Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Sosyal Medyada B2B Pazarlamada Google Adwords API etkisi nasıl olur?
0

Sosyal medyada en çok B2C(Business to Customer – İşletmeden müşteriye) pazarlama etkisi görülse de, azımsanmayacak kadar B2B(Business to Business -Kurumlar arası) pazarlama potansiyeli de bulunmaktadır. Her iki kanalda da fayda, değer görme, bağlılık gibi temel unsurlar benzer boyutlarda olsa da bazı noktalarda B2B’nin beklentisi B2C’den daha farklıdır ve ona uygun ayrı taktikler kullanılması gerekmektedir.

B2B’de tedarik edilen ürün ya da hizmet potansiyeli miktar ve meblağ bakımından yüksektir ve karşınızda teknik donanımı olan kişiler bulunmaktadır. Dolayısıyla müşteri için alınacak fayda, güven sağlama ve ödeme türü daha önemli bir hal almaktadır. Bu da satın alma kararının B2C sürecinden daha uzun bir zaman diliminde gerçekleşmesine sebep olur.

Google Adwords API ise, reklam veren ajanslar veya dijital pazarlama yazılımcıları ve geliştirmecilerine Google Adwords üzerinden değişiklik yapma imkanı veren Uygulama Programlama Arayüzüdür. Bu uygulama ile geliştiriciler daha karmaşık ve özelleşmeyi sağlayan reklam kampanyaları geliştirmeyi ve özel raporlar oluşturmayı sağlamaktadır.

Peki B2B pazarlamada Google Adwords API özelliği ile neler yapılabilir?

  • Diyelim ki endüstriyel kağıt satıyorsunuz ve şirketinizin sosyal medya pazarlama stratejilerine yeni başladınız. Evet internette bir yerde sattığınız ürünü almak isteyen bir hedef kitle var fakat sizin rakiplerinizin Facebook, Twitter gruplarında. Adwords API ile sizin için rakiplerinizin itina ile hazırladığı o grupları sosyal medya reklamlarınız için hedef grup olarak belirlemeniz mümkün. Tabi aynısının sizin başınıza gelebileceği ihtimalini de göz önünde bulundurmak lazım 🙂

 

  • Arama ağı reklamlarında genel anahtar kelimler ile jenerik aramalar yerine özele indirgenmiş kelimeler ile odaklı aramalar gerçekleştirerek, yapacağınız reklam bütçesi ile ulaşmak istediğiniz potansiyel hedef kitle arasındaki niş pazara ulaşabilirsiniz. Çünkü potansiyel hedef kitlenizde bile belirli bir ürünü almak istemeyen ya da aramayan bir kitlede vardır. Amacınız potansiyeller arasındaki size en uygun özelleşmiş grubu bulmaktır.

Örneğin, siz manyetik kağıt satan bir firma iseniz herhangi bir kağıt satın alması yapmak isteyen kurum sizin reklam hedefinizde değildir, sadece manyetik yapışkanlı kağıt arayan bir hedef kitlesi belirlemeniz gerekmektedir. Bu şekilde hedeflemediğiniz kesime para harcamak zorunda kalmazsınız.

  • Markanız için ‘Arama Reklamları için Yeniden Pazarlama (Remarketing List for Search Ads)’ ile metrik bazlı remarketing yapılabilirsiniz. Örneğin, web sayfanızdaki kategori sekmenize gelip, belirli bir ürünü arama yapıp, sepete ekleyip, 15 saniye beklemiş fakat ürünü satın almamış kişileri özel hedef seçerek arama reklamlarınızı sadece bu gruba özel yapabilirsiniz.

  • Bu noktada A-B testi ile 50 yıllık tecrübe reklamımıza tıklayıp Hakkımızdakiler sayfamızdan gelen verilerdeki kişilerin tecrübeye önem verdiğinden yola çıkarak, remarketing aktivitelerimizde tecrübelerimizi barındıran reklamları yönlendirmemiz yerinde olacaktır. Ücretsiz kurye reklamından gelip kullanma kılavuzu indirenler ise hem ücretsiz ulaştırma imkanından faydalanmaktan hoşanan hem de detaylı bilgi ile ilgilenen müşterilerimizdir.
  • Google Arama ağı dışında görüntülü reklam ağında da Görüntülü Reklam Seçenekli Arama Ağı Kampanyaları (SNDS– Search Network with Display Select) ile ürün ve hizmetinizle ilgilenen en cazip hedef kitleyi oluşturabilir ve Google Adwords API ile yine kaynaklara gören gelen grupları hedefleyebilir ve daha iyi bir analiz gerçekleştirebilirsiniz.
  • Yukarda bahsettiğimiz farklı reklam kanallarını ilgili hedef kitle, coğrafi konum , anahtar kelime vb unsurları göz önünde bulundurarak farklı reklam sepetleri yaparak değerlendirmek hem her kanaldan gelecek potansiyelleri değerlendirmek ve kaçırmamak hem de hangi reklam türüne ağırlık vermemizi görecek nitelikte olacaktır. Birde bu bölümlendirmeyi yaparken beklentimizin uzun vadeli olması gerektiğini unutmamak gerek. Ayırdığımız iki aylık reklam bütçesi sonucunda beklentimiz karşılanmadı deyip vazgeçmemek lazım. Çünkü Özellikle B2B pazarlama uzun vadeli planları içermesi gereken bir türdür.
  • Adwords API ile Linkedin’de tam anlamıyla hedef kitleniz diyebileceğimiz gruba güzel B2B reklamlar oluşturabilirsiniz. API ile LinkedIn’de kağıt endüstrisi ve yan kollarında çalışan, satın almacıları belirleyebilir ve reklamlarınızı sadece bu kişilerin görmesini hedefleyebilirsiniz.

 

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Menekşe Hüryaşar

Bir Cevap Yazın