Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Etkili Google Adwords Kampanyası Nasıl Oluşturulur?
0

Bildiğiniz gibi Google Adwords, Google’ın sunmuş olduğu bir reklamcılık hizmetidir. Google Adwords ile reklam veren kullanıcıların reklamları, aranan kelimeyle eşlenerek; Google arama sayfasında arama sonuçlarının en üstünde ve en altında yer almaktadır.

Google Adwords‘ün mantığını kısaca yazacak olursak eğer; dünyanınn en büyük arama motoru olan Google’da doğal arama sonuçlarında geride kalan web sitelerini açık arttırmalı Tıklama Başına Maliyet (TBM) sistemiyle, işletmenizin sağladığı hizmet veya ürünlerle alakalı olarak aranan kelimelerde sitenizin Google aramalarında üst sıralarda çıkmasını sağlayan ücretli bir araçtır.

Adwords Kampanya Türleri Nelerdir?

Kampanya, genellikle sunduğunuz ürün veya hizmetleri kategoriler halinde düzenlemek için kullanılan bir reklam kümesi grubudur. Adwords ile reklam vermenin ilk adımı kampanya oluşturmaktır. Hesabınızda reklam oluşturmadan önce, en az bir kampanya oluşturmanız gerekmektedir.

Google, kampanya ayarlarınızı yapmaya başladığınızda bir kampanya türü seçmenizi isteyecektir. Kampanya türü, müşterilerin kampanyalarınızı daha kolay bir şekilde görmesini sağlar. Sırasıyla kampanya türleri şunlardır:

  1. Arama ağı kampanyaları
  2. Görüntülü reklam ağı kampanyaları
  3. Alışveriş kampanyaları
  4. Yayın içi video kampanyaları
  5. Evrensel uygulama kampanyaları
  6. Görüntülü reklam seçenekli arama ağı

 

etkili kampanya nasıl oluşturulur

Etkili Kampanya Nasıl Oluşturulur?

Kampanyanızı Hedefinizin Odak Noktası Yapın

Reklamlarınızı oluştururken, bir konuya lokasyona, satışını yaptığınız ürüne ve sunduğunuz hizmete odaklanmanız gerekmektedir. Örneğin; bir restaurantın reklamlarını yönettiğinizi düşünelim. Dönemsel olarak yaptığınız etkinlikler için veya düzenlediğiniz brunch’lar için ayrı kampanyalar oluşturmak hedef kitlenizi de ayrıştırmanızı sağlayarak sizi rakiplerinizden farklı teklifler sunarak daha avantajlı kılacaktır. Bu şekilde hedef kitlenize doğrudan alaka düzeyi yüksek teklifler sunmuş olacak ve daha yüksek dönüşümler elde edebileceksiniz.

Hedefli Anahtar Kelimeleri Bir Araya Getirin

Bir reklam kampanyası hazırlamadan önce yapacağınız ilk iş kendinizi hedef kitlenizin yerine koymak. Eğer siz kendi işletmenizi, sattığınız ürünü veya sunduğunuz hizmeti arıyor olsaydınız hangi anahtar kelime ve öbeklerini kullanırdınız?

hedefli anahtar kelimeleri bir araya getirinKampanya hedefiniz ile ilgili anahtar kelimeleri bir listede toplayın. Bu listeyi oluştururken bir veya iki kelimeden oluşan anahtar kelimelere bağlı kalmayın. Bu popüler anahtar kelimelere ilave olarak daha uzun kelimeleri de listenize mutlaka dahil edin.

Google Adwords anahtar kelime aracını kullanarak anahtar kelime listeniz ile alakalı diğer anahtar kelimeleri tespit edin. Anahtar kelime aracında önerilen ”arama hacmi yüksek fakat rekabet oranı düşük” olan kelimeleri çalışmanıza ekleyin. Aksi taktirde tıklama başına maliyetleriniz yüksek olacaktır. Rekabet oranı ne kadar yüksekse tıklama başına maliyetlerinizde o denli yüksek olacaktır.

Reklam Metinleriniz İçin Etkili Bir Başlık Oluşturun

Reklam metni başlığınız iyi bir teklif içermeli. Yirmi beş karakter sınırlaması bulunan başlık kısmında insanların dikkatini çekmeyi başarmalısınız. Böylelikle daha iyi bir tıklanma oranı elde ederek kalite puanınızın da olumlu etkilenmesini sağlarsınız. Reklam metinlerinizi farklı alternatiflerle test edin. En iyi kombinasyonu yakalayana kadar A/B testlerini sürdürmeye devam edin.

Dönüşümlerinizi Ayarlayın

Google Adwords kampanya hedefleriniz doğrultusunda dönüşüm noktalarınızı ayarlayın. Ürün satışı, sitenizdeki bir formun doldurulması ya da bir dosyanın indirilmesi gibi hareketler dönüşüm noktalarıdır. Dönüşüm ayarlarınızı gerçekleştirdiğiniz zaman hangi kampanyaların, anahtar kelimelerin, reklam gruplarının ya da hangi görüntülü reklam ağında bulunan sitelerin sizin için dönüşüm yarattığını analiz edebilirsiniz. Bu sayede kampanya stratejinizi bu verilerin sonuçlarına göre şekillendirebilirsiniz.

Pelin Avuloğlu

Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management
Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management
Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency
Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Pelin Avuloğlu
Graduated from Afyon Kocatepe University on Business Management Anadolu University Undergraduate for Public Relations and Advertising Management Currently; Client Manager at Fikristan Advertising Agency

Bir Cevap Yazın