Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
AdWords Reklamlarınızın Red Alma Sebepleri
0

Google’a reklam vermenin inceliklerini tam uyguladığınız taktirde markanız ya da web siteniz için ne kadar güzel bir adım attığınızın farkındasınızdır. Peki ya verdiğiniz reklam red alırsa? Biraz bundan konuşalım. AdWords reklamları ile müşterilerine ulaşmak isteyen birçok işletme, hatalı AdWords reklam yönetimi stratejileri ile ne yazık ki başarıya ulaşamıyor.

Eğer ki reklamınız Google tarafından red aldıysa öncelikle bunun sebebini araştırmanız lazım. Sebebini öğrendikten sonra yapmamız gereken şey ilk adımda ya reklamı düzeltme yöntemine gitmek ya da silip yeni bir reklam oluşturmaktır.

Adwords reklamlarınızın red alma sebepleri:

  • Uygunsuz İçerik: Yetişkinlere özel reklamların bazıları Google reklamlarında yer alıyor olsa bile, reklam metinlerindeki argo kelimeler kullanmanız söz konusu bile değildir. Bu durumda reklamlarınız direk red alacaktır.

Çözüm: Eğer yetişkinlere özel bir web siteniz varsa, reklam metinlerinde kaliteden, güvenilirlikten bahsedebilir ayrıca +18 ifadesini de kullanabilirsiniz.

  • Telif Hakkı: Telif hakkı alınmış ve Google’a bildirilmiş hiçbir kelimenin reklamlarınızda yer almaması gerekir. Yoksa reklamınız hemen reddedilir.
  • Telefon: Google reklam metinlerinde telefon numaralarının geçmesine izin vermiyor. Bunun için sunduğu çözüm yolları var. Fakat yazdığınız taktirde red almanız mümkündür.

Çözüm: Google’ın bizlere sunduğu ve reklamlarda kullanabileceğimiz birçok uzantı var. Özellikle arama uzantıları ile kullanıcılar sayfanıza gelmeden dahi sizleri arayabiliyorlar.

  • İddialı Cümleler: Yaptığınız işte en iyisi siz olabilirsiniz fakat bunu ‘Biz bir numarayız’ şeklinde yazarsanız yine reklamınız red alacaktır.

Çözüm: Bu gibi cümleler yerine daha mütevazı ‘1960’dan bu yana hizmetinizdeyiz’ ifadesini kullanırsanız sorun çıkmayacaktır.

  • Uzun Metin: Reklam metinlerinizde oluşturduğunuz; başlık 25 karakter, açıklama alanı 35 karakter, görünen URL 35 karakterden oluşmak zorundadır. Bunu aştığınız taktirde reklamınız yayına girmeyecektir.
  • Ünlem:Ünlem işaretinin kullanımı, dijital pazarlama çalışmalarını önemli derecede etkilemektedir. Ancak bu kullanımların da bir sınırı var.Hemen üye olun! gibi bir kullanım reklamlarınızın tıklanma oranını arttıracak ayırca maliyetlerinizin de azalmasına neden olacaktır. Ancak reklam metinlerinizde sadece bir kere ! kullanabilirsiniz.
  • Görünen URL:Reklamınızı tıklayan birinin ulaşacağı açılış sayfası ile görünen URL’deki ana domain farklı olamaz. Böyle bir durumda reklamınız hayata geçemeyecektir.

Hatalı Örnek:

Açılış sayfanız: benimdekorum.com

Görünen URL: dekor.benimdekorum.com

ana domaininiz aynı olduğu sürece kalan kısımları istediğiniz gibi şekillendirebilirsiniz.

Doğru örnek:

Açılış sayfanız: benimdekorum.com

Görünen URL: dekorurunleri.benimdekorum.com   veya

benimdekorum.com/dekorurunleri

Sakın bir kere red aldım bir şey olmaz diye düşünmeyin bunun sonu AdWords hesabınızın banlanmasına kadar gidebilir bu da sizin için kritik bir hal alacaktır. Öte yandan, eğer bir dijital reklam ajansınız varsa, müşterilerinizin email adresine sürekli “reklamınız onaylanmadı” mesajlarının gitmesi, sizi onların gözünde kötü bir pozisyona düşürebilir.

Bu durumda oyunu kurallarına göre oynamalısınız.

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İrem Çavdar

Bir Cevap Yazın