Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Backlink Nedir ve Olumlu Backlink Nasıl Alınır?
Popüler
4

Backlink Nedir?

Backlink, bir web sitesinin başka bir web sitesine verdiği linkin adıdır. Sitemizin içerisinde yer alan nitelikli içerikler,zaman içerisinde başkaları tarafından fark edilir ve diğer sitelere yayılmaya başlar. Web sitemize açılan bu yeni girişler, sitemizin arama motorları gözünde değerinin artmasını sağlar.Bir web sitesi ne kadar seçkin Backlink aldıysa arama motorları gözünde de o kadar değerli bir hal alır.Yani Backlink bir çeşit öneri ya da bir dijital tavsiye şeklidir diyebiliriz. Backlink’lerin önemi süreç içinde hiçbir zaman azalmamıştır çünkü Backlinkler İnternetin temel yapıtaşlarından biridir. Ancak Backlink’lerin bir web sitesine doğal bir yol ile gelmesi Backlink verilen site için oldukta önemlidir. Lakin Google Backlink’lerin doğal şekilde gelmesini isterken, tasarım dünyası web sitelerini Google aramalarında üst sıraya çıkarmak için, farklı Backlink ekleme çalışmaları yapıyor fakat bu şekilde Backlink almanın belli sakıncaları vardır. Ayrıca PR değeri düşük siteler üzerinden alınan Backlin sitemizin kelime sıralarında düşüşüne sebep olabilir ve bir ihtimal de  diğer sitelerin sitemize Nofollow link vermesi sitemizi olduğundan daha geri plana taşıyabilir.Bu anlamda bu konulara da dikkat edilmesi yüksek önem taşır.Fakat bu yazımının konusu doğal yollardan Backlink alma yolları.

Peki, Doğal ve Olumlu Backlink Alma Yolları Nelerdir ?

Backlink, SEO, Mobil, Web Trafik, Doğal BacklinkDoğal Backlink almanın en önemli yolu dikkat çekmektir. Dikkat çekmek için sitemiz kreatif olmalı, yapılmamış olan yapılmalı, özgün ve doğru bilgiler verilmelidir. Bu içerikleri oluştururken yanlış bilgiler vermemeye, tasarım adına farklı olmaya ve kendi tasarımlarımızı oluşturarak markalaşmış bir üsluba sahip olup iyi işler yapmaya özen gösterirsek diğer siteler içerisinden ayrışır ve belirli bir yer ediniriz. Bu sayede doğal Backlink almamızı sağlayacak güncel bir takipçi/okuyucu kitlesine ulaşabiliriz. İçinde bulunduğumuz mecrada kendimizi öyle bir konumlandırmalıyız ki hem profesyoneller hem de işe yeni başlayan bloggerlar sitemize ve içeriklerimize Backlink trafiği oluşturmak istesinler.Bununla birlikte içinde bulunduğumuz mecrada kendimizi marka haline getirmek ve kendimize özgü içeriklerimiz ile fark yaratmak da bize doğal Backlink getirecek unsurlar arasındadır.

Ayrıca her sosyoekonomik düzeyden, yaş aralığından, cinsiyetten insanların ilgisini üzerine çekebilecek genel geçer konularda içerikler üretmek de bizi farklılaştıracak etmenlerdendir.Bununla birlikte tüketilmiş, milyonlarca kez işlenmiş ve artık yeni bir bakış açısı katılamayacak konulardan da uzak durmak gereklidir.

Çevrimiçi olarak kullandığımız her mecraya URL’mizi de ekleyerek Backlinkler alabiliriz. Sosyal medya biyografilerimize, forum biyografilerimize ve diğer sosyal hesaplarımıza hesap web sitemizin URL’sini belirtmeliyiz. Aktif ve bize beğeni kazandıran sosyal medya hesaplarına sahipsek insanlar bizim yazdıklarımızla birlikte sitemizi de merak edeceklerdir. Bu konuda tek yapmamız gereken URL’mizin olmadığı alanlara onu ekleyerek içeriklerimizin ilgi görmesine olanak verip doğal Backlink almasına zemin hazırlamak olacaktır.

Backlink, SEO, Mobil, Web Trafik, Doğal Backlink

Backlink Almak Bize Neler Sağlar?

Backlink aldığımızda sitemiz arama motoru sonuçlarında benzer siteleri aşarak daha üst sıralara taşınır ve daha kısa sürede bulunur hale gelir. Backlinkler sitemize başka siteler üzerinden verilmiş referanslar olarak algılanır ve site güvenirliğini artırırlar. Site aktivitesini artırarak sitemizin daha geniş kitleler tarafından bulunmasını sağlar ve bu sayede daha geniş kitlelere hitap etmemize olanak tanırlar.

Backlink’lerin web sitelerimiz için iki tür yararı olduğunu söylemek mümkün. Bu yararlardan ilki SEO etkinliklerinde de tercih edilmesinin sebebi web sitemizin arama sıralamalarında yükseklerde olmasını sağlar. Özellikle ilgili keyword olarak alınan kaliteli Backlinkler arama sonuçlarında üst sıralara çıkmamıza yarar sağlayabilir.Tabii ki bu durumun çok fazla yapılması ise web sitemizin spam işlem olduğu izlenimi uyandırabilir. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi sitelerimiz için en yararlı Backlink çalışması doğal yollardan temin edilen Backlinkler ile arama üstlerine çıkılmasıdır. Aksi durumda, Google’da zirvede olmayı umarken tam tersi ile karşılaşıp daha alta inebiliriz.

 

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
83%
Güzel
17%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
4Yorumlar

Bir Cevap Yazın