Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Big Data Ve 4V Bileşeni
Guru
0

Günümüzde ilerleyen teknoloji ile birlikte internet kullanım alanlarının artmış olması, internet araçları ve uygulamalarının çeşitliliği ile fotoğraf arşivlerimizden sosyal medya üzerinde olan yazılı-görsel paylaşımlarımıza ve kayıt aldığımız log dosyalarına kadar yürüdüğümüz bütün sanal mecralarda ardımızda dijital izler bırakmamanın neredeyse mümkün dahi olmadığı dijital bir dönemde yaşıyoruz. Hal böyle olunca, bilginin de adı veri olarak değişmiş oluyor. Bu dijital dönüşümle etkileşimlerin oluşturduğu veri yığınları ise tüketicilerin beklentilerine doğru zamanda, anlık olarak, doğru ürün, doğru hizmet sunumu arz etmek isteyen işletmelerin vazgeçilmez stratejik unsuru haline geldi. Böylece bugün giderek dijitalleşen yaşam ile birlikte başta büyük şirketler ile Kobi statüsünde olan işletmeler bu verileri CRM çalışmaları ile birlikte yatırım olarak değerlendirebiliyorlar.

Big Data Nedir? Veri Ne Zaman Big Data Olur?

Big Data, analiz yapmak ve verimlilik artışı sağlamak gibi çeşitli amaçlar için toplanan, anlamlı ve işlenebilir veriler bütünüdür. Internet kullanıcısı olduğumuz günden bu zamana kadar birer kullanıcı olarak veri oluşturuyor ve bu verilerin çeşitli şekillerde kullanılmasına olanak veriyoruz. Fakat oluşan bu verilerin büyük bir kısmı anlamlı ve işlenebilir verilerden oluşmuyor. Big Data’nın tanımı ise işte bu süreçte devreye girerek verilerin verimli olarak kullanılmasına yardımcı oluyor. Kısaca Big Data, verilerin dijitalleşmesi ve farklı şekillerde alınan verilerin toplanıp, düzenlenerek kullanıcı davranışlarını anlama, kullanıcılara yönelik tahminlerde bulunma, eylemlerine göre öngörü listeleri sunma durumunda pazarlama hedeflerimize karşı yönetimsel imkanlar sağlıyor.

Konumuz ilgili olarak Google üzerinden bir örnek verelim ve ülkeler bazında yapılan analizler de her zaman Google’ın listelerin ilk sırasında yer aldığını görüyoruz. (Rusya hariç). Her gün görüntülenmekte olan trilyonlarca sayfadaki içerikleri, demografik bilgileri, sayfa analizlerini, tıklamaları özel reklamlarda kullanabileceğimiz bütün verileri saniyeler hatta mili saniyeler içerisinde bizlere gösterebiliyor. Aynı şekilde Twitter kullanıcıları platformlarında bir gün içerisinde milyonlarca tweet atıyor, lokasyon bildiriminde bulunuyor, hashtagler ile ifadeler bırakıyorlar. Bütün bu veri yığını bir yazılım ile düzenlenerek, markalar için pazarlama stratejilerine yönelik hedef kitleleri anlamlandırabiliyor ve bunlar mili saniyeler içerisinde olabiliyor.

Big Data ile ilgili net verileri görmek ve yıllık bazda artan oranları takip etmek, hedefleyebileceğimiz kitleler için ya da oluşturacağımız pazarlama stratejileri için yüksek önem teşkil eder .

2017 verilerine göre tüm dünyada 60 saniye içerisinde 156 milyon e-mail atılırken, Google’da 3,5 milyon arama yapılmış. Diğer platformlar ile ilgili veri akışlarını analiz tablosundan takip edebilir bir önce ki yıla göre artış oranlarını gözlemleyebilirsiniz60 saniyelik veri analizi,60 saniye, facebook erişim, email sayısı

Verilerimiz için Big Data diyebilmemiz, taşıması gereken bazı özellikleri içerisinde bulundurması ile mümkün olabiliyor. İsmi gibi sadece büyük olması yeterli değil!

Verinin Big Data tanımına yerleşebilmesi için “4V” denilen özelliklere de sahip olması gerekiyor. 4V’nin açılımında ise Volume, Variety, Velocity ve Value‘nin baş harflerinden oluşan bu dört adet kavramı görüyoruz.

big data, 4v, big data 4v, volume, velocity, variety, value, büyük veri

Şimdi birazda bu kavramların tanımlarının neler olduklarına bakalım;

Big Data, 4v , Volume

 

Volume(hacim)

Big Data’nın miktarı ile beraber büyüklüğüne işaret eder. Yüzlerce terabyte ve daha da fazlasında çok miktarlarda veri işleniyorsa eğer bu veriler Big Data olma aşamasına başlamıştır diyebiliriz. Araştırmalar ise 202 yılı itibari ile 43 trilyon gigabyte verinin oluşturulacağı ve bir günde üretilen verinin 2,3 trilyon gigabyte olacağı şimdilik tahmin ediliyor. Bugün yaklaşık 7 milyar olan dünya nüfusumuzun yaklaşık 6 milyar kişisinin mobil cihaz kullandığı ve sosyal platformların git gide yaygınlaştığı varsayılırsa bu sayılara ulaşmak gayet mümkün olacak.

Big Data, 4v , Velocitiy. hız

 

Velocity(hız)

Big Data’da ikinci olarak ifade edilen Velocity ise veri üretim hızının çok yüksek olduğunu ifade eder. Big Data’nın giderek artan devasa bir şekilde büyümesi işlem sayısı ve çeşitliliğinin de aynı oranda ve hızda artış göstermesi anlamına gelir. Bu tanım ile beraber  hızla gelen verilerin an ve an olarak yakalanması yüksek önem taşır. Bir borsa seansında ticari bilgiler içeren verilerin an ile hızlı bir şekilde elde edilmesi gibi.

 

Big Data, 4v ,variety , çeşitlilik

 

Variety(çeşitlilik)

Big Data’nın farklı teknolojilerin değişik biçimlerde, yapısal olmayan çeşitlilik gösteren verilerden oluşması anlamına gelir. Yani yapılandırılmış ve yapılandırılmamış verinin karışımı biçiminde oluşur. Biraz daha yalın hali ile şöyle ifade edebiliriz; Facebook’ta her ay milyarlarca içerik paylaşılıyor ve her ay Youtube üzerinden milyarlarca saat video izleniyor ve Twitter üzerinde de günde milyonlarca tweet atılıyor. Içerikler göründüğü gibi tek tipte değiller ve bu çeşitlilik kavramı farklı formattaki verileri kapsıyor.

Big Data, 4v , Value, değer

 

Value (değer)

Big Data’nın en önemli parçasıdır. Verilerin işimiz ya da işletmemiz için değer yaratması anlamını taşır. Bu şekilde hızlı, çeşitli, karmaşık ve yönetilmesi güç veriler mutlaka bizler için yarar ve en kritik noktalarda doğru kararlar vermemizi sağlamalı. Bir bankanın kredi vereceği müşterisinin nüfus bilgilerinin yanı sıra tüketim ve harcama eğilimlerini de Big Data verileri sayesinde görebilmeli ve bu anlamda doğru kararlar ile doğru planlamalar yapabilmelidir.

Buraya kadar Big Data kavramının gelişme sürecinden, bu kavramın ne olduğundan, saniyelik bazda oluşan etkileşimlerden ve bu kavramı oluşturan bileşenlerden bahsettik. Peki bu süreçte kullanılan araçlar neler? birazda onlara bakalım; Storm, Hadoop, Apex, Drill, Spark, Hbase, Hive, MapReduce, Azure, HDinsight vb. programlar Big Data konusunda kullanılan araçların sadece bir kısmıdır. Bu araçlardan bazıları açık kaynak kodludur ve hepsinin birbirleri arasında diğerlerine göre avantaj ve dezavantaj oluşturan tarafları vardır. Önemli olan ihtiyaçları karşılayabilecek ve sorunların çözümünde en iyi sonucu verecek aracı seçmektir.

Kısaca; Big Data Türkiye’de yeni keşfedilmeye başlanan bir kavram. Hızlı bir şekilde ilerleyen teknoloji ve hızla artan sayıdaki veriler sayesinde Big Data’nın küçük ve büyük işletmeler için iş yapış şekillerini değiştirmeye ve rekabetçi avantajı sağlamaya çoktan başladığını söylemek kesinlikle doğru olacaktır.

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
84%
Güzel
10%
Fena Değil
5%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın