Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Google Analytics ile Hangi Verilere Ulaşılır
Guru
0

Ölçümleme, dijital mecralarda yapılan çalışmaların performans değerlendirmelerinde kritik önem taşıyor. Elde edilen veriler ise geleneksel medyaya göre çok daha hızlı görülebilir. Hatta bu performanslar anlık olarak takip edilebilir ve durdurma, devam veya değişiklik kararları alınabilir. Google Analytics herkesin bildiği gibi web sitemiz üzerinde gerçekleşen davranışların verilerine ve analizlerine ulaşabileceğimiz ücretsiz bir Google aracıdır.

Markalar; dijital mecralarda yaptıkları çalışmalarla genel olarak belirli dönüşümleri hedeflerler.

Bu dönüşümleri, dönüşüme giden yoldaki kullanıcı davranışlarını Google Analytics üzerinden analiz ederek bir takım kararlar alınabilir. Google Analytics’te ziyaretçi sayısı, demografik bilgiler, ziyaretçilerin hangi kaynaklar aracılığıyla geldiği, ilgi alanları, hangi şehirlerde yaşadığı, kullandığı işletim sistemi, kullandığı telefon markası, hangi kelimeleri arayarak sayfayı ziyaret ettiği, sitede ne yaptığı ve daha bir çok bilgiye ulaşılabilir.

Henüz web siteniz için bir Google Analytics hesabınız yoksa, https://analytics.google.com/analytics/web linki üzerinden oluşturabilirsiniz. Web sitenizin ise bu hesaba nasıl bağlanacağına Analytics Yardım sayfasından ulaşabilirsiniz. İlgili işlemleri yaptıktan sonra hesabınızın bağlanıp bağlanmadığını kontrol etmek için Analytics üzerinden Gerçek zamanlı > Genel bakış sekmesinden kontrol edebilirsiniz.

Sık Kullanılan Google Analytics Metrikleri

google analytics nasıl kullanılır

Yukarıdaki rapora göre Kitle > Genel Bakış sekmesindeki ziyaret verilerini incelersek; ilgili aralıkta 30 kişi (Kullanıcılar) web sitesini 41 kez ziyaret etmiş (Oturum) yani oturum gerçekleştirmiş ve 258 sayfa (Sayfa Görüntüleme Sayısı) görüntülemiştir. Gerçekleşen bu 41 oturumda, oturum başına ziyaret edilen sayfa sayısı 6’dır. Gerçekleşen bir oturumun ortalama süresi 2 dakika 38 saniyedir (Ort. Oturum Süresi). Hemen Çıkma Oranı; yani kullanıcının sitedeki, giriş sayfası ile herhangi bir etkileşimde bulunmadan ve bu sayfadan farklı bir sayfaya gitmeden  ayrıldığı oturumların oranı %0’dır ve bu oran ne kadar düşükse o kadar iyidir. Zira kullanıcı ilgili sayfaya gidip belirli etkileşimlerde bulunmuş ve sayfada zaman geçirmiştir. Yeni Oturumların Yüzdesi; yani siteye ilk defa ziyaret gerçekleştiren kişilerin yüzdesi %65’tir. Bu oranın düşük ya da yüksek olmasının değerlendirilmesi tamamen yapılan işleme veya sektöre göre değişkenlik gösterebilir.

Google Analytics Raporlama Yapısı

google analytics raporlama yapısı

Google Analytics’teki rapor yapısını yukarıdaki görselde bulabilirsiniz. Genellikle kullanılan Gerçek Zamanlı, Kitle, Edinme, Davranış ve Dönüşümler sekmeleri altında detaylı raporlar mevcuttur.

Gerçek Zamanlı : O an sitede kaç kişinin bulunduğu, hangi lokasyonlardan ziyaret ettiği, hangi kaynaklar aracılığıyla web sitesine geldiği, o an ziyaretçilerin hangi sayfada bulunduğu, ?? ve o an gerçekleşen dönüşümler anlık olarak görüntülenir.

Kitle 👨‍👩‍👧‍👦 : Genel bakış sekmesini yukarıda özetlemiştik. Kitle sekmesi altında genel olarak siteyi ziyaret eden kişilerin demografik, ilgi alanları, yaşadığı yer, dil, siteyi ziyaret etme sıklığı, hangi tarayıcı kullandığı, cep telefonunun modeli, hangi cihazlardan web sitesini ziyaret ettiği gibi bilgiler edinilebilir. Örneğin; 25-34 yaş arası, kadın, film izlemeyi seven, Muğla’da yaşayan,  tarayıcı dili Türkçe olan, ilk defa ziyaret etmiş, Chrome tarayıcısı kullanan, iPhone 6 cep telefonunu kullanan kişiler gibi bir rapor elde edilebilir.

Edinme🔎: Edinme sekmesi; web sitesine gelen ziyaretlerin genel olarak hangi kanallar aracılığıyla geldiğini göstermektedir. Direct; web sitesine doğrudan gelen ziyaretleri, Referral; bir linke tıklayarak UTM etiketlerini içermeyen yönlendirme ile web sitesine gelen ziyaretleri, Social; sosyal medya aracılığıyla gelen ziyaretleri, Organic Search; organik arama sonuçlarıyla web sitesine gelen ziyaretleri ve Other; kaynağı bilinmeyen veya ölçülemeyen ziyaretleri göstermektedir.

Edinme > Tüm Trafik > Kaynak sekmesinde; web sitenize gelen ziyaretlerin hangi kaynaklar aracılığıyla geldiğini göstermektedir. Örneğin; Twitter’da paylaşılan bir link üzerinden gelen ziyaretler UTM kodu ekleyerek bu alanda takip edilebilir. UTM kodun nasıl kullanılacağına dair bilgiyi UTM Kod Neden Kullanılır? yazımızda bulabilirsiniz.

Edinme > Kampanyalar sekmesi altında hangi ücretli ve organik anahtar kelimeler ile web sitesine ziyaret geldiği görülmektedir. Google; kullanıcı bilgilerinin gizliliği ilkesiyle tarayıcısında oturum açmış kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile web sitesini ziyaret ettiğini Google Analytics’te göstermemektedir.

google analytics nasıl kullanılır

Analytics üzerinden bir takım hedefler de tanımlanabilmektedir. Örneğin; belirli bir sayfayı görüntüleme, 3’ten fazla sayfa görüntüleme, sitede belirli bir süre geçirme, belirli bir işlem gerçekleştirme, vb hedefler tanımlanabilir. Ayrıca hedefe parasal bir değer de atanabilir. Yönetici görevlerinde Görünüm > Hedefler sekmesinden bu ayarlar tanımlanabilir.

Davranış 🚺: Davranış sekmesinde kullanıcı davranışlarına ilişkin daha detaylı veriler yer almaktadır. Örneğin; hangi sayfaların ne kadar ziyaret edildiği, sayfanın ortalama yüklenme süresi, site içinde yapılan aramalar, vb raporlar görüntülenebilir.

Site Arama’yı kurmak için Yönetici görevlerinde Görünüm > Ayarları Görüntüle sekmesinde, Site Arama İzlemesi açık konuma getirip sorgu parametresine de belirlediğiniz sorgu parametresini belirten bir kelime yazılır. Örneğin; aşağıdaki raporda site içinde yapılan “sosyal medya” aramasının raporu görüntülenmektedir. Sitedeki mevcut sordu parametresi ise web sitesinde arama yaparak görülebilir. Örneğin; http://www.hepsiburada.com/ara?q=bilgisayar linkinde hepsiburada, parametre olarak “q” harfini yerleştirmiştir.

google analytics site arama

Dönüşüm 🔄: Hedef tanımlamayı yukarıda açıkladık. Edinme sekmesinde görüntülenen hedefler gerçekleştiğinde aslında dönüşüm de gerçekleşmiş olur. Dönüşüm, web sitesinde kullanıcının gerçekleştirmesi istenen davranıştır. Dönüşüm > Hedefler > Ters Hedef Yolu altında hedeflenen dönüşüm gerçekleşmeden önce kullanıcının izlediği yollar gözlemlenebilir. E-ticaret siteleri için de dönüşümler ayrı bir sekme altında takip edilmektedir.

Ayrıca; Page Analytics Chrome eklentisi ile web sitesinde hangi alanların kaç tıklama aldığı ve analizleri doğrudan site üzerinde görüntülenebilir. Yapılabilecek iyileştirme ve performans takibi açısından oldukça önemli bir uzantı.

Google Analytics üzerinden yapılabilecek diğer işlemlere ilişkin bazı makalelere analyticsturkey.com üzerinden ulaşabilirsiniz.

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
50%
Güzel
50%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı

Bir Cevap Yazın