Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Bounce Rate ve Dönüşümünüzü Artırmanın Yöntemleri
0

Bounce Rate Nedir?

Bounca Rate kişisel ya da kurumsal İnternet sitelerimize gelen kişilerin tıkladıkları sayfadan site içerisinde başka hiçbir yerle etkileşimde bulunmadan çıkma oranlarını gösteren ölçümleme değerleridir.Yani kısaca Bounca Rate sitemize gelen tek sayfalık kullanıcılardır diyebiliriz. Sitemiz için bu oran yüksek ise İnternet sitemize gelen kullanıcıların sitemizde aradığını bulamadığını, tıkladıkları içerik dışındaki içeriklerimizi merak etmediklerini ya da kullandığımız yönlendiricileri dikkate almadıklarını anlayabiliriz. Bounce Rate oranımız yüksekse kullanıcıların site içeriğimizi beğenmediklerini ya da site içeriğinde onları oraya çeken yönlendiriciler ile ilgili bilgi bulamadıkları anlamına gelmektedir ve bununla ilgili site tasarımı, içerikler ve ürünler konusunda yanlış yapmış olabileceğimiz şeylerin varlığına odaklanmalı ve bunları değiştirme yoluna gitmeliyiz.

 

Bounce Rate Nasıl Analiz Edilir?

Dijital pazarlamacıların esas amacı, siteye gelen kullanıcıları potansiyel müşterilere ya da farklı iletişim kanallarından etkileşime çevirmektir. Ortalamanın üzerinde Bounce Rate değerine sahip bir site , bir pazarlamacı için hoş olmayan ve rahatsız eden bir durumdur.

Peki biz bu oranı nereden ve nasıl öğreniyoruz, sorusunun cevabı Google Analytics‘te.

Google Analytics ile Bounce Rate oranımıza bakabilir, bu oranı genel ortalama ile kıyaslayabilir ve Google tarafından detaylandırılmış grafikler yardımı ile sitemiz için bir durum tespitinde bulunabiliriz.

 

Bounce Rate, Çıkma Oranı, Analytics

Bounce Rate oranımız düşükse yani sitemize gelen kullanıcılar sitemizden hemen ayrılmıyorsa, tıkladıkları içerik dışında farklı içeriklerle de zaman geçiriyor, başka kullanıcıları da sitemize çekiyorsa ( Olumlu Backlink ) bu bizim için iyi bir referanstır. Yalnız aksi durumda sitemizdeki Bounce Rate oranı yüksekse, sitemize gelen kullanıcı farklı içerikleri okumadan sitemizi terk ediyorsa bu oranı düşürmek için yapmamız gerekenlere aşağıda değineceğim.

Bounce Rate Oranı Nasıl Düşürülür?

Belirli ve net bir konu üzerine tasarlanmış bir site oluşturmak ile işe başlayabiliriz. Bu şekilde bir site tasarımı planladığımızda konular birbiri ile ilişkili olacak ve site içerisindeki bir içerik ile ilgilenen kullanıcılar yüksek ihtimalle birbiri ile bağlantılı olan diğer içerikleri de merak edeceklerdir.

Yazdığımız içerikler içinde konu ile ilgili yönlendirmeler yapmak, diğer kategorilere onları teşvik eden linkler eklemek ve sayfa altına ya da kenarlıklarına konu ile bağlantılı ya da merak uyandırabilecek farklı içerikler ekleyebiliriz.

Siteye anahtar kelimeler ve arama motorları sayesinde gelen kullanıcıların sitemizde ve ilgili içeriklerde aradıklarını bulup bulamadığının kontrolünü sıklıkla yapmalıyız. Lakin bu kontrolü yapmadığımızda ve Bounce Rate oranlarımız yüksek olduğunda sitemize gelen trafikten ve bulunurluk oranından olumlu değil olumsuz olarak etkileniriz.Kontrol amaçlı, okuyucularımızın site ile ilgili fikirlerini almak için çevrim içi  anketler yapabilir, Google Analytics ile arama motoru optimizasyonlarımızı inceleyebilir ve sonuçlara göre sitemizdeki anahtar kelimelerde düzeltmelere gidebiliriz. Anahtar kelimelerimiz; sade, anlaşılır ve kullanıcıya aradığını bulmasında yardımcı olacak şekilde yazılmalıdır.

Daha sade ve kolay kullanılabilir bir site tasarlamak. Site içerisinde hareketli olan her şey, otomatik başlayıp oynatılan videolar, okuma esnasında kullanıcının önüne çıkan ve dikkatini dağıtan her şeyden uzak durmak da bu konuda etkilidir. Okuyucu ne okumak ya da ne satın almak için geldiyse bununla ilgili önerilerde bulunabiliriz fakat her şeyi bir anda ana ekranda toplamak, okunan sayfada çok sayıda içerik bulundurmak sitemizi kullanışlılıktan uzaklaştıracak ve karışık görünmesine sebep olacaktır.

Mobil uyumlu bir site tasarlamak. Günümüz İnternet kullanıcılarının büyük çoğunluğunun gün içerisinde genellikle mobil olduğu bilgisi akılda tutulduğunda mobil uyumlu site tasarlamanın ilgili içeriğe ulaşmadaki kolaylığı sebebiyle önemli olduğu görülecektir.

İnternet hayatımıza girdiğinden beri hepimiz büyük oranda hıza alıştık ve bekleme konusunda sabırsız hale geldik. Bir siteye girdiğimizde içerikleri hemen görüntülemek istiyor ve bu yüzden eğer sitemizin yüklenmesi birkaç saniyeden fazla sürüyorsa kullanıcıları kaybetme ihtimalimiz yükselecektir. Sitemizin yavaşlamasına neden olan etmenler: Aşırı büyük görseller, videolar, gömülü medya (Youtube Videoları), fazla sayıda eklenti, javascript, verimsiz veya gerekli olmayan kodlar, slayt gösterileri, flash, hatalı bağlantılar ve görüntü boyutlarının ayarlanmamış olmasıdır.

 

İletişim

Cenk Pınarcı

Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü.
Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı.
Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret
SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..
İletişim
Sizce Makale Nasıl?
Harika
60%
Güzel
27%
Fena Değil
7%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Cenk Pınarcı
Anadolu Üniversitesi - Uluslararası ilişkiler Bölümü. Yıldız Teknik Üniversitesi S.E.M - Dış Ticaret Uzmanlığı. Türk Dış Ticaret Vakfı - Dış Ticaret SABEL - Türkiye-AB ve Almanya Dış Ticaret Eğitim Programı sonrası Bilge Adam Akademi ile birlikte Dijital Medya ve Pazarlama alanına dijital entegre süreçleri..Ticaretin E hali..

Bir Cevap Yazın