95 $ fiyat vermiş.

İçerikler nasıl olmalı?

boring

İçerikler ilgi çekici konularda, eğlenceli bir üslupla ve biraz daha detaylı açıklayıcı yazılmalı. Görseliğe önem verilmeli. Piktochart, Canva gibi siteler ile görsel dizayn etmeniz ya da stock görseller satın almamız da mümkün.

En çok karşıma çıkan içerik teknikleri şunlar oldu:

 

Beğendiğin yazı örneklerini paylaş.

Yazdığın konuyla ilgili takip edilecek sayfalar, kişilerden bahset.

Takipçilerine sorular soracağın, ne yazman hakkında fikir istediğin beyin fırtınası içerikleri oluştur.

Yazdığın konularla ilgili otoritesi olan kişilerin röportajlarını yap.

İnsanların sosyal medyada paylaşabileceği bilgilendirici infografik, video hazırla.

Yazarları bloğuna davet et.

Başından geçen bir tecrübeyi ve nasıl davrandığını yaz.

Bir konu hakkında işe yarayabilecek kaynakları derlediğin bir içerik oluşturabilirsiniz.

Online kurs & kendi kendine öğrenme materyalleri hazırlayarak da takipçilerinizi bloğunuzda tutabilirsiniz.

 

Bloğumu nasıl öne çıkarırım?

1)Sosyal medyada bloğunuzdan içerikler paylaşabilirsiniz.

Facebook, Twitter, Google+, Pinterest,  LinkedIn,  Reddit en çok trafik getiren sosyal medya kanalları arasında.

  • Linkleri kullanarak bloğunuza paylaşma butonları ekleyebilirsiniz.

  • http://wordpress.org/plugins/sharebar/
  • http://wordpress.org/plugins/wp-socializer/
  • http://wordpress.org/plugins/scrolling-social-sharebar/
  • http://wordpress.org/plugins/digg-digg/
  • http://wordpress.org/plugins/flare/
  • http://wordpress.org/plugins/share-this

2)Seo teknikleri kullanabilir ya da bunun için bir uzmandan yardım alabilirsiniz.

Bu yazıda daha ayrıntılı bilgi verilmekte: http://dijitalmedyauzmanligi.com/dijital-pazarlama/seo/yeni-baslayanlar-icin-seo/

Bu adımı uzman eşliğinde yapmanız da mümkün.

3)Email listesi oluştur

Bloğunuzdaki gelişmeleri takipçilerinize email atarak paylaşabilirsiniz. Böylelikle kendinize bir fan topluluğu yaratmış olacaksınız.

4) Reklam verme

Google Adwords

CPS (Cost Per Click) tıklanma başı para kazandıran reklamlardır. Eğer blog trafiğiniz iyise, Google Adverts ile reklam eklemek mantıklı olacaktır. Eklemek için kodlama bilmek zorunda olmamanız da sistemin avantajlarından.

 

Daha fazla bilgi için inceleyebilirsiniz: http://dijitalmedyauzmanligi.com/dijital-pazarlama/adwords-reklamlari/google-adwords-reklamlarinin-e-ticarete-faydalari/

Direkt Reklam verme

Bloğunuz belli bir trafiğe eriştikten sonra yazdığınız konularla alakalı bir ürün tanıtımı yapabilirsiniz.

Sponsorlu Gönderi

Mesela bir konu hakkında içerik yazmanız istenebilir. Sponsor kişi ya da kurum, bu içerik için reklam da verebilir. Bu şekilde de, sitenizin trafiğine göre kazanç elde etmeniz mümkün.

Son olarak, bloğunuzu e-ticaret konseptine yaklaştırarak da blogtan para kazanma şansınızın artacağından bahsedelim.

Esra Sapar

Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları.
Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir.İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Esra Sapar
Cam sildiği gazete de dahil, eline geçen her şeyi okur. Edebiyat, dil, blogging, bilimkurgu, teknoloji, futurizm ve başlıca ilgi alanları. Macarca, Rusça, Lehçe, Japonca, İtalyanca, İspanyolca, Almanca, Arapça, Kürtçe, Korece seni seviyorum demeyi bilmektedir. İngilizce öğretmenliği ve çevirmenlik yapmakta, websitelere içerik hazırlamaktadır.

Bir Cevap Yazın