Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Adwords Reklamlarında Teklif ve Kalite Puanları
0

Reklamınızın arama sayfasındaki konumu nelere bağlıdır ?

Teklif,

Kalite Puanı

ve uzantılar ile diğer reklam biçimlerinin beklenen etkisinden oluşan Reklam Sıralamanız ile belirlenir.


Teklif

Öncelikle temel bazı kavramları açıklayalım:

CPC: Cost Per Click  (tıklama başı maliyet) Türkçede TBM

CPM: Cost per mile (Bin gösterim başına maliyet)


AdWords; fiyatlarını açık arttırma yoluyla belirliyor.

Yani bir arama sonucunda, bir blogda, haber sitesinde veya başka bir sayfada kullanılabilir bir reklam alanı olduğu her seferde açık artırma yapar ve her açık artırma, o sırada o alanda hangi AdWords reklamlarının gösterileceğini belirler.

Yayınlanmasını istediğiniz reklamınız için verdiğiniz her teklifinizle açık artırmaya katılmış olursunuz.

Tabii kampanya stratejinize göre teklif türleri çeşitlendirilmiştir. “tıklama”, “gösterim”, “dönüşüm” almaya mı yoksa “görüntülemelere” mi odaklanmak istediğinize göre en uygun stratejiyi belirleyebilirsiniz. Hangi teklif stratejisinin sizin için uygun olacağını seçmelisiniz. Nedir bunlar bir bakalım;

teklif yöntemleri

Hedef EBM (edinme başına maliyet):  Bu seçenek Dönüşüm oranlarınızı arttırmaya yönelik seçebileceğiniz bir teklif seçeneğidir. yani “Conversion Rate” artacaktır.

Hedef ROAS (reklam harcamalarından elde edilen gelir): Dönüşüm değerini arttırır. Belirlediğiniz reklam harcamalarından elde edilen gelir yani “ROAS” hedefi dahilinde daha yüksek bir dönüşüm değeri ya da gelir elde edebilirsiniz.

Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkar: Dönüşüm için optimizasyon yapmak istiyor fakat belirli bir EBM  belirlemektense bütçenin tamamını harcamak istiyorsanız Dönüşüm Sayısını En Üst Düzeye Çıkar stratejisini seçebilirsiniz.

Geliştirilmiş tıklama başına maliyet (GTBM): En fazla dönüşümü elde etmek için manuel tekliflerinizin otomatik olarak ayarlanmasını tercih ediyorsanız bu yöntemi seçebilirsiniz.


Dipnotlar:

  • Günlük bütçede TR ile başladıysanız, öyle devam etmeli. Dolar ile başlamak önerilmiyor. Teklif arttırılabilir.
  • Google gerçek bilgiyi vermez. Bir istatistiğin öngörüsünü/ analizini verir.
  • Adwords, analiytics ve search console birbirine bağlandığı zaman dönüşümler sayılmaya başlayacak. Örneğin bir kullanıcıya form doldurttuk, onun aracılığıyla kaç kişi geldiği bilgisini alabiliriz. Re-targeting (Yeniden Hedefleme) kampanyalarını yapabiliriz.

Sizce aşağıdaki iki reklamcının verdiği reklamlardan hangisi daha üst sıralarda yer alır?

Reklamcı 1 : Maks tbm 25 kuruş                                                  Reklamcı 2 : Maks 50 kuruş
Kalite puanı 8/10                                                                              : Kalite puanı 3/10

*cevabı yazının sonunda vereceğim.


Kalite Puanı

Kalite puanı; reklamlar, anahtar kelimeler ve açılış sayfalarınızın kalitesine ilişkin bir tahmindir. Yüksek kaliteli reklamlar, maliyetlerin düşmesini ve daha iyi reklam konumları elde edilmesini sağlayabilir.

Oluşturduğumuz reklam grupları Reklam grubu birbirinin kuyusunu kazmamalı. Reklam gruplarını ayrıştırıken anahtar kelimeye göre reklam verilmeli.

quality scoreAnahtar Kelime Tıklama Oranı: Girdiğiniz reklam metinleri ile belirlediğiniz anahtar kelimeler, Google’ın bir tıklama oranı tahmin ederken esinlendiği kelimeler ile uyuşmuyorsa, reklamlarınızın beklenen tıklama oranı düşük olur.

Reklam Metni Alaka Düzeyi: Reklamlarınızın metinlerinde, tetiklenmesini istediğiniz anahtar kelimelerin ya da yakın alternatiflerinin bulunup bulunmadığını inceler.Örneğin; “Ayakkabı” kelimesinde reklam veriyorsanız, metininizde “Ayakkabı”, “Papuç” veya bu anahtar kelimelere anlamsal olarak yakın olan kelimeleri geçirmelisiniz.

Açılış Sayfası Deneyimi: Reklamlara tıkladığımızda açılan sitenin ilgimizi çekmediği için aynı hızla kapamamız, reklamcıya para kaybettirir. Çünkü Bounce rate (Ziyaretçilerin, ana sayfanızı inceleyip diğer sayfalara geçiş yapmadan sitenizden ayrılma yüzdesi) yükselir. Bounce rate’in yükselmesini istemeyiz.

Şu durumlarda açılış sayfası deneyimi düşük olacaktır:

  • Ziyaretçi kısa bir süre içinde sayfanızı terk ediyorsa (Bounce Rate)
  • Sitenizin yüklenme süresi uzun sürüyorsa
  • Reklam metinlerinizde belirttiğiniz konu açılış sayfanızda yeteri kadar yer almıyorsa

Dipnotlar:

  • Kalite puanı reklam yayınlandıktan 1 hafta sonra belirlenir. Kullanıcı sitede vakit geçirdiğinde kalite puanınız yükseliyor.  “UX” (kullanıcı deneyimi) artıyor.
  • Hangi kelimede üste çıkmak istiyorsak, meta etiketlerimizde o kelime geçmelidir. Bu etiketleri “İlgili sayfayı incele” diyerek çıkan kodlar sayesinde görebiliriz.
  • Google der ki; istediğin kadar kampanya oluşturabilirsin ama reklam metinlerini mümkün olduğunca kişiselleştir.

Unutmadan ↓

Cevap: reklamcı 1

Follow me
Follow me

Latest posts by Gözde Akuç (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Gözde Akuç

Bir Cevap Yazın