Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
2018’de Baskın Olacak Influencer Marketing Eğilimleri
0

Influencer marketing, popülerliğini devam ettirerek 2018 yılında da yükselişe geçecek gibi gözüküyor. Affiliate marketing gibi, influencer marketing de markaların sözcülüğünü üstlenen influencerlar ile , geniş kitlelere pazar tutundurma faaliyetlerinin yayılmasını sağlayabilmekte. Genellikle tavsiyelere güvenen dahili bir hayran kitlesi olan influencerlar , şirketlerin yeni tüketim ilişkilerini sıfırdan kurmak konusunda endişelerini gidermekte.

Giderek artan sayıda işletme, influencer kampanyalarını pazarlama stratejilerine dahil ettiğinden 2018 yılında da hakim olacak bu trend hakkında daha fazla bilgi edinmek markalar için önemli.

2018 yılında sahiplenmeniz gereken pazarlama eğilimleri

1.Hizmetlerin değeri artacak

Sosyal medyada binlerce takipçiyle hem erkek, hem de kadın hesaplarının yükselişine şahit oluyoruz. Aynı zamanda, giderek daha fazla sayıda işletme, influencer marketingi stratejilerine dahil etmeye karar veriyor ve ürünlerini veya hizmetlerini tanıtacak influencerları arıyorlar. Sosyal medya kişilikleri için daha fazla talep de hizmetlerinin değerini artırdı.

İnfluencerlar, aynı şeyleri ele alırlar, markalar onlara günlük olarak yaklaşırlar ve karşılıklı yarar temelli bir işbirliği kurmak isterler. 2017 ve öncesinde, ücretsiz numuneler göndermek veya başka bir ücretlendirme biçimi işe yarayabilirken, önümüzdeki yılda işletmeler daha fazla çaba göstermeleri gerekecek.

Yüksek talebe bağlı olarak artan değer, mutlaka para etrafında dönmemekte, influencerlar anlamlı ortaklıklar aramaya başlayacaklardır. Binlerce takipçiyi kazanmışlar ve gelecekteki bazı şirketlerle yaptıkları işler, kendileri ve takipçileri için uygun bir yer olup olmadığını düşüneceklerdir. Bundan ne öğrenebilirsiniz? Bir etkileyici ile görüşürken, finansın ötesine geçin ve ortaklığınızdan nasıl yararlanabileceklerini veya kariyerlerini nasıl geliştirebileceklerini gösterin.

2.KPI ve ROI ölçümü hayati önem taşımaktadır.

Bazı şirketlerin bir inluencer marketing stratejisi yaratmaya isteksiz olmalarının başlıca nedeni, sonuçları düzgün şekilde izleyemediği varsayımıdır. 2018’de önemli performans göstergeleri (KPI) ve yatırım getirilerini (ROI) ölçen etkileyici kampanyalar, artan talepleri ve değerleri ile zorunlu hale gelecektir.

Hem ROI hem de KPI’yı, her kampanya için ilgili metrik araçlarını ve sonuçların ayrıntılı analizini anlayarak izleyebilirsiniz. Kesin ölçümler için artan ihtiyaçla bu süreci önemli ölçüde kolaylaştıracak yeni yazılım ile influencer marketing platformlarının geliştirilmesini de bekleyebiliriz. Örneğin Müzik ve Sanat festivaline olan etkisine yönelik yapılan influencer marketing vaka çalışmasında markaların; toplam dinleyicileri, beğenileri, hash etiketleri ve yorumları izleyerek on milyonlarca insana ulaşabildiğini ve etkileşimi artırabildiğini gösterdi. Temel olarak kampanyaların performansının derinlemesine bir analizine odaklanmalısınız.

3.Entegrasyon yılı

İnfluencer marketingde, hemen hemen her işletmenin arama sırasını yükseltmek için muazzam bir potansiyele sahiptir. Ancak strateji ile bağ kurabilecek olan influencerı keşfetmek önemlidir. İnfluencerları üç grupta: Mega influencerlar(genellikle ünlüler), makro-influencerlar ve mikro-influencerlar olarak değerlendirebiliriz.

2017 yılı, mikro influencerlar ile ilgili iken , 2018 entegrasyona odaklanacak. 2018’te markaların pazarlama hedeflerini gerçekleştirmek için markaların farklı türlerini birleştirdiğini göreceksiniz. Bu grupların her biri belirli hedef kitleye ulaşır; bu da şirketinizin her zamankinden daha fazla insana ulaşmasına yardımcı olur.

Mega, makro ve mikro etkileri birleştiren şeylerin yanı sıra şirketler başvuru programları, savunma ve sadakat gibi diğer viral stratejileri de birleşecek. 2018 yılında kampanyalar artık sadece bir tanıtım değil, şirketle hedef kitle arasında bir deneyim ve duygusal bağlantı kurmayı amaçlayacak.

influencer

influencer

4.Online kitle için kritik olan video pazarlaması

İnsanlar, Photoshop ile görünüşte mükemmel görünümlü bir erkek ya da kadını canlandırarak ve mükemmel bir hayatın illüzyonu sunarak, online – filtrelenmiş görüntüleri görmekten ve aynı mesajlardan sıkıldılar.Artık gerçek bir şeyler istiyorlar.Bu sebeple kullanıcılara sosyal medyada videolar daha ilgi çekici gelmekte.

Muhtemelen 2018 yılında en büyük pazarlama eğilimi hem hesap , hem zaman çizelgesi ve hikayeler bölümünde daha fazla video içeriği kullanımı olacağı.

5.”Sahte Takipçi ” satın alan influencerlar

Birkaç TL’lik fiyata her sosyal medya kullanıcısı, binlerce takipçiye sahip olabilir. Bu, “hayali hayran kitlesi oluşturan insanlar” yeni bir “sahte” nüfuz yaratmakta.

Herkes sosyal medya yıldızı olmak istediğinden, bu kullanıcı sayısının artmasını bekleyebiliriz. Bu tür sahte bir etki pazarlama çabaları için başarısız olur ve tüm stratejiyi düşürür.

Bu sorunun üstesinden gelmenin kolay bir yolu, influencerları incelemek ve seçmek için detaylı bir süreç uygulamaktır. Yalnızca takipçilere odaklanmak yerine katılımlarını da izlemek gerekir. Satın alınan kişiler, nadiren etkileşime girer Büyük hayran kitlesine rağmen katılım oranı düşük olur.

6.Instagram, bir milyarın üstünde kullanıcıya ulaşacak.

Instagram, influencer marketing çabaları için en popüler ağlardan biridir ve 2018’de daha da yükselecek. Instagram, 800 milyon kullanıcıya ulaştıklarını açıkladı. 2018’de platform bir milyar kullanıcıyı aşacak şekilde tasarlandı. Instagram, hem markalar hem de influencerlar için birtakım fırsatlar sunmakta,markalar için daha fazla insana ulaşmaya yardımcı olurken ve görsel içeriği bol formlar kullanmakta.

Influencer marketing her yıl büyümeye devam ediyor, sadece trendleri değişmekte. 2018 yılında, farklı türdeki influencerların bir araya gelerek video içerik kullanımının artması ise en yükselen trend olacak.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
100%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Nilay Yayman

Bir Cevap Yazın