Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
AdWords’te Etkili Reklam Metinleri İçin İpuçları
Guru
0

Zorlu rekabet koşullarında markalar, tüketiciye daha fazla görünür olma çabası ile birtakım çözümlerden faydalanıyor. Google AdWords reklamları ise markaların internette görünür olmalarını sağlamak amacıyla başvurdukları yöntemlerden biri. Ancak rakiplerden önce Google arama reklamlarında tüketicinin karşısına çıkmak ve tıklamasını sağlamak oldukça kritik. Tıklama oranlarını artırmak ve daha çok müşteriye ulaşmak amacıyla AdWords’te etkili reklam metinleri için kritik ipuçlarını inceleyebilirsiniz.

Marka, ürün ya da hizmete ilişkin kampanya, reklam grubu ve anahtar kelime planları sonrasında hazırlanacak reklam metni, kullanıcının arama sonuçlarında göreceği bölüm olacağı için kullanıcıların tıklamasını sağlatacak etkili reklam metinlerine yer vermek gerekiyor.

2017’de Genişletilmiş Reklam Metnine Geçiliyor

Google yakın bir zaman önce standart metin reklamlarını genişletilmiş metin reklamlar olarak değiştireceğini duyurmuştu. 31 Ocak 2017 itibariyle standart metin reklamların oluşturulmasını ve düzenlenmesini desteklemeyecek; ancak var olanları yayınlamaya devam edecek. Genişletilmiş reklamların farkı; standart metinlere göre daha fazla görünürlük sağlaması ve mobil cihazlarda da daha iyi performans göstermesi. Uzun bir süredir de reklamları genişletilmiş metin olarak yazabiliyoruz. Genişletilmiş ve standart reklam metinleri oluşturmadaki temel farkları ve karakter sayısı farklılıklarını aşağıda görebilirsiniz.

adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

Etkili Reklam Metinleri İçin 10 İpucu

Reklamın tıklanmasını sağlamak için etkili kelimeler, metinler, faydalar, URL’ler sunmak gerekir. Bu sayede reklamlar, rakiplerin arasından daha görünür ve dikkat çekici hale gelir. Bazen aynı metinli iki reklamdan birine ek bir kelime eklemek, tıklama oranlarında belirgin değişikliklere sebep olabilir. Metin reklamlarını daha tıklanır yapmak için ise bazı önemli noktalara dikkat etmek gerek.

1) Özellikler: Markaya ait veya reklam kampanyasına ait öne çıkarılan bazı özelliklere, reklam metinlerinde yer verilmelidir. Örneğin; bir televizyon reklamında televizyonun boyutu, çözünürlüğü, A+++ enerji sınıfı, vb. gibi özelliklerini yazarak ürünün diğer rakiplere göre olan farklılıkları öne çıkarılabilir. Aşağıdaki istock örneğinde ise sitede her boyutta görsel bulunma özelliğinden bahsetmiş. adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

2) Faydalar: Reklamda ürünün ya da hizmetin sadece özelliklerini anlatmak yerine bu özelliklerin getirdiği faydaları ya da bir kampanyanın müşteriye sunduğu ek fırsatları ön plana çıkarmak, tıklama oranını artıracaktır. Televizyon örneğinden hareketle; x özelliği sayesinde göz yormayan teknolojisinden, A+++ enerji sınıfı ile az enerji tükettiği, vb. faydaları özellikleri ile ön plana çıkarılabilir. Aşağıdaki örnekte; tatilbudur.com 269 € ücrete her şeyin dahil olduğunu, bu yüzden de ekstra bir uğraş verilmeyeceğini öne çıkarmış.

adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

3) Call To Action (CTA): Türkçe karşılığı harekete geçirici mesaj olan Call To Action metinleri; kullanıcılara, reklamda verilen mesaja ilişkin bir aksiyon almasının söylenmesidir. Bu ifadeler genellikle “Hemen al” “Ziyaret et” “Üye ol” “Hemen indir” “Üye ol” gibi örneklerden oluşmaktadır. Bu tür ifadeler reklamların tıklanma oranlarını yüksek oranda artırmaktadır. AdWords, reklam metinlerinde “Tıkla” ifadesine izin vermemektedir. Reklam metinlerini oluştururken buna dikkat edilmeli, aksi takdirde reklam onaylanmayacak ve zaman kaybı yaşanacaktır. adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

4) Anahtar Kelimeye Reklam Metninde Yer Verme: Kullanıcı; karşısına çıkan arama sonuçlarında tıklamak için aradığı kelime ya da kelime öbeğini görmek ister. Aradığının da o sayfada olduğuna ikna olduğu için ilgili reklama tıklar. Reklam grubunda yer alan anahtar kelimelerin tamamını bir reklam metninde geçirmek mümkün değil elbette. Ancak; benzer anahtar kelimelerin ortak bir reklam grubunda toplandığını düşünürsek birkaç anahtar kelimeye yer verilen farklı reklamlar oluşturulabilir.

5) Araya Anahtar Kelime Ekleme Özelliği: Bu özellik ile reklamı tetikleyen anahtar kelime, otomatik olarak reklamda geçirilerek kullanıcıya gösterilir. Anahtar kelimenin reklam metninde geçmesinin önemini bir önceki maddede açıklamıştık. Araya anahtar kelime ekleme özelliği ile reklam, kullanıcının aradığı ile daha alakalı hale gelir ve dolayısıyla reklamın tıklama oranı da artar. (AdWords Araya anahtar Kelime Ekleme)

6) Rakam Belirtme: Reklam metinlerini düz yazı olmaktan çıkarıp daha okunur ve dikkat çekici hale getirmek tıklama oranlarını da artırır. Bunun için rakamların gücünden faydalanılır. Örneğin;%20 Ay Sonu İndirimi” “12 Ay Taksit Fırsatı” “Son Gün 31 Aralık” gibi rakamlarla hem mesaj daha net verilir hem de daha okunur hale getirilir. (Google AdWords İçerik Politikaları)

adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

7) Uzantılar: Yer, Mesaj, Arama, Site Bağlantısı gibi reklam uzantıları kullanılarak reklam metninin dışında da web sitesindeki farklı sekmelere yönlendirilir. Böylece; reklam metninde yer alan mesajla sınırlı kalmayıp tüketici farklı noktalardan da yakalanmış olur. Ayrıca; reklam uzantıları ile reklamlar daha geniş alanda yer aldığı için daha fazla görünürlük sağlar.

adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

8) Görünen URL: Görünen URL; yukarıdaki Bodrum Otelleri örneğinde görünen URL biçimidir. Reklama tıklandığında gidilen final URL’nin olduğu sayfa genelde bu linkin aynısı değildir. Örneğin; bu link gerçekte www.booking.com/Bodrumdaki-Oteller olabilir. Görünen URL; reklamın içeriğine ilişkin düzenlenebilen, müşterinin gördüğü halidir. Bu düzenleme sayesinde reklam içeriğine uygun olarak istenilen şekilde yazılabilir. adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

9) Her Kelimeye Büyük Harfle Başlama: Reklam metinlerindeki kelimelere büyük harf ile başlamak, düz ve sıkıcı metin halinden çıkararak daha okunur hale getirir. Özellikle başlık metninde de kelimelerin büyük harfle başlamasına özen gösterilmelidir.
adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

10) Reklama Özel Bir Teklif Sunma: Sadece o reklama tıklayarak gelen kullanıcılara bir fırsat sunarak ne oranda dönüşüm elde ettiğinizi ve tıklama oranını ölçebileceğiniz etkili bir reklam türü. Örneğin; “Bu Reklama Özel %10 İndirimli Satın Alın” gibi bir reklam başlığı ile sunulan fırsata kullanıcı çağrılarak rakiplerine gitmek yerine sizin markanıza gelmesi sağlanır. Ayrıca; bu tür indirim, fırsat ve kampanyalar kullanıcıyı satın almaya daha çok teşvik etmektedir.

Ölçümleyin ve Test Edin

Yapılan her işin ölçümlenmesi, doğruluğu konusunda bilgilendirmekte ve bir sonraki çalışmalar için kaynak olmaktadır. Bu sebeple oluşturulan reklam metinlerinin de kullanıcılar tarafından tıklanıp tıklanmadığını ya da hangi reklamın daha çok tıklandığını incelenir.

adwordste etkili metin reklamları için ipuçları

Reklam oluştururken 3-4 tane reklam metni yazmak ve bunları aynı anda başlatmak ile ölçümleme sürecine başlanır. Yaklaşık 1 hafta – 10 günü gibi bir süre sonra reklamların görüntülenme sayısı, tıklama sayısı ve tıklama oranı metriklerine bakarak hangilerinin daha etkili olduğu bulunur ve diğer reklamlar yayından kaldırılır. 1 ya da 2 reklam bırakmak ise sizin kararınıza bağlı. Ancak zaman zaman yine bu reklam metinleri de optimize edilmeli, gerektiğinde yine güncellemeler yapılarak yeni reklam metinleri eklenmeli ve optimum performans gösteren reklamlar yayınlanmalıdır.

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı

Bir Cevap Yazın