Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Aklında Duracağına Bloğun da Dursun
0

İçinde fikirlerinizi barındırsın hayatınızdan bir iz bırakın. Adını siz koyun bir blogunuz olsun bu dünyaya armağınınız. Kararınızı verdiniz blogunuzu açacaksınız peki blogunuzun konusu ne olacak biraz bunlardan bahsedelim istersiniz.

Artık Bir Blog Sayfanız Var

Paylaşıcağınız içeriklerin genel çerçevesini oluşturarak işe başlayabilirsiniz. Yani blogunuz için spesifik bir konu bulmalısınız. “Hayata dair her şey” diyerek bir blog sayfası oluşturmanız blogunuzun uzun ömürlü olmasını engelleyebilir. Eğer blog yazarak para kazanmayı düşünüyorsanız devamlılığı sürekliliği olan konuları bulmalısınız. Eğer otomobiller hakkında bilgi sahibi iseniz otomobiller hakkında yazılar yazabilirsiniz. Konular sizin ilgi alanınıza göre çeşitlendirilebilir. Fotoğrafçılık, gezi, sosyal medya vb. gibi. En iyi bildiğiniz konuyu seçip sürekli o konu hakkında yazabilirsiniz.

“Körler çarşısında ayna satma; sağırlar çarşısında gazel atma”

Blog Sayfanıza Tema Kazandırın

Gözünüze hoş gözüken hoşunuza giden herhangi bir tema seçmeyin. İçeriklerinizin ve sayfanızın çerçevenize uygun bir tema seçmelisiniz. Blogunuz eğer sadece yazı içerikli ise sade bir tema, eğer gezi-yemek-evcil hayvan gibi içerikler yayınlayacaksanız  da daha uygun daha zengin görsel tema kullanımına uygun tema seçebilirsiniz. Temanızı seçtikten sonra temanızın rengiyle tonunu, sayfanızın yazı karakterleriyle oynayıp onu daha fazla kişiselleştirebilirsiniz.

Kendinizi Tanıtın

Okuyucu blogunuzu ziyaret ettiğin de kişi veya sayfa hakkında bilgi edinmek isteyebilir. Örneğin blogunuz fotoğraf üzerine ise kısa bir tanıtım ve güzel foto nasıl çekilir şeklinde bir yazı ekleyebilirsiniz. Yarattığınız içerik ve yazdığınız yazılar orjinal ve özel olmalı, eğer sayfanızı ziyaret eden insanlar benzer içerikleri ve yazıları başka sayfalarda bulabileceklerini fark ederlerse sizin sayfanızı takip etmeyebilir. Blogunuzu oluşturduktan sonra tanınılırlığınızı ve okuyucu sayınızı artırmak için sayfanızın sosyal medya üzerinde (Facebook, Twitter,Instagram vb.) hesaplarını açıp sayfanızı takip edecek daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz.

Yazılan blogların yer aldığı farklı platformlar mevcut olmakla birlikte bunların bazı ücretsiz ve özel alan adı sunmamakta bazıların da ise belli bir ücret karşılığında özel alan adı alınabilmektedir. Bu sitelerin bazılarını aşağıda görebilirsiniz.

wordpress.com: En büyük blog platformlarından ücretsiz özel alan adı yok.

wordpress.org: Daha profosyonel blog düşünenler için kurulmuş olan bu platformda ücret karşılığı özel alan adı alınabiliyor.

blogger.com: blogspot.com uzantılı ücretsiz bir alan adı edinebiliyorsunuz. İsterseniz belli bir ücret ile özel alan adı edinebiliyorsunuz.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Selahattin Çebi
former ıkea

Bir Cevap Yazın