Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
Adwords’te Anahtar Kelime Nasıl Seçilmeli?
1

Adwords günümüzde markalar için olmazsa olmaz. Peki Adwords’ün arama ağı kampanyalarında anahtar kelimelerimizi nasıl düzenleyeceğiz?

Adwords SEM-Search Engine Marketing (Arama motoru pazarlaması) konusunun bir alt dalıdır. Fakat en bana göre en önemli dalıdır. Günümüzde Google arama motoru Rusya ve Çin haricinde en çok kullanılan arama motorudur. Bir markanın piyasayı penetre edebilmesi için organik aramalarda üst sıralarda çıkmasının yanı sıra reklamlar ile de yukarılarda çıkması gerekmektedir.

Adwords sistemi nasıl işler?

Adwords genel hatları ile baktığımızda basit bir sistemdir. Temel olarak iki şekilde reklam verebilirsiniz.

 • Arama motoru reklamı
 • Görüntülü reklam

Arama motoru reklamlarında bir müşteri belli anahtar kelimeler ile sizi aradığında sizin reklamınıza ulaşır. Görüntülü reklamlarda ise siz bir görseli veya videoyu seçtiğiniz belli hedef kitlelere gösterirsiniz. Markanızın stratejisine göre bir sürü seçeneğiniz vardır bu reklamların yayınlama stratejileri arasında. Ama arama motoru reklamları kesinlikle bulunmanız gereken bir sistemdir.

Arama motoru reklamları nasıl verilir?

Detaylara inmezseniz genel hatları ile basit görünür bu sistem. Mesela spor ayakkabı satmak istiyorsunuz. Önce kampanyanızı oluşturuyorsunuz. Sonra reklam gruplarınızı satmak istediğiniz ürün gruplarına göre kuruyorsunuz. En son reklamları oluştururken hangi reklam grubunda hangi anahtar kelimeler ile reklamlarınızın görünmesini istiyorsanız bu anahtar kelimeleri giriyorsunuz. Genel hatları ile sistem bunun üzerinde ilerliyor. Tabi bu kadar basit olsa herkesin yapabileceği bir şey olur. Başarılı bir kampanya için detayları iyi ayarlamak gerekiyor. Bu detaylardan biri de anahtar kelimeler.

Anahtar kelime sistemi nasıl işliyor?

Google Adwords bir kaç veriyi kombine edip size bir kalite puanı çıkartıyor. Bu veriler şunlar :

 • Beklenen tıklama oranı
 • Reklam sayfası kalitesi
 • Reklamın alaka düzeyi
 • Reklamın formatı

Buradan çıkan kalite puanları sonucunda anahtar kelimenize bir değer biçiyorsunuz. Bu değer üzerinden aynı anahtar kelimeye reklam veren rakipleriniz ile açık arttırmaya giriyorsunuz. Kalite puanınız rakibinizden yüksek ise daha üstte çıkabilmek için aynı anahtar kelimeye daha az para veriyorsunuz. Fakat rakibinizin kalite puanı daha yüksek ise rakibinizin 5 TL verdiği bir anahtar kelimeye daha yüksek bir para ödemeniz gerekiyor.

Google’ın mantığı basit. Google bir arama motoru. Kullanıcılarına aradıkları şeyleri en ön sırada çıkarıp onları aradıkları siteye hemen ulaştırmaya çalışıyor. Bu işte de dünyada 1 numaralar. Bu nedenle vereceğiniz reklam müşterilerin aradığı kriterleri sağlıyorsa daha az ücrete daha üstlerde çıkabiliyorsunuz.

adwords-anahtar-kelime-planlayici

Anahtar kelime planlayıcı

Adwords kampanyalarınızda anahtar kelimelerinizi seçmeden önce buraya bir göz atmanızın size büyük faydası olacaktır. Burada seçtiğiniz anahtar kelimeler için tahmini ilk sayfa ücretlerini görebilir ve yeni reklam grubu,anahtar kelime fikirleri alabilirsiniz.

keyword-planner-adwords

Yukarıdaki “Araçlar” bölümünden açılan listede buraya ulaşabilirsiniz.

Anahtar kelime eşleme çeşitleri nelerdir?

Örnekler ile inceleyelim. Yine spor ayakkabı üzerinden gidelim.

Geniş eşleme

Geniş eşlemede anahtar kelimeniz içindeki tek kelime ile de eşleşebilir, eş anlamlı bir kelime ile de eşleşebilir, yazım yanlışı olan bir kelime ile de. Çok geniş bir yelpaze sunar size. Bu nedenle alakasız tıklamalar alma olasılığınız çok yüksektir.

 

Anahtar Kelime : Spor ayakkabı

Eşleşme Örneği : Spor bahisleri

Geniş eşleme düzenleyici

Anahtar kelimenizin başına + koymanız ile çalışan bir sistemdir. Yakın varyasyonları ile beraber arama terimlerini yakalamanızı sağlar.

Anahtar Kelime : +Spor +ayakkabı

Eşleşme Örneği : Kırmızı spor ayakkabılar

Sıralı eşleme

Anahtar kelimeniz yazdığınız gibi bulunur fakat başında veya sonunda başka kelimeler eklenmişse de tetikler. ” İşareti arasına yazılır.

Anahtar Kelime : “Spor ayakkabı”

Eşleşme Örneği : Kırmızı spor ayakkabı

Tam eşleme

Anahtar kelimenizin aynen yazıldığı gibi yapılan aramalarda çıkmasını istiyorsanız kullanmanız gerekir. [  ]  Köşeli parantez içinde yazmanız gerekir.

Anahtar Kelime : [Spor ayakkabı]

Eşleşme Örneği : Spor ayakkabı

Negatif anahtar kelime

Spor ayakkabı satıcısısınız ama bayan spor ayakkabısı satmıyorsunuz. Bu nedenle bayanlar için olan aramaların size gelmemesi lazım. Bu sefer de başına – koyacağımız anahtar kelimeler ile nefatif listesi oluşturuyoruz. Mesela -bayan – kadın anahtar kelimelerini negatife alıp bu aramalarda çıkmıyoruz.

Adwords kampanyalarında anahtar kelime sistemi kampanyanızın temelidir. Ne kadar başarılı bir anahtar kelime sistemi oluşturursanız o kadar az ücrete reklamınız gösterilir ve daha hedefe odaklı reklamlar çıkartırsınız.

Adwords anahtar kelimelerinde nelere dikkat etmeli?

 • Anahtar kelimeniz ürün grubunuzla uyumlu olmalı.
 • Anahtar kelimenizi reklam metninde ve başlıkta geçirmeniz artı bir puandır.
 • Doğru eşleme seçeneği reklamınızın performansını doğrudan etkiler.
 • Aklınıza gelen negatif anahtar kelimeleri eklemeyi unutmayın. Boş tıklamalar para kaybettirir. Kampanyanız başladıktan sonra reklamınıza gelen tıklamaları ve arama terimlerini periyodik kontrol edin. Gelen değişik aramalara siz de şaşıracaksınız. Bu alakasız kelimeleri de negatife ekleyin.
 • İyi kalite puanına sahip olmanız en tepede olacağınız anlamına gelmez. Sizden düşük kalite puanlı biri sizin 1 TL verdiğiniz anahtar kelimeye 10 TL verip sizi geçebilir. Rekabeti sürekli kontrol edin.
 • Aynı reklam grubunda olabildiğince az anahtar kelime kullanmaya çalışın. Reklam grubu sayınızı çoğaltıp kategorilere bölün.
Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Orçun Bolcal
1Yorumlar
 • Salim
  14 Ocak 2018 at 02:12

  Çok harika anlatım olmuş özellikle eşleme türüyle ile ilgili bilgileriniz çok mantıklı ve doğru.teşekkür ederim ellerinize sağlık.

Bir Cevap Yazın