Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
3 Araçla Hedef Kitle Analizi Yapmak
0

Günümüz çağı artık online, bir yerden bir yere ulaşabilmek elimizde ki tek tuşa bakıyor. Durum böyle olunca alışkanlıklarımızın değişmesi gibi hayatımıza farklı kavramlar giriyor. Farklı sektörler bu duruma göre yol haritasını çiziyor. teknoloji bizlere uçsuz bucaksız fırsatlar sunuyor. Olaya markalar tarafında baktığımızda, kitleleri etkilemek için kullanılan araçların önemi markalar açısından çok daha mühim. Teknolojinin her eve girmesi hatta attığımız her noktada olması markaların kendini yansıtabilmesi açısından çok muazzam bir durum. Fakat ürün çeşitliliğinin çok olması bir kategorinin onlarca alternatifi olması markaların amacını ve ya ürün kalitesini hedef kitleye aktarması zorlaşıyor.Markalar öncelikle doğru hedef kitle seçimi ve etkileşimin başarılı olabileceği kampanyalar ya da mecralar seçimi yapabilirse onlarca alternatif arasında kaybolmak yerine bir adım öne çıkabilir.

Doğru hedef kitle seçimi yapmak ve bu sayede başarılı kampanyalara imza atmak için aşağıda sizin için derlediğimiz ücretsiz ürünlerden yararlanabilirsiniz.

1.Google Analytics

Google Analytics, demografik ve ilgi alanı kısımlarında hedef kitlenizi belirlemeniz için oldukça ayrıntılı raporlar sunuyor. Ücretsiz bir ürün olması sayesinde bloglardan kurumsal web sitelerine kadar çoğu yayıncı tarafından kullanılıyor. Yeni verilere göre Google Analtycs ürününü kullananların sayısı 10 milyonun üzerinde, sizlerde bu ürünün sunduğu özelliklerden yararlanarak hedef kitle seçimlerinde nokta atışı yapabilirsiniz.

google analystc h.k

 

2. Facebook Audience Manager

Ülkemizde oldukça yaygın kullanılan Facebook kendi bünyesinde reklamlarınız için bir çok seçenek sunuyor. Bu özellik sayesinde hedef kitlenizin ilgi alanını, neleri beğendiklerini ve satın aldıklarını çok rahat analiz edebilirsiniz.

Marka Facebook sayfanız, yoluyla Audience Insights kısmına ulaşarak hedef kitle analizi için ihtiyacınız olan bilgileri alabilirsiniz. Analiz edebileceğiniz gruplar ise şunlardır :

  • Özel listeler : Bu listedeki kişiler sizin potansiyel kitlenizdir. İletişim kurduğunuz, ürün satabildiğiniz, form doldurttuğunuz, kayıt aldığınız, bu gibi işlemleri uygulayabildiğiniz bir listedir. Bu kullanıcılar içinde hedef kitlenizi daha net anlayabilir ve analiz edebilirsiniz. Facebook e-mail listeleri yükleyerek de sizinle iletişimde olan kitlelere ulaşabilirsiniz. Analiz için kitlenizi belirledikten sonra Facebook, kullanıcılar ile ilgili ihtiyacınız olan bir çok bilgiyi önünüze getirecektir. Bu bilgiler yaşam tarzlarından tutun eğitim seviyeleri, neleri beğendikleri, hangi lokasyonda oturduklarına kadar birden çok bilgiye sahip olabilirsiniz.
  • Sayfanızı Beğenenler : Hizmetleriniz ve ya ürününüzü beğenen kitleler arasında  analiz yapabilirsiniz.
  • Facebook’taki Herkes : Sektörü tanımak ve bilmek için tüm kullanıcıları inceleyebilirsiniz.

 

Facebook h.k

3. Twitter Audience Insights

Twitter’da kendi içerisinde analiz seçenekleri sunuyor. Twitter Ads. sayesinde Twitter Audience Insights sekmesine ulaşabilirsiniz. Burada yine kitlenizin demografik, nelerle ilgilendiği, kullanıcı davranışları, siyasi görüşleri ve meslekleri ile ilgili bilgiler edinebilirsiniz. Takipçilerinizi analiz ederek size paralel kampanyaları oluşturmak daha müşteriniz olmayan takipçilerinize kolaylıkla ulaşmanızı sağlayacaktır. Facebook’taki ayrıntı burda da yer almış, daha önce sizinle iletişime geçen kullanıcıların e-mail listelerini ekleyerek onları da inceleyebilirsiniz.

Twitter h.k.

Zuhal Circi

Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Latest posts by Zuhal Circi (see all)

Sizce Makale Nasıl?
Harika
75%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
25%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Zuhal Circi
Yeni mezun bir reklamcı, kendiyle barışık, hayvan dostu, kendi halinde biri.

Bir Cevap Yazın