Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Google Arama Ağı Reklamcılığı ve Avantajları
1

Google arama ağı reklamcılığı ile websitenizi, ürünlerinizi ya da hizmetlerinizi doğru hedef kitlesine, doğru yerde ve doğru zamanda tanıtırsınız.

Neden Arama Ağı Reklamı Vermeliyiz?

neden arama ağı reklamı

Teknolojinin yaygınlaşması ile kullanıcı deneyimleri de her geçen gün farklılaşıyor. İnsanlar artık sürekli hareket halinde; evlerde, ofislerde sabahtan akşama oturmalar kalmadı. Dolayısıyla akıllı cihazlarımıza artık daha fazla ihtiyaç duyuyoruz. Bu da mobil kullanıcılara yönelik reklamcılık yeteneklerimizin gelişmesine ister istemez zemin hazırlıyor. Araştırmalara göre kullanıcılar, gün içinde mobil cihazlarında yerel arama yaptıktan sonra %34’ü o mağazayı ziyaret ediyor. Mobil cihazlarında gördükleri bir reklamın ardından o ürün ya da hizmet ile ilgili araştırma yapıyor.

Geleneksel reklam mantığında, hedef kitle “uyarıcı noktası”nda reklamı bir billboard, dergi, TV vs. yerde görür. Ürünün detaylarını okumak, karlılaştırma yapmak için mağazada vs. fiziksel olarak inceler ve buna “ilk gerçeklik anı” denir. Son olarak ikinci gerçeklik anında ise ürünü satın aldıkta sonra memnuniyet ya da memnuniyetsizliğini evde, işte vs. çevresine aktarır. Ancak bugün hayatımıza ZMOT yani “sıfırıncı gerçeklik anı” diye bir kavram girdi. Uyarıcı ile ilk gerçeklik anı arasında yer alan bu noktada kullanıcılar artık gördükleri bir reklamı önce online olarak aratıyor, yorumları okuyor, websitesini inceliyor, karşılaştırıyor… Dolayısıyla kullanıcıya ulaşmak kolaylaşsa dahi, satın alıma ikna etmek artık sadece doğru zamanda doğru yerde olmakla mümkün oluyor. Peki, Google arama ağı reklamcılığı bunu nasıl sağlıyor?

Arama Ağı Reklamlarının Avantajları

arama ağı reklamcılığı avantajları

  • Doğru kişilere doğru zamanda ve yerde, doğru reklam gösterebilmenin en etkili yoludur.
  • Kayıt alma, talep toplama vs. işlemlerini kullanıcılara yaptırabildiğinizden doğrudan yanıt pazarlaması için oldukça uygun kampanyalar hazırlamaya izin verir.
  • Yaptığınız yatırımın reklam olarak kalmaması; satış veğ karlılık sağlaması için en hızlı yöntemdir.
  • Yüksek ölçülebilirliğe sahiptir.
  • Yüksek görünür etki yaratır.
  • Google arama ağı reklamcılığı markanıza prestij katar.

Arama Ağı Kampanyası Hazırlarken Neler Yapabiliriz?

arama ağı reklamı ile neler yapılır

Toplu Yerler : Hedefleme listenizi ayrıntılı olarak tanımlamanıza yardımcı olur.

Diller: Normalde Google kullanıcının arayüzde tercih ettiği dili dikkate alıyor. Anca son zamanlarda kullanıcı davranışlarını daha doğru saptayabilmek adına kişini izlediği videoların dili vb. kriterleri de dikkate etmeye başladığını belirtmek gerekir.

Zaman Planlaması: Kampanyalarımızı günlük, haftalık vb zaman dilimleri için hazırlayabileceğimiz gibi spesifik zaman dilimleri de oluşturabiliriz. Hatta geri sayım ile kampanyanız üzerine daha çok ilgi çekebiliriz.

Bütçe Planlaması: Adwords reklamlarımız için bütçemiz bizim kontrolümüz altında olur. Reklamımız için tercih ettiğimiz anahtar kelime hacmine göre ( bu bize potansiyel gösterim sayısını ifade eder) günlük bütçe önerileri sunar. Kampanyamız devam ederken günlük bütçemiz %20’sine kadar aşabiliyorken, aylık bazda bütçe aşımız yaşanmaz.

Sonuç:

Google arama ağı reklamcılığı ile hem oldukça düşük maliyetler ile ürün ve hizmetlerinizin reklamını yapabilirsiniz hem de çok daha geniş bir hedef kitlesine tam da ihtiyaçları oldukları zamanda ulaşırsınız. Reklam, getiri olarak geri dönmediği sürece anlamsızdır. Bu nedenle Google Adwords ile verimli reklam çalışmalarına imza atmaya çalışın.

İzlem Küsmen

Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
İzlem Küsmen
Marmara Üniversitesi İşletme mezunu. Destek Yatırım Menkul Değerler şirketinde İçerik Uzmanı olarak çalışıyor. Aynı zamanda Keyifli Alışveriş Dergisi ve İçerik Bulutu yazarlarından biri. Dijital medyayı ve sosyal medyayı çok seviyor.
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın