Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Backlink Kazanmanın Sırları Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler
0

Bir çok işletme arama motorlarında üst sıralarda çıkmak için adeta birbirleri ile yarış içerisindeler. İşletmenizin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasının en önemli iki yolu vardır. Bunlardan ilki Adwords aracılığıyla üst sıraları satın alabilir ya da diğer seçenek ise organik olarak yapacağınız SEO optimizasyonudur. Eğer Google arama motoru sayfalarında ilk sıralarda çıkmayı hedefliyorsanız organik sıralamaya yatırım yapmanız gerekmektedir. Bu sıralamada dikkat etmeniz gereken en önemli araç iyi içerik üretimi ve bu içeriği paylaşıp yayan iyi backlinkler.

Backlink Kazanırken Dikkat Edin

Arama motoru optimizasyonu yapan bir çok şirketin iyi sıralamada yer almanın en önemli nedeninin backlinkler ile alakalı olduğunu vurguluyorlar. Günümüzde bu işi yapan uzmanlar dahi her zaman sitenize iyi linkler getiremeyebilirler. Burada göz ardı edilmemesi gereken bazı kurallar vardır. Google sizin sitenize gelen backlinklerin doğal olup olmadığını ayırt edebilecek kadar üstün teknolojiye sahip. Eğer bir SEO şirketi ile çalışıyorsanız bu durum kime güveneceğinizi iyi düşünmeniz gerektiğini kanıtlıyor. Bugün bir anahtar kelimede organik olarak üst sıralarda çıkan bir sitenin içerisinde dahi bu tarz doğal olmayan backlinkler görebilirsiniz.

Backlinklerin Yararlarını Göz Ardı Etmeyin

Yapılan bazı araştırmalara göre Google tıklamalarının %75’nin çıkan ilk 3 sonuca tıkladıklarını söylüyor. Bu durumda backlinkler (backlink) oldukça değerlidir. Bunun yanı sıra backlinklerin size sağladığı fayda sadece ilk sıralarda çıkmanız değildir. Hem marka değerinizi geliştirmekte hemde sizden bahseden bir websitenin size sağlamış olduğu değerli hedef kitle trafiğidir. Ayriyeten arama motorlarında edinmek istediğiniz güçlü imajınızı da sitenizi ziyaret eden ziyaretçileriniz tarafından edinebilirsiniz.

En Canlı Backlinkleri Nasıl Bulursunuz?

Genelde rakiplerinizin backlinklerı göz ardı edilir. Peki rakipleriniz kimdir? Çıkmak istediğiniz anahtar kelimede sizden önde çıkan diğer sitelerdir. Tabi ki Amazon gibi bazı dev isimler vardır ve çoğu durumda sizden ilk sıralarda çıkabilecek çılgın backlink alan rakiplerinizi ilk aşamada elemenizi tavsiye ederim. Siz sürekli bolca içerik üreten, oldukça iyi bir siteye sahip ve iyi bir kullanıcı deneyimi sunan site olsanız da üst sıralarda olamayabilirsiniz. Fakat bunlarla birlikte eğer sizi kulaktan kulağa konuşuyorlarsa ve bu konuşan kişilerde sizin bir tık üstünüzde iyi kişilerse işte o zaman backlink etkisi ile web sitenizi en üst sıralara dahi taşıyabilirsiniz.

Peki rakiplerinizin backlinklerini nasıl belirleyeceksiniz? Cevabı çok basit. Rakiplerinize backlink sağlayan eş değerde olan ve sizi üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacak backlinklerı belirlemeniz gerekmektedir. Backlinklerı analiz ederken domain yaşı, sayfa sıralaması, unfollow, dofollow, sosyal ağ bağlantıları gibi sizin için önemli olan kriterleri değerlendirebilirsiniz. Ayriyeten kullandığınız SEO aracıda sitenize göre backlinklerinın derecelerini size sunmaktadır. Bunun için ücretsiz olarak indirip kullanabileceğiniz SEMrush ve Moz gibi araçlar edinebilirsiniz.

Potansiyel Backlinklerı Nasıl İstersiniz?

Araştırmalarınıza göre rakiplerinize backlink sunan sitelere eş değer olduklarına inandığınız sitelerin çoğunda iletişim bilgisi için bir e-posta adresi bulabilirsiniz. Bu işlemi manuel olarak yapmak istemiyorsanız eğer SEO Powersuite adlı aracın Link Assitant menüsünü kullanabilirsiniz. Edindiğiniz bilgiler doğrultusunda backlink isteği için iletişime geçeceğiniz sitelere ziyaretçilerin ilgisini çekeceğini düşündüğünüz ilginç içerikli bir blog yazınızın linkini, misafir blog yazarı olmak istediğinizi veya dikkat çekeceğini düşündürdüğünüz bir içeriği web sitelerinde göstermeleri gibi bir işbirliği kurabilirsiniz.

İbrahim Can Gördoğa

Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İbrahim Can Gördoğa
Dijital medya ve pazarlama alanında sosyal açıdan gelişime ve geliştirmeye her daim açık, yenilikiçi ve araştırmayı seven bir sosyal medya uzmanı.

Bir Cevap Yazın