Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
AdWords Mesaj Uzantısı Hakkında Her Şey
Guru
1

Günümüzde mobil cihazların kullanımının artması ile birlikte çok cihazlı yaşama geçtik. Aynı anda tek akıllı cihaz (telefon, akıllı televizyon, bilgisayar, tablet) kullanım oranı %75, 2 cihaz kullanım oranı %38, 3 cihaz kullanım oranı %12. Mobil internet trafiği ise We Are Social’ın verilerine göre dünya genelindeki sıralamada %46 ile 9’uncu. Bu pay bir önceki yıla göre %64 büyüdü. Özetle; her yıl hem mobil kullanım alışkanlıklarımız hem de çok ekranlı yaşama oranımız arıyor. Google’ın yaptığı araştırmaya göre; tüketicilerin %65’i bir ürün veya hizmet hakkında bilgi almak için markayı aramak yerine markaya mesaj atmayı tercih ediyor. Google da bu davranış değişikliklerinden hareketle olacak ki AdWords tıkla mesaj at uygulamasını hayata geçirdi.

Türkiye’de büyük işletmeleri düşündüğümüzde, bir ürün veya hizmet hakkında kısa bilgi almak istediğimizde dahi dakikalarca telefonda bağlanmak için vakit harcayabiliyoruz. Bunun yerine rahat bir şekilde ve fazla zamanımızı almadan iletişim kurabileceğimiz, ayrıca markalar için de daha ucuz ve kolay bir yöntem olan Tıkla Mesaj At uygulaması birçok kullanıcı için vazgeçilmez olacaktır. Günümüz kullanıcıları da aslında markalardan hızlı yanıtlar almayı, problemlerinin ya da ihtiyaçlarının çabuk çözümlenmesini bekliyor.

Nielsen’in yaptığı Facebook mesajlaşma anketine göre; kullanıcıların %63’ü mesajlaşabildikleri markalardan daha fazla alışveriş yapacaklarını söylüyor.

adwords mesaj uzantısı hakkında her şey

Tıkla Mesaj At Uygulaması Nasıl Çalışır?

Tıkla mesaj at özelliği, aslında AdWords reklamlarında alışık olduğumuz bir uzantı; mesaj uzantısıdır. Mobil cihazlarda karşımıza çıkan reklamda, mesaj butonuna (Reklamda görünen) tıklandığında telefonun mesajlaşma uygulamasına yönlendirilir. İlgili ürün veya hizmet için önceden oluşturulan otomatik metin, kullanıcının mesaj yazma kutucuğunda belirir. Bu mesaj genel bir bilgi talebi şeklinde olabileceği gibi markaya özel oluşturulmuş bir mesaj da olabilir. Kullanıcı isterse tam olarak bilgi almak istediği konu hakkında mesajını yazarak doğrudan iletişime geçebilir.

adwords mesaj uzantısı hakkında her şey

Nasıl Kurulur?

AdWords panelinde mesaj uzantısını kurmak istediğiniz kampanyaya, daha sonra da reklam uzantıları sekmesine gelin. Görüntüle butonuna tıkladığınızda karşınıza kullanılabilir uzantı türleri açılmaktadır. Buradan mesaj uzantılarına tıklayarak işleminize devam edebilirsiniz. Ayrıca; bu uzantıyı kampanya bazında açabileceğiniz gibi reklam grubu bazında da açabilirsiniz.

adwords mesaj uzantısı hakkında her şey

Mesaj uzantılarına tıkladıktan sonra; karşınıza aşağıdaki gibi bir pencere açılmaktadır. Açılan penceredeki kutucukları işletmenize göre doldurarak kaydedebilirsiniz. Uzantıya ait TBM teklifi, ilgili reklam grubunun TBM teklifi ile aynı olacaktır. Tüm reklamlarda olduğu gibi önce inceleme bekliyor durumuna gelecek, onaylandıktan sonra ise aktif olacak.

adwords mesaj uzantısı hakkında her şey

Normalde reklamın TBM teklifi ne ise mesaj uzantısı tıklamaları da aynı şekilde ücretlendirilir. Dolayısıyla mesaj butonuna tıklandığında, normalde ödenecek TBM’den farklı bir ücret ödenmez.

Mesaj Uzantısı Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Gelen mesajları ölçümleme: Küçük ölçekli bir işletme, eğer gelen telefonlar hakkında bir data tutmuyorsa, halihazırda kayıt altına alınan bu mesajları ölçümleyebilir, kullanıcıların bilgi taleplerini analiz edebilir.

Hizmet performansını artırma: Analiz edilen kullanıcı bilgi talepleri doğrultusunda işletmeye dair yeni kararlar alınarak çeşitli iyileştirmelere gidilebilir. Örneğin; kullanıcıların fazlaca sorduğu bir hizmet farklılaştırılarak onların istediği şekilde verilmeye başlanabilir.

Dönüşüm oranlarını artırma: Kullanıcılar ile doğrudan iletişim kurulacağı için hizmetler hakkında daha detaylı yönlendirilebilir. Örneğin; bir pastane ile kilo ile tatlı servisinin belirli bir tarih ve saatte yapılıp yapılamayacağını soran bir kullanıcıya, hangi tatlıyı sipariş verebileceğinin linki doğrudan paylaşılabilir, aynı zamanda soruları yanıtlanabilir. Kullanıcının ihtiyacı hızlı bir şekilde yanıtlanarak dönüşüm oranları da artırılacaktır.

Kullanıcının iletişim kurmasını kolaylaştırma: Birçok kullanıcı markayı telefonla arayarak bilgi almak için çekimser davranabiliyor. Bu noktada kullanıcıyı yormadan, belki de yaptığı işi bölmesine gerek kalmadan oldukça kolay bir şekilde markayla iletişim kurması sağlanacaktır.

AdWords tıkla mesaj at uygulaması, müşterinin rakibe kayabilme ihtimali karşısında anında müşteriye dönüş yapma imkânı sağlaması ile de rakiplerinden farklılaştırmaktadır. Bu özelliği ile markaya büyük avantaj sağlamaktadır.

Mesaj Uzantıları Kimler için Uygun?

Küçük ve büyük ölçekli fark etmeksizin birçok marka bu özellikten yararlanabilir. Seyahat ve ulaşım, e-ticaret, restoran, konaklama, turizm, sigorta, vb birçok sektörü örnek verebiliriz. Örneğin; sigortalarla ilgili gelen bir bilgi talebinde kullanıcı hali hazırda marka ile iletişime geçmişken, bir takım ek kampanyalar sunularak satışa çevrilebilir. Başka bir örnekte; seyahat acentasına gelen bir otel sorusu karşısında müsait olan oda tipleri, tarihleri ve otelin ekstra özellikleri hakkında bilgi verilerek ya da ilgili fotoğrafların linki paylaşılarak kullanıcı yönlendirilebilir.

Mesaj uzantıları hakkında daha fazla bilgiye, Google yardım sayfalarından ulaşabilirsiniz.  https://support.google.com/adwords/answer/7172668?hl=tr&ref_topic=3119079

Aylin Kavaklı

Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Aylin Kavaklı
Dijital Pazarlama Uzmanı, Adwords Arama Ağı Reklamcılığı Uzmanı
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın