Dijital Pazarlama
Şimdi Okunuyor
2017 Dijital Pazarlama Trendleri
1

Her yıl sonu değerlendirmesi ve bir sonraki yılın planlaması için toplantılarımızı yaparız ve bir sonraki yıla nelerin damga vurabileceğini konuşuruz. Yükselen trendleri ve bu trendleri etkileyen etkileyicileri takip etmek her pazarlamacının ve dijital medyacının kaçınılmazıdır. Bu yıl içerisinde ses getiren ve 2017’de de ses getirmeye devam edecek dijital medya ve onu etkileyecek teknolojik gelişmeleri nelerdir bir bakalım.

 

gartner trend eğrisi

Gartner’ın 2016 yayınladığı trend analizine göre arttırılmış gerçeklik, sanal gerçeklik,  akıllı robotlar ve datalar, nesnelerin interneti gibi teknolojilere halen daha giriş kısmındayız ve şirketlerin en az 5- 10 yıl daha bu gelişmelere bütçeler ayıracağını gözlemliyoruz. Gartner’in 2017 trend analizi henüz yayımlanmamış olsa da 2017’de de bu teknolojilerin zirve noktasına doğru ivme de olduğunu tekrar gözlemleyeceğimiz görülüyor.

Dijital Pazarlamada Trendlerin İzleri

  • E-mail pazarlaması, çok kanallı analitik, içerik pazarlaması, SEO, adwords gibi paralı aramalar ve sosyal medya pazarlaması yine dijital medya pazarlamasının vazgeçilmezleri olmaya devam ediyor.  2017’de de bu ögelerin ortak entegrasyonları esas alınarak, pazarlama stratejileri hazırlanmalı. İçerik pazarlamasının popülaritesi arttığı için içerik pazarlamasının nasıl yönetileceği önem kazanıyor. Dolayısıyla içeriğin sıklığı, kalitesi ve ölçümü önem kazanıyor.  Tüm bunları yaparken aynı zamanda telefon canlısı aktiviteler olmasına önem gösterilmesi gerekmekte, çünkü telefonların müşterilerin yolculuğuna ne kadar katkıda bulunabildiğinin önemi devam ediyor.  Aynı zamanda telefonun diğer cihazlarla ne kadar etkileşim halinde olduğu da oldukça önemli. Dolayısıyla;
  • Gelişme döneminde kabul edilen mobil reklamcılık artmaya devam ediyor.

 

  • Programlanmış doğrudan reklamcılık, kişiselleştirilmiş gerçek zamanlı pazarlama, programlı televizyon reklamcılığı artan trendler arasında.
  • iPhone’un Siri’sine benzer Facebook’un hayata geçirmeye çalıştığı Messenger üzerinden anlık cevap verebilen yapay zekâlar 2017 hizmet pazarlamasında hayatımıza girmeye başlayacak.
  • Tüketicinin beğenmediği reklamları engelleyebildiği ad-blocking yükselişte olan trendlerden.
  • Müşterinin yaşam döngüsünde (customer life cycle) pazarlama bulut çözümleri kapsamında, birinci ve üçüncü taraflardan gelen müşteri verilerini birleştirmeye yönelik yeni yaklaşımlar üzerine eğilinilecek, yani müşteri verileri daha tahmin edilebilir veriler haline getirilecek.
  • Canlı(online) video trendi ise 2017’de tüm marka ve kişilerin vazgeçilmezi arasında yer alacak.

Sizce Makale Nasıl?
Harika
0%
Güzel
0%
Fena Değil
0%
Olmamış
0%
Rezalet
0%
Yazar Hakkında
Menekşe Hüryaşar
1Yorumlar

Bir Cevap Yazın