Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sitenizin Dönüşüm Oranını Artırmanızı Sağlayacak 8 İpucu
Guru
1

Dönüşüm oranı (Conversion Rate) bir web siteyi kaç kişinin ziyaret ettiği ve bunlardan kaçının ziyaretini bir eyleme dönüştürdüğü ya da kaçının bültene üye olduğu hakkında bilgi bir istatistiktir. Bir web sitesini ziyaret eden kişi sayısı ile web sitenizi aktif kullananların kişi sayısını karşılaştırır.

dönüşüm oranı nedir

Örneğin bir giyim markanız var ve web sitenizin trafiği oldukça kalabalık, sitenizden alışveriş yapan ve bülteninize üye olan kişi sayısı yok veya çok az ise bu durumda dönüşüm oranınız düşük oluyor.

Peki Dönüşüm Oranını Artırmak İçin Neler Yapılmalıdır?

1) Stratejileri Önceden Belirlemek

Uzun dönem hedefleri önceden belirlenmeli. Olası bir sorunda bu sorunun nasıl çözümleneceği veya bir başarı durumunda nasıl ölçümleme yapılacağı belirlenmesi gereken en temel noktadır. Siteye giren müşteriyle empati yapın. Sitenize onların gözünden bakın ve nelerin eksik olduğunu bulup çözümler getirmeyi deneyin.

2) Hedef Kitlenin Size Ulaştığı Kaynakları İyi Çözümleyin

Sitenizi ziyaret eden hedef kitle hangi kanallarla size ulaşıyor, sitenizin hangi sayfalarında daha çok vakit geçiriyor, sitenizde ne kadar zaman harcıyor. Tüm bunları iyi çözümlerseniz sitenizin dönüşüm oranını arttırmanıza oldukça fayda sağlarsınız.

3) Pazar Araştırması Yapın

Günümüzde markalar için dijital dünya vazgeçilmez hale gelmiştir. Ve hemen hemen her marka dijital alana dahildir. Bu sebeple rakipleriniz neler yapmış? Ne gibi değişikliğe gitmiş? Dönüşüm oranını nasıl arttırmış? Gibi soruların cevaplarını göz önüne alarak kendi web sitemizdeki dönüşlerin artmasına katkı sağlayabiliriz.

4) Web Sitenin Tasarımına Önem Verin

Web sitenizin bir düzen içerisinde olması ve kullanılan renkler dönüşüm oranını arttırmak için oldukça önemli faktörlerdir. Düzensiz ve karmaşık renklerden oluşan web sitesi görüntü kirliliği ve kullanım zorluğu yaratabileceğinden tasarım oldukça sade ve basit olmalıdır.

5) Web Sitenizin Hızlı Olmasına Dikkat Edin

Günümüzde teknoloji çağında her şeyin çok hızlı olduğunu biliyoruz. Bu sebeple yavaş bir web sitesinde ziyaretçiler vakit kaybetmek yerine diğer rakip web sitelerine bakabilir. Web sitesinin hızlı olmasıyla dönüşüm oranı doğru orantılıdır.

6) Hedef Kitlenin Güvenini Kazanmaya Çalışın

Web sitenizi ziyaret eden kitlenin güvenini kazanmak adına uygulamaların güvenlik logolarını koyabilirsiniz. Yapılan araştırmaya göre bu logoları sitenizde kullanmanız satışlarınızı %40 artırıyor. Bunun yanı sıra 7/24 canlı destek, açık iletişim bilgileri gibi seçeneklerle müşterilerin güvenini kazanabilirsiniz.

7)  Ürün Fazlalığı Olması Durumunda İyi Bir Filtreleme Seçeneği Sunun

Web sitenizde ürün fazlalığı varsa kullanıcılar istediği ürünü seçerken karmaşık bir süreçten geçebilir. Buda sitenizden alışveriş yapmayı bırakmasına sebep olabilir. Web sitenizde iyi bir filtreleme ile bu durumun önüne geçebilirsiniz.

 8) Ürünleri Videolarla Tanıtın

 Web sitenizi ziyaret eden hedef kitle videolarda ürünün canlı olarak görülmesi daha fazla dönüşüm oranı elde etmenizi sağlayabilir. Öyleki yapılan bir araştırmada kullanıcıların yaklaşık %85’inin, ürünün videosunu izledikten sonra satın almaya daha yatkın oldukları tespit edilmiştir.

 

Yukarıda bahsettiğimiz gibi dijital ortamda bir web sitesinden geri dönüş almak için bir çok faktör vardır. Ancak bahsettiğimiz faktörlerin en önemlisi müşteridir. Eğer iyi bir dönüşüm oranı elde etmek istiyorsanız müşterilerin isteklerini, sitede görmek istediği yenilikleri göz ardı etmemek en doğrusu olacaktır.

Aysin Şeker

2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır

Latest posts by Aysin Şeker (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
94%
Güzel
0%
Fena Değil
6%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aysin Şeker
2016 yılında İstanbul Üniversitesi Arap Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden mezun olduktan sonra Dijital Medya Uzmanlığı alanında eğitimine devam etmiştir. Şu anda Viravira adlı şirkette Dijital Medya Uzmanı olarak çalışmaktadır
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın